--=REKLAMA=--

Dodatki

Z Joomla!WikiPL

Dodatkami nazywamy w Joomla! składniki rdzenne lub rozszerzenia, które wyposażają system i jego komponenty w niezbędne funkcje pomocnicze lub dodatkowe, wzbogacające albo modyfikujące istniejące funkcjonalności. W pierwszych wersjach Joomla! dodatki były znane jako mamboty lub boty. W opracowaniach nazywane są także pluginami lub wtyczkami.

Nazwa Ikona ang. Ikona
Dodatki Ext plugin pl.png Plugins Ext plugin.png

Dodatki wykonują zadania specjalne: przygotowują elementy treści do prezentacji, udostępniają specjalne funkcje, reagują na zdarzenia, modyfikując zachowanie Joomla!. Obrazowo mówiąc, dodatki to pszczółki-robotnice do specjalnych poruczeń, małe a pracowite i skuteczne! Realizują różne zadania, czasem bardzo proste, czasem złożone, ale zawsze niezwykle użyteczne. A to odpowiedzą na pytanie, a to zastąpią słówko-zaklęcie kodem wyświetlającym obrazek czy przeciwnie - jak w przypadku edytorów tekstu - sformatowany w trybie graficznym materiał zapisują w HTML i odwrotnie.

Te wysoce wyspecjalizowane rozszerzenia występują w kilku odmianach. Najpowszechniejsze to szyfrownicy, edytory tekstu, wyszukiwarki. Szyfrownicy wyszukują zakodowane fragmenty tekstu i podstawiają w ich miejsce właściwą treść, jak np. dodatek Wstaw obrazek, albo odwrotnie kodują fragmenty, ukrywając je przed szkodnikami, co czyni dodatek Maskuj adresy e-mail. Edytory tekstu umożliwiają formatowanie materiałów tekstowych za pomocą powszechnie znanych narzędzi graficznych, dzięki czemu można nie znać w ogóle języków tworzenia stron internetowych, a być ich twórcą. Wyszukiwarki analizują wydzielone obszary treści i dostarczają zleceniodawcy poszukiwane fragmenty. Nowością w Joomla 1.5 są dodatki - integratory, które umożliwiają integrację z innymi aplikacjami, uwierzytelnianie i korzystanie z usług sieciowych.

Stosowanie dodatków pozwala programistom zmieniać sposób zachowania kodu, by reagować na zdarzenia.

Zobacz

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],