--=REKLAMA=--

Umieszczanie w artykule łączy treści wewnątrz witryny

Z Joomla!WikiPL

Umieszczenie w artykule łączy do treści wewnątrz witryny.

Jak wstawić ?

Wprowadzenie odnośnika do artykułu znajdującego się na tej samej witrynie, możliwe jest w taki sam sposób jak umieszczenie odnośnika do innej witryny.

Sposoby na poznanie adresu URL naszego artykułu

Kłopotem, na jaki możemy natrafić, to - skąd wziąć adres URL do danego artykułu wewnątrz naszej witryny ? Aby ustalić, jak wygląda link do danego artykułu, możemy posłużyć się jednym z pięciu sposobów:

  • Link z "czytaj więcej",
  • Link z "tytuł artykułu łączem"
  • Link z "Email"
  • Link z "Pozycja menu - artykuł"
  • Link z edytora treści, wyposażonego w funkcje "Linki wewnętrzne"

Pierwsze trzy sposoby, wymagają oczywiście, znalezienia adresu naszego artykułu ręcznie, przeszukując witrynę od strony frontowej.

Link z "czytaj więcej"

Jeśli nasz artykuł został podzielony na dwie części za pomocą przycisku Podział strony należy ten przycisk odnaleźć i :

  • kliknąć, by otworzył się artykuł w oknie przeglądarki, po czym z paska adresu tejże przeglądarki, odczytujemy adres naszego artykułu i kopiując go, wstawiamy do naszego nowo powstającego artykułu,
  • lub szybciej, kliknąć prawym przyciskiem myszki i z menu podręcznego (Windows) wybrać kopiuj adres odnośnika, po czym wkleić go do naszego nowo powstającego artykułu.

Link z "tytuł artykułu łączem"

Jeśli w naszej witrynie, tytuły artykułów ustawione są jako łącza do artykułu, to aby poznać adres URL artykułu, postępujemy analogicznie do porady z - Link z "czytaj więcej" :

  • klikamy tytuł artykułu, by otworzył się w oknie przeglądarki, po czym z paska adresu tejże przeglądarki, odczytujemy adres naszego artykułu i kopiując go, wstawiamy do naszego nowo powstającego artykułu,
  • lub szybciej, klikamy prawym przyciskiem myszki na tytule artykułu i z menu podręcznego (Windows) wybieramy kopiuj adres odnośnika, po czym wklejamy go do naszego nowo powstającego artykułu.

Link z "Email"

Jeśli artykuł, którego adres URL chcemy znaleźć, ma włączony przycisk Poleć innym, to za jego pomocą możemy także uzyskać potrzebny nam adres.

Po kliknięciu w ikonkę Email w danym artykule, otworzy nam się okno formularza, który umożliwia przesłanie znajomemu adresu URL do tegoż artykułu. Wystarczy podać tam swój adres email by otrzymać w wiadomości to, co tak bardzo jest nam potrzebne - adres URL artykułu. Po odczytaniu wiadomości w naszym ulubionym programie pocztowym, kopiujemy znajdujący się tam link i wstawiamy do naszego nowo pisanego artykułu.

Link z "Pozycja menu - artykuł"

Jeśli żaden z powyższych trzech sposobów nie jest aktualnie dostępny, i nie chcemy tego zmieniać, możemy z poziomu Panelu Administracyjnego uzyskać adres URL danego artykułu za pomocą menu zaplecza.

Wchodzimy w Menu -> Main Menu i wybieramy ikonę Utwórz. Otworzy nam się zakładka Pozycja menu w której wybieramy pozycję Artykuły -> Artykuł

Otworzy się strona z ustawieniami dla wybranego typu pozycji menu. W zakładce Parametry podstawowe znajdującej się z prawej strony wybieramy artykuł którego adres URL chcemy odnaleźć.

Wciskamy przycisk Zastosuj i z pola Łącze w tabeli Szczegóły pozycji menu odczytujemy potrzebny nam adres URL np. index.php?option=com_content&view=article&id=21

Kopiujemy ten adres i wstawiamy do naszego nowo powstającego artykułu. Jeśli Link w tej postaci nie wyświetli się prawidłowo, możemy, a nawet musimy dodać do niego początek np.
http://twojastrona.com/
co da w efekcie pełny adres URL :
 http://twojastrona.com/index.php?option=com_content&view=article&id=21
Porada Porada
Jeśli znamy ID danego artykułu, (np. odczytaliśmy go z zakładki Artykuły -> Artykuły - wszystkie, z menu w Panelu Administracyjnym) to zawsze możemy użyć powyższego adresu URL do wyświetlenia danego artykułu. Wystarczy zmienić na właściwy, numer ID na końcu tego adresu .

Link z edytora treści, wyposażonego w funkcje "Linki wewnętrzne"

Powyższe porady, jak uzyskać adres URL artykułu z własnej strony, będą nam niepotrzebne, jeśli zainstalujemy i będziemy używać do tworzenia artykułów, edytor treści wyposażony w funkcje udostępniające wstawianie linków wewnętrznych. Taką funkcję posiada na pewno edytor JCE. Dzięki temu w szybki i prosty sposób wstawimy nie tylko link do dowolnego artykułu w naszym Joomla!, ale do dowolnej pozycji Kontaktów, Zakładek, Menu.

Niestety wbudowany w Joomla! edytor TinyMCE nie posiada takiego ułatwienia.

Dziękujemy za wkład

» danielg28,