--=REKLAMA=--

Portal

Tworzenie modułów

Z Joomla!WikiPL

Tworzenie modułów dla Joomla!

Na tej stronie zgromadzone są linki do wybranej dokumentacji poświęconej programowaniu modułów dla Joomla 2.5 oraz Joomla 3.1. Dobrym punktem startu jest poniższy artykuł Zalecane lektury, ponieważ zawiera on podstawową wiedzę o budowie modułów.

Tworzenie modulow.png

O modułach


Moduł [ang. module]
Niewielkie, wbudowane lub instalowane dodatkowo rozszerzenie Joomla!, służące udostępnianiu na stronach dodatkowych treści lub użytecznych funkcji i procedur.
Często rozmieszczone są w blokach wokół głównej treści strony. Dobrze znanym przykładem jest moduł logowania. W skład podstawowej dystrybucji Joomla wchodzi ponad 20 modułów witryny (m.in. Menu, Popularne, Tematy pokrewne, Migawki, Nowości, Ścieżka powrotu) oraz kilkanaście modułów zaplecza.
Moduły wyświetlamy na wybranych stronach, w powiązaniu z pozycjami menu, w miejscach zdefiniowanych w szablonie witryny, które nazywamy pozycjami modułów. Można np. umieścić moduł w pozycji "lewa" lub "prawa" czy jakiejkolwiek innej. Moduł można pokazać na wszystkich stronach lub na wybranych. Moduły można również osadzać w artykułach, a nawet w innych komponentach (za pomocą specjalnego rozszerzenia).
Od komponentów moduły odróżnia brak interfejsu umożliwiającego gromadzenie i edycję udostępnianych treści czy funkcji.
Zbiór modułów dla Joomla! stale się powiększa. Oferta modułów katalogowana jest systematycznie na stronie Joomla! Extensions Directory - centralnego katalogu rozszerzeń Joomla. Bezpłatne rozszerzenia dostępne są w składnicy projektów Joomla! i innych serwisach.

Porównaj: Komponent, Dodatek, Szablon

Częste pytania

Lista wszystkich artykułów przypisanych do kategorii FAQ oraz Programowanie modułów

Poradniki

Poradniki o tworzeniu modułów

Projekty

Potrzebne artykuły o tworzeniu modułów

Projekt Dokumentacja Joomla potrzebuje Twojej pomocy. Poniżej znajduje się lista stron/artykułów o tworzeniu modułów. Jeśli znasz Jeśli znasz temat, o który warto wzbogacić dokumentację, dodaj go do Listy czerwonych linków, korzystając z poniższego znacznika wiki:

EBDJ znak.png
 Informacja

Aby dodać Czerwony link, kliknij tutaj i dopisz swoją propozycję do strony projektu Programowanie modułów. Użyj poniższego znacznika, aby dodać sugerowany temat do listy:

*[[Wpisz tutaj proponowany temat artykułu]]


Lista czerwonych linków - artykuły Tworzenie modułów:

  • nie ma jeszcze nic