--=REKLAMA=--

Zaczynamy z Joomla! 1.5/Wprowadzenie

Z Joomla!WikiPL

Zaczynamy z Joomla! 1.5

Ten przewodnik jest wprowadzeniem do cyklu samouczków objętych wspólnym tytułem Zaczynamy z Joomla! 1.5, których celem jest pomóc Czytelnikom opanować podstawy obsługi Joomla! - programu ułatwiającego projektowanie, budowę, aktualizację i utrzymanie stron internetowych.

Objaśnienia umieszczone w tym wprowadzeniu pomogą Ci zorientować się w proponowanym toku poznawania Joomla! drogą praktycznych doświadczeń.

Po zapoznaniu się z tym wprowadzeniem będziesz wiedzieć, jak cały cykl jest zbudowany, z jakich części się składa, czego one dotyczą i jakim celom służą. Dzięki temu możesz opracować własną ścieżkę poznawania Joomla!, dostosowaną do swoich możliwości i potrzeb, aby odnieść z przeglądania tych materiałów jak najwięcej korzyści.

Informacje wstępne

Które wersje Joomla! objęto w opracowaniu?

Aktualnie istnieją dwie powszechnie używane wersje Joomla!:

 • Wersja Joomla! 1.5 - ma już dobrze ugruntowaną pozycję i jest szeroko stosowana.
 • Wersja Joomla! 1.6 - została wydana na początku 2011 roku.

Istnieje między nimi wiele podobieństw. Mimo to przedstawiamy je nowicjuszom w odrębnych przewodnikach, aby zapewnić jasność materiału.

Każda z tych wersji jest dobrym wyborem dla początkujących użytkowników, a decyzja, którą zastosować dla swojej witryny powinna wynikać raczej z rozważenia ich aktualnych walorów, niż z faktu, że jedna jest starsza, a druga nowsza, bowiem obie wersje są nadal rozwijane i udoskonalane.

Jeśli zastanawiasz się, którą z wersji wybrać i dlaczego, zapoznaj się z opiniami uczestników polskiego forum Joomla! w wątkach Dlaczego Joomla 1.5? oraz Dlaczego Joomla 1.6. Pomocne będą również omówienia Nowości w Joomla 1.5 i Nowości w Joomla 1.6.

Ikona informacja.png
 Informacja

 Istnieje także wersja 1.0, wydana po raz pierwszy w 2005 roku. Ale od 2008 roku wersja ta nie jest już rozwijana, a od 2009 roku nie jest wspierana. Wersji tej nie używa się już do zakładania nowych witryn.


Przewodnik, który właśnie przeglądasz, jest wprowadzeniem do Joomla w wersji 1.5. Jeśli będziesz korzystać z nowszych wydań Joomla, posłuż się przewodnikami Pierwsze kroki z Joomla!

Kto jest adresatem tego przewodnika?

Cała seria przeznaczona jest dla każdego, kto chce korzystać z Joomla!. Przede wszystkim jednak skupiamy się:

 • na osobach o niewielkim doświadczeniem informatycznym,
 • na wykorzystaniu Joomla! dla małej witryny, np. klubu, stowarzyszenia, małej firmy,

ale

 • znajdują się w przewodniku również działy, które będą przydatne dla doświadczonych projektantów i programistów.

Na początku każdego artykułu przedstawiono jego cele oraz – sporadycznie – pułapki, z jakimi mogą się zetknąć osoby nieświadome lub niedoświadczone. Nieco więcej szczegółów o adresatach poradnika znajdziesz na stronie Czytelnicy

Wprowadzenie do serii Zaczynamy z Joomla! 1.5

Wprowadzenie składa się z kilku szczegółowych praktycznych instrukcji na temat dodawania, zmieniania i manipulowania zawartością witryny. Zawiera też ogólne informacje o Joomla!, których celem jest ukierunkować samodzielne poznawanie i ćwiczenia z Joomla!. W przewodnikach z tej serii skupiamy się na praktycznych wskazówkach, a gdy proponowane zadania wymagają czasem większej wiedzy - odsyłamy do opracowań dostępnych w dokumentacji. Cała seria została podzielona na cztery działy:

 • Praktyki w tworzeniu witryny Joomla!: Jest to dział wprowadzający. Pokazujemy w nim, jak współtworzyć istniejącą witrynę. Celem tego działu jest przedstawienie praktycznych instrukcji wykonywania zadań kluczowych dla istnienia witryny - dodawania, zmieniania i manipulowania zawartością witryny, a dokładniej - podstawową formą zawartości, czyli artykułami.
 • Konfigurowanie witryny Joomla!: W tym dziale zbieramy podstawowe informacje o tworzeniu nowej witryny Joomla!, pokazujemy projektowanie i techniki tworzenia nowej witryny internetowej za pomocą podstawowych funkcji oferowanych przez Joomla!
 • Opieka nad witryną Joomla!: To krótkie wprowadzenie do codziennego administrowania witryną Joomla!.
 • Wiedzieć więcej, by umieć więcej: W ostatniej części zestawimy bibliografię innej dokumentacji. Część ta posłuży wszystkim jako przewodnik na przyszłość, po opanowaniu podstaw Joomla!.

Praktyki w tworzeniu witryny Joomla!

Zanim rozpoczniesz - przygotuj swój warsztat

Obsługi Joomla! nie sposób opanować „teoretycznie”, czytając poradniki czy nawet oglądając filmy. Jedyną drogą nabycia niezbędnych umiejętności jest doświadczenie praktyczne. Potrzebny jest Ci zatem poligon doświadczalny - działająca witryna stworzona w Joomla!

Masz trzy możliwości:

 • odbyć praktykę w istniejącej witrynie: Praktykując pod okiem doświadczonych administratorów, szybko opanujesz podstawowe umiejętności. To bardzo dobry wybór zwłaszcza, jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia w pracy z komputerem.
 • zainstalować na swoim komputerze kopię witryny Joomla!: Skuteczną, acz nieco trudniejszą, ale i bezpieczniejszą ścieżką jest samodzielne eksperymentowanie na lokalnej kopii witryny. Jeśli masz nieco doświadczeń w pracy z komputerem, w tym pobieraniem i instalacją oprogramowania, zainstaluj środowisko dla Joomla! i Joomla! z przykładową treścią w swoim komputerze domowym - stolikowym lub laptopie.
 • użyć witryny Demo: Przez 30 dni możesz testować Joomla! bezpłatnie na serwerze Projektu Joomla!. Znajdziesz tam poradnik wideo „Szybki start”. Jest to odpowiedni wybór dla osób, które posiadają już pewne doświadczenie w projektowaniu i prowadzeniu stron internetowych, ale nie mają doświadczeń z Joomla!.

Pierwsze doświadczenia - dodawanie i zmiany w artykułach

Bez względu na swoje wcześniejsze doświadczenia, rozpocznij od praktycznych ćwiczeń w tworzeniu i korygowaniu artykułów. Artykuły są budulcem każdej strony internetowej Joomla!, więc – aby nauczyć się obsługi Joomla! – musisz wiedzieć, jak je tworzyć i edytować. Opracowania te pomogą Ci zrozumieć funkcjonowanie Joomla!.

Prezentacja treści w artykułach

Gdy opanujesz umiejętności dodawania i nanoszenia zmian w artykułach, zechcesz zapewne stosować nie tylko podstawowe sposoby prezentacji treści w artykułach, ale wykorzystać całą paletę możliwości. W tym zestawie opracowań zgromadziliśmy przewodniki dla osób, które chcą poznać i opanować wszystkie umiejętności prezentacji treści w artykułach za pomocą narzędzi redakcyjnych, dostępnych w części frontowej witryny (zwanej czasem frontonem lub prosto - witryną):

Zarządzanie artykułami

Konfigurowanie witryny Joomla!

Konfigurowanie nowej witryny bywa często frustrującym procesem prób i błędów. Problem polega na tym, że nie można efektywnie projektować i konfigurować witryny Joomla! bez znajomości i zrozumienia podstaw działania Joomla!. Trzeba zdawać sobie sprawę, że choć narzędzia i mechanizmy konfigurowania witryny służą do tworzenia witryny, to jednak są czymś innym niż techniki projektowania witryny. Tę serię przewodników podzieliliśmy na dwie części. W pierwszej skupiamy się na praktycznym poznaniu podstawowych narzędzi i mechanizmów projektowania witryn Joomla!. Ich poznanie, zanim przystąpisz do projektowania i tworzenia nowej witryny, zaoszczędzi Ci późniejszych kłopotów i zmartwień. W drugiej - zamieszczamy przewodniki poświęcone technikom projektowania i konfigurowania nowej witryny.

Podstawy, czyli co musisz znać

Poniższe pięć dokumentów opisuje podstawowe narzędzia i mechanizmy projektowania witryny internetowej w Joomla!. Celem tych wstępów jest pomóc Ci zrozumieć rolę poszczególnych mechanizmów i narzędzi w projektowaniu i konfigurowaniu nowej witryny oraz przećwiczyć praktycznie korzystanie z tych narzędzi. Treści kolejnych wstępów zostały dobrane tak, aby poznawania podstaw projektowania w Joomla! nie komplikować dygresjami na temat różnych niuansów.

Techniki tworzenia witryn Joomla!

Poniższe dokumenty opisują procedury tworzenia nowej witryny wykorzystującej rdzenne właściwości Joomla!

Opieka nad witryną Joomla!

Witryna jest zawsze in statu nascendii - w stanie powstawania, rodzenia się. Praca nad witryną nie jest zakończona nawet wtedy, jeśli witryna jest skonfigurowana, a współpracownicy dodają i zmieniają treści. Dopóki witryna jest publikowana w Internecie, na administratorach czy opiekunie witryny spoczywa kilka obowiązków administracyjnych, którym trzeba poświęcić nieco uwagi. Są to czynności związane z aktualizowaniem treści witryny, utrzymaniem więzi z użytkownikami i zapewnieniem witrynie bezpieczeństwa. Przedstawiamy je w przewodniku:

Wiedzieć więcej, by umieć więcej

Gdy poznasz podstawy Joomla!, możesz potrzebować głębszych informacji, dotyczących różnych aspektów zarządzania witryną. W pogłębianiu znajomości Joomla! pomocne będą poniższe dokumenty:

© Ten materiał jest dokładnym albo swobodnym tłumaczeniem artykułu http://docs.joomla.org/Getting_Started_with_Joomla!_1.5 udostępnionego na licencji JEDL na witrynie: Oficjalnej dokumentacji Joomla!.Pierwszy autor oryginału: LornaS.

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],