--=REKLAMA=--

Portal

Tworzenie szablonów

Z Joomla!WikiPL

Tworzenie szablonów dla Joomla!

Na tej stronie zgromadzone są linki do wybranej dokumentacji poświęconej tworzeniu szablonów dla Joomla Joomla 1.5, Joomla 2.5 oraz Joomla 3.1. Dobrym punktem startu jest poniższy artykuł Zalecane lektury, ponieważ zawiera on podstawowe informacje dla twórców szablonów.

Tworzenie szablonow.png

O szablonach


Szablon [ang. template]
Szablon jest rodzajem wbudowanego w Joomla! lub dodatkowo instalowanego rozszerzenia, które decyduje o wyglądzie witryny.
Istnieją dwa rodzaje szablonów stosowanych w Joomla!: Szablony witryny oraz Szablony zaplecza. Szablony witryny decydują o wyglądzie stron odwiedzanych przez użytkowników (strony frontowej), a szablony zaplecza kontrolują wygląd stron panelu administracyjnego.
W przeciwieństwie do wielu innych CMS-ów, szablony w Joomla! można tworzyć według własnej fantazji i potrzeb, nie ma narzuconych żadnych schematów i struktur. Można je łatwo instalować i modyfikować, a każda zmiana będzie natychmiast widoczna na witrynie we wszystkich materiałach oznaczonych zmienioną regułą. Podobnie jak w przypadku komponentów i modułów, zbiór szablonów udostępnianych bezpłatnie na warunkach GNU GPL stale się powiększa.
Zobacz więcej: Komponenty, Moduły, Dodatki
Jako programista będziesz najpewniej zainteresowany przede wszystkim tworzeniem szablonów witryny.

Zalecane lektury

Lektura zalecana

Nasza dokumentacja dotycząca tworzenia szablonów zawiera wiele artykułów, poradników oraz informacji w formie często zadawanych pytań. Pierwszym krokiem w tworzeniu szablonu jest zrozumienie mechanizmu przetwarzania szablonu przez Joomla!

Początkujący

Średniozaawansowani

Materiały do wcześniejszych wersji Joomla!

Poradniki

Poradniki o tworzeniu szablonów

Poradniki

Poradniki o tworzeniu szablonów