--=REKLAMA=--

Portal

Programowanie

Z Joomla!WikiPL

Portale programistów i projektantów Joomla!

Portal Programowanie i portale pochodne adresowane są do osób zainteresowanych przede wszystkim projektowaniem i kodowaniem rozszerzeń Joomla! - komponentów, modułów, dodatków, szablonów oraz rozwijaniem samego jądra Joomla!. Naszym celem jest dostarczyć projektantom i programistom użytecznych informacji o platformie projektowej i API Joomla! i o tym, jak z nich korzystać.

Czy jesteś osobą biegłą w wielu językach programowania, czy dopiero stawiasz pierwsze kroki, mamy nadzieję, że znajdziesz tutaj użyteczne materiały.

Tworzenie rozszerzen.png

Wprowadzenie

Jądro systemu Joomla! jest tworzone przez Zespół produkcyjny oraz niezależnych programistów. Niniejsza strona stanowi punkt wyjścia dla programistów zainteresowanych tworzeniem komponentów, modułów, dodatków oraz szablonów.

Więcej informacji nt. tworzenia jądra systemu Joomla!, możliwości wniesienia swojego wkładu w kodowanie systemu lub lepszego poznania jądra systemu uzyskasz na stronie Joomla! Współpraca w kodowaniu (w języku angielskim).

Informacje ogólne

Własne środowisko programistyczne Joomla! możesz przygotować na szereg sposobów.

Kilka propozycji znajdziesz na stronie Przygotowanie własnego środowiska programistycznego.

Następnie powinieneś zapoznać się z zasadami bezpiecznego kodowania i krótkim artykułem na temat dobrych praktyk programowania.

Wreszcie – Joomla! udostępnia wiele różnorodnych zasobów do wykorzystania przez programistów. Jeśli potrzebujesz pomocy bądź gotowych rozwiązań – nasza strona strona Zasoby Joomla! wskaże właściwy kierunek.

Tworzenie komponentów

Istnieje wiele artykułów, poradników, informacji w formie często zadawanych pytań dotyczących tworzenia komponentów. Jeśli po raz pierwszy przygotowujesz komponent dla Joomla! powinieneś zacząć od strony Podstawy działania komponentu. Jeśli chciałbyś poznać mechanizmy przekazywania sterowania w komponencie przedstawione w postaci graficznej to możesz skorzystać ze schematów schematów.

Następnie powinieneś przeczytać nasz poradnik    Tworzenie komponentu Model-Widok-Kontroler dla Joomla! w wersji  Joomla 2.5 Joomla 3.x.

Gdy już zapoznasz się z poradnikiem i/lub przetestujesz przykładowy komponent, będziesz mógł – korzystając z dodatkowych artykułów – skupić się bardziej na szczegółach swojego własnego komponentu. Te dodatkowe artykuły zamieszczone są na portalu Tworzenie komponentów oraz na pozostałych portalach : „Tworzenie dodatków”, „Tworzenie modułów” lub „Tworzenie szablonów”.

Więcej artykułów i informacji znajdziesz na portalu Tworzenie komponentów.

Tworzenie dodatków

Lektury zalecane

Poniższe artykuły ułatwią Ci poznanie dodatków Joomla! Stanowią dobry punkt wyjścia do zrozumienia, a następnie tworzenia dodatków.

Początkujący

By zrozumieć sposób instalacji i korzystania z dodatków Joomla! zaleca się przeczytanie artykułu Zarządzanie dodatkami w Joomla!.

Średniozaawansowani

Dla lepszego zrozumienia budowy i działania dodatków zalecamy samodzielne stworzenie podstawowego dodatku do Joomla!.

W celu zrozumienia sposobu uruchamiania podstawowego dodatku z treścią we własnym wcześniej stworzonym module lub komponencie zalecamy lekturę artykułu Uruchamianie dodatków typu content w rozszerzeniach.

Zaawansowani

Dla zrozumienia zasad w oparciu o które działa system dodatków zalecamy lekturę artykułu Tworzenie dodatków - omówienie. Następnie, aby uzyskaną wiedzę z zakresu dodatków zastosować w odniesieniu do własnego komponentu, polecamy lekturę artykułu Dodatki w Twoim komponencie.

Więcej artykułów i informacji znajdziesz na portalu Tworzenie dodatków.

Tworzenie modułów

Lektura zalecana

Więcej artykułów i informacji znajdziesz na portalu Tworzenie modułów.

Tworzenie szablonów

Lektura zalecana

Nasza dokumentacja dotycząca tworzenia szablonów zawiera wiele artykułów, poradników oraz informacji w formie często zadawanych pytań. Pierwszym krokiem w tworzeniu szablonu jest zrozumienie mechanizmu przetwarzania szablonu przez Joomla!

Początkujący

Średniozaawansowani

Materiały do wcześniejszych wersji Joomla!

Więcej artykułów i informacji znajdziesz na portalu Tworzenie szablonów.

Więcej wątków o projektowaniu



© Tłumaczenie: Skipper. Tłumaczenie wykonano na warunkach licencji JEDL.