--=REKLAMA=--

Portal

Tworzenie dodatków

Z Joomla!WikiPL

Tworzenie dodatków dla Joomla!

Na tej stronie zgromadzone są linki do wybranej dokumentacji poświęconej tworzeniu (programowaniu) dodatków dla najnowszych wersji Joomla - Joomla 2.5 oraz Joomla 3.x.

Tworzenie dodatkow.png

O dodatkach


Dodatek, wtyczka [ang. plug-in]
Wbudowane lub instalowane dodatkowo rozszerzenie Joomla!. Wyposaża rdzeń lub komponenty Joomla! w nowe funkcje.
Dodatki przetwarzają treść zanim zostanie przesłana ona do przeglądarki użytkownika. Kilkanaście dodatków wchodzi w skład podstawowej dystrybucji Joomla!: Wstaw obrazek, Proste adresy, Ocenianie, Paginacja, Edytor zwykły, Edytor TinyMCE, wyszukiwarki.
Oferta rozszerzeń katalogowana jest systematycznie na stronie Joomla! Extensions Directory - centralnego katalogu rozszerzeń Joomla. Bezpłatne rozszerzenia dostępne są w składnicy projektów Joomla! i innych serwisach.
W pierwszych wersjach Joomla! dodatki nazywane były również botami lub mambotami.

Stosowanie dodatków

Dodatki są pogrupowane wg zależności od przechwytywanych zdarzeń. Pełną listę zdarzeń pogrupowanych według rodzaju można znaleźć tutaj (nazwy wielu zdarzeń uległy zmianie w okresie między wydaniami Joomla 1.5 i Joomla 2.5, zobacz tutaj pełną listę zmian). Istnieje kilka prostych samouczków tworzenia prostych dodatków reagujących na niektóre z tych zdarzeń, które wspomagają proste, jak i inteligentne przeszukiwanie komponentów:

Dalej, istnieją poradniki pokazujące, jak stworzyć dodatek z grupy Uwierzytelnianie (authentication) oraz dodatek Profil użytkownika.

Bardziej złożony przykład przedstawiono w poradniku stosowanie dodatków do tworzenia systemu rutowania (tylko Joomla 2.5).

Zalecane lektury

Lektury zalecane

Poniższe artykuły ułatwią Ci poznanie dodatków Joomla! Stanowią dobry punkt wyjścia do zrozumienia, a następnie tworzenia dodatków.

Początkujący

By zrozumieć sposób instalacji i korzystania z dodatków Joomla! zaleca się przeczytanie artykułu Zarządzanie dodatkami w Joomla!.

Średniozaawansowani

Dla lepszego zrozumienia budowy i działania dodatków zalecamy samodzielne stworzenie podstawowego dodatku do Joomla!.

W celu zrozumienia sposobu uruchamiania podstawowego dodatku z treścią we własnym wcześniej stworzonym module lub komponencie zalecamy lekturę artykułu Uruchamianie dodatków typu content w rozszerzeniach.

Zaawansowani

Dla zrozumienia zasad w oparciu o które działa system dodatków zalecamy lekturę artykułu Tworzenie dodatków - omówienie. Następnie, aby uzyskaną wiedzę z zakresu dodatków zastosować w odniesieniu do własnego komponentu, polecamy lekturę artykułu Dodatki w Twoim komponencie.

Poradniki

Poradniki o tworzeniu dodatków

Poniżej znajduje się lista wszystkich artykułów w naszej dokumentacji przypisanych do kategorii Poradniki oraz Programowanie dodatków.

Projekty

Potrzebne artykuły o tworzeniu dodatków

EBDJ znak.png
 Informacja

 Poniżej znajduje się lista potrzebnych artykułów i tłumaczeń brakujących w tym portalu. Jeśli uważasz, że jakiś temat jest potrzebny, dodaj go do czerwonych linków, korzystając z poniższego znacznika wiki. Aby dodać czerwony link, kliknij tutaj i wpisz sugerowany temat, używając wikiznacznika według poniższego wzoru:

*[[Tutaj umieść sugerowany tytuł artykułu]]

Potrzebne tłumaczenia

Potrzebne tematy