--=REKLAMA=--

Portal

Nowicjusze

Z Joomla!WikiPL

Portal początkujących użytkowników Joomla!

Jeśli chcesz założyć i prowadzić witrynę opartą na Joomla!, ta strona jest dla Ciebie. Odpowie na pytania: jak zacząć? Pomoże szybko opanować podstawy obsługi Joomla i samodzielnie zbudować zręby pierwszej witryny.

Czym jest Joomla!

Joomla! to program, który pozwala łatwo tworzyć i aktualizować strony internetowe. W uproszczeniu możesz myśleć o witrynie Joomla! jako czymś, co łączy w sobie trzy elementy:

  • Treść główna, którą przede wszystkim są przechowywane w bazie danych artykuły,
  • Moduły - niewielkie bloki specjalnych informacji, również przechowywanych zwykle w bazie danych,
  • Szablon, który kontroluje wygląd witryny i sposób prezentacji (np. fonty, kolory, układ) treści głównej i modułów.

Joomla! jest programem, który łączy ze sobą treść główną i moduły za pomocą szablonu i generuje strony internetowe dynamicznie. Nie trzeba już samemu tworzyć i aktualizować stron HTML, linkować ich i posyłać na serwer.

Zobacz też: Co Joomla! może zrobić dla Twojej witryny?

Wprowadzenie

Jeśli jeszcze nigdy nie zdarzyło Ci się korzystać z Joomla!, kluczową sprawą jest odpowiedź na pytanie: jak zacząć?. Odpowiadamy na to pytanie w przewodniku poniżej. Znajdziesz tu szereg użytecznych wskazówek oraz odnośniki do poradników i innych materiałów pomocnych w okresie pierwszych doświadczeń z Joomla.

Wprawdzie na poznawaniu Joomla! można spędzić całe życie, ale jeśli opanujesz podstawy, będziesz w stanie budować atrakcyjne i przydatne strony internetowe w bardzo krótkim czasie i bez specjalnych umiejętności technicznych i graficznych.

Zainstaluj Joomla!

Zanim zaczniesz korzystać z Joomla, musisz Joomla! zainstalować. Jeśli chcesz, aby Twoja strona była widoczna w Internecie, potrzebne Ci będzie konto na serwerze www. W większości przypadków oznacza to podpisanie umowy z firmą hostingową i zakup domeny, która posłuży jako główny adres witryny.

Jeśli chcesz przetestować Joomla!, a nie masz jeszcze domeny, masz kilka możliwości:

Jeśli posiadasz już konto www w firmie hostingowej, masz często dwie metody:

  • Instalacja jednym kliknięciem: wiele firm hostingowych oferuje specjalne autoinstalatory (np. Fantastico), dzięki którym można zainstalować Joomla automatycznie. To prosta i szybka metoda. Po kilku minutach witryna będzie gotowy do pracy. Postępuj zgodnie z instrukcjami firmy hostingowej.
  • Instalacja metodą klasyczną: wymaga to skopiowania pakietu instalacyjnego Joomla na serwer, a następnie rozpakowania go i uruchomienia instalatora wbudowanego w Joomla. Pełne instrukcje instalacji i dodatkowe informacje znajdziesz na stronach:

Jeśli podczas instalacji napotkasz problemy i będziesz potrzebować pomocy, możesz zadać pytanie na

Dowiedz się, jak korzystać z Joomla!

Gdy będziesz mieć gotową do pracy instalację Joomla, zechcesz ją zapewne wypełnić treścią i spowodować, żeby strona wyglądała tak, jak to sobie wyobrażasz. Ale potrzebujesz wiedzy, jak to zrobić. Jest wiele dróg, aby poznać podstawy obsługi Joomla!. Oto trzy spośród innych możliwości:

  • Zbadaj przykładową witrynę: Jeśli jesteś typem badacza, lubisz podpatrywać, jak coś zostało zrobione, wybierz podczas instalacji Joomla! opcję Załaduj przykładowe dane - Poznaj Joomla. Twoja instalacja będzie zawierać mnóstwo podstawowych informacji z zakresu podstaw obsługi Joomla. Przejrzyj je, a następnie zbadaj, w jaki sposób zostały uzyskane różne efekty, jak zostały zbudowane strony witryny z przykładowymi danymi. Jeśli znasz język angielski, możesz przejrzeć na ten temat instruktażowy artykuł w Magazynie Społeczności Joomla!
  • Poznaj Joomla z poradnikiem: Jeśli wolisz najpierw poznać, a później działać, skorzystaj z naszej serii poradników Pierwsze kroki z Joomla!. Zostały napisane dla osób, które wcześniej nie korzystały z Joomla. Wyjaśniają one wszystkie podstawowe techniki pracy krok po kroku, korzystając ze zrzutów ekranu. Materiały te są przydatne, jeśli potrzebujesz szczegółowych i dokładnych objaśnień. Przejdź na strony:
  • Stwórz pierwszą witrynę według instrukcji: Jeśli jesteś typem praktyka, wolisz od razu działać, dobrym pomysłem może być stworzenie pierwszej witryny według instrukcji krok po kroku. Skorzystaj z poradnika Mój blog kroku po kroku - Joomla 2.5

Dawniejsze wersje Joomla!

Jeśli Twoim zadaniem jest poprowadzenie witryny przejętej po innym administratorze, przydatne może być przejrzenie poradników dla Joomla 1.5:

Rozpoczynamy tworzenie witryny Joomla!

Teraz jesteś gotowy, aby zacząć tworzyć własne artykuły, zakładki, kontakty, reklamy i doniesienia.

  • Jeśli chcesz przerobić swoją dotychczasową stronę, przeczytaj poradnik Jak przekształcić istniejącą stronę internetową na witrynę Joomla!?
  • Opracuj plan swojej witryny: Zanim przystąpisz do dzieła, przejrzyj Planowanie swojej witryny. To dobra praktyka, aby przed zalożeniem nowej witryny przemyśleć jej koncepcję.
  • Od początku myśl o pozycji witryny w wyszukiwarkach: Zanim zrobisz cokolwiek, podejmij decyzję, czy chcesz włączyć obsługę prostych adresów. Włączanie i wyłączanie ich później zniszczy zdobytą pozycję w wyszukiwarkach.
  • Dopasuj szablon do wymagań witryny: Jednym z pierwszych zadań, które możesz chcieć wykonać, będzie zapewne dokonanie zmian w domyślnym szablonie Joomla! albo wymiana na inny, aby strona wyświetlala Twoją nazwę i logo.
    • Wypróbuj szablon domyślny: To dobry pomysł, bo przy okazji prób dopasowania go do swoich potrzeb poznasz elementarz korzystania z szablonów i sprecyzujesz swoje wymagania wobec szablonu, jaki spróbujesz znaleźć w Sieci albo zamówisz u profesjonalisty. W dostosowaniu szablonu domyślnego pomogą Ci artykuły:
    • Poszukaj szablonu w Internecie: Dopasowanie domyślnego szablonu do własnej wizji wyglądu witryny może być dla Ciebie zadaniem niewykonalnym, jeśli nie masz, a pewno nie masz, doświadczeń w projektowaniu szablonów. W takim przypadku poszukaj bezpłatnego albo klubowego szablonu w Internecie. Dowiedz się, Jak wybrać dobry szablon.
  • Wyszukaj i zainstaluj odpowiednie rozszerzenia: W końcu możesz chcieć zainstalować jedno albo więcej z kilku tysięcy rozszerzeń Joomla. Najwięcej rozszerzeń Joomla dostępnych jest w Centralnym Katalogu Rozszerzeń, który w skrócie nazywamy JED od angielskiego Joomla! Extensions Directory. Gdy znajdziesz potrzebne rozszerzenia, z poradnika Instalacja rozszerzeń dowiesz się, jak je zainstalować. Pamiętaj, że wszystkie rozszerzenia są napisane przez niezależnych projektantów. Jeśli będziesz potrzebować pomocy w instalacji bądź konfiguracji konkretnego rozszerzenia, najlepszym źródłem będzie witryna twórcy rozszerzenia.

Aby uzyskać pomoc, odwiedź Forum polskiej społeczności Joomla:


Zrozumieć, jak działa Joomla

Dobrym pomysłem jest, aby przed przystąpieniem do budowania wymarzonej strony dowiedzieć się, jak Joomla jest zbudowany i jak działa. Istnieje wiele zasobów pomocnych w zrozumieniu podstaw obsługi Joomla.

Zapewnij swojej witrynie Joomla bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest zawsze dużym problemem w internecie. Upewnij się, że korzystasz z najlepszych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa. Minimum informacji na dobry początek znajdziesz w poradniku o bezpieczeństwie dla nowicjuszy Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj

Fora Joomla poświęcone bezpieczeństwu

Również na oficjalnym forum Joomla! znajdziesz działy poświęcone bezpieczeństwu:

.

Uzyskiwanie pomocy

Fora Joomla! są jednymi z najczęściej odwiedzanych i jednymi z najbardziej przyjaznych. Zapisz się na Forum polskiej społeczności Joomla! i Oficjalne Forum Joomla!. Jeśli masz jakiś problem z Joomla!, prawie zawsze możesz liczyć na pomoc forumowiczów. Oczywiście, "prawie robi różnicę", więc zdarzyć się może, że spotkasz się z nieoczekiwaną reakcją uczestników czy moderatorów. Ale to od Ciebie przede wszystkim zależy, czy otrzymasz cenne wskazówki, czy też zasłużysz na pouczenie, odesłanie do Google albo co gorsza, ostrzeżenie. Oto kilka zaleceń, które zapewnią Ci miłe przyjęcie i chętną pomoc:

  • zawsze upewnij się, że na forum nie ma rozwiązania twojego problemu - dziewięć razy na dziesięć ktoś miał podobny problem do Twojego. Jak się okazuje, wszyscy trafiamy na podobne przeszkody. Przeszukaj forum, skorzystaj z wyszukiwarki, przejrzyj dział Często zadawanych pytań (FAQ). Gdy ktoś Ci odpowie, że problem był już na forum opisywany, nie irytuj się - to do Ciebie należy przeszukanie forum!
  • upewnij się, że piszesz we właściwym miejscu forum - zwróć uwagę zarówno na temat forum, jak i tytuł działu. Fora są podzielone na działy poświęcone różnym wersjom Joomla! i różnym rodzajom spraw.
  • opisz problem zrozumiale i konkretnie - wpisy "To nie działa! Pomocy!" zwykle są ignorowane. Opisz, co zrobiłeś, gdy problem wystąpił, dołącz zdjęcie ekranu, jeśli pojawił się komunikat błędu skopiuj go i wklej do opisu, podaj adres witryny, aby można zapoznać się z objawami, napisz, jakie kroki podjąłeś po wystąpieniu problemu, aby go rozwiązać. Przedstaw jasno, jakich rezultatów oczekujesz.
  • nie irytuj się i innych - nerwowe uwagi, oceny, komentarze co najwyżej spowodują irytację innych i w najlepszym przypadku wzruszenie ramion. Zawsze bądź uprzejmy i taktowny wobec innych oraz pamiętaj o podziękowaniu, jeśli ktoś udzieli Ci pomocy.
  • pomagaj i Ty, jeśli tylko potrafisz - tak szybko, jak to możliwe, dołącz do grona pomagających - odpowiadanie na pytania innych to doskonały sposób na dogłębne poznanie Joomla! i nabranie wprawy w radzeniu sobie ze swoimi problemami.
  • zapoznaj się z regulaminem forum - regulamin omawia kodeks postępowania społeczności, a jego przestrzeganie sprawia, że uczestnictwo w forum jest źródłem satysfakcji dla wszystkich, zarówno wspomaganych, jak i pomagających.

Redakcja, współpraca

Wiele z oryginałów przywołanych tutaj i wykorzystanych materiałów została napisana przez uczestników Joomla! Google Highly Open Participation. Wyrażamy im szczere podziękowania za wkład w Joomla!, podzielenie się swoim dorobkiem ze społecznością.