--=REKLAMA=--

Branżowy katalog firm z komponentu Kontakty

Z Joomla!WikiPL

Komponent Kontakt pozwala nie tylko na umożliwienie użytkownikom kontaktu z administratorami czy redakcją witryny czy komórkami organizacyjnymi wydawcy w przypadku witryny firmowej. Za jego pomocą można stworzyć bogaty branżowy katalog adresowy - osób, firm, instytucji, urzędów, stowarzyszeń, placówek handlowych, itp. Wprawdzie w Joomla 1.0 realizacja tego zadania była nieco łatwiejsza, ale i w Joomla 1.5, choć wymaga dodatkowego zabiegu - nie jest trudna.

Informacje kontaktowe są standardyzowane, a konfigurowane parametry pozwalają zdecydować o opublikowaniu wszystkich bądź wybranych szczegółów każdego kontaktu. Dane kontaktowe mogą zawierać nazwę organizacji, instytucji, działu, imię i nazwisko osoby, stanowisko służbowe, jeśli jest to kontakt firmowy, adres pocztowy, telefon, faks, adres poczty elektronicznej.

Krok 1

Otwórz stronę Komponenty → Kontakty → Kategorie i utwórz kategorie, w których będziesz kolekcjonować adresy firm i instytucji. Zobacz, jak to zrobić.

Krok 2

Przejdź na stronę Komponenty → Kontakty → Kontakty i dodaj do utworzonych kategorii pierwsze wpisy. Przynajmniej po jednym w każdej z kategorii. Zobacz, jak to zrobić.

Krok 3

Przejdź na stronę Menu → główne lub inne menu witryny i utwórz w nim pozycje menu typu Układ typu: Lista - Kontakty w kategorii. Zobacz, jak to zrobić.

Krok 4

W Joomla 1.0 było łatwiej - wystarczyło utworzyć w menu łącze do komponentu Kontakty, by stworzyć stronę udostępniającą katalog wszystkich kategorii kontaktów. W joomla 1.5 - nie korzystając z żadnych dodatkowych rozszerzeń - można uzyskać podobny efekt za pomocą artykułu i udostępniającej go pozycji menu.

 1. Stwórz nowy artykuł i zatytułuj go np. Branżowy katalog firm
 2. W pasku narzędzi edytora wizualnego kliknij ikonę Punktowanie, aby stworzyć listę nieuporządkowaną.
 3. Wpisz w kolejnych punktach nazwy kategorii kontaktów
 4. Otwórz na kolejnej karcie przeglądarki witrynę i powtarzaj poniższe czynności:
  • Wybierz z menu odnośnik do kategorii kontaktów i skopiuj łącze z paska adresu przeglądarki,
  • Wróć do edytora artykułu, zaznacz nazwę kategorii, której łącze skopiowałeś i naciśnij w przyborniku ikonę Wstaw odnośnik.
  • Wklej skopiowane łącze w polu URL odnośnika [Linl URL], a następnie usuń początkowe segmenty adresu - nazwę domenową, pozostawiając wszystkie elementy od index.php począwszy.
   Tinymce wstaw odnosnik.png
  • Naciśnij przycisk Wstaw [Insert].
 5. Zachowaj artykuł, naciskając w przyborniku przycisk Zapisz'.
 6. Stwórz w wybranym menu łącze do artykułu Branżowy katalog firm.
 7. Ustaw artykuł jako nadrzędną pozycję menu w stosunku do wszystkich pozycji udostępniających kategorie kontaktów.

Podsumowanie

Jak się przekonaliśmy, posługując się komponentem Kontakty, można:

 • stworzyć katalog kontaktowy swojej instytucji - firmy, urzędu, czy innej organizacji - z każdym działem, np. sprzedaży, zapytań, pomocy technicznej, z każdym pracownikiem.
 • umożliwić kontakt z pracownikami swojej instytucji bez pośrednictwa zewnętrznego programu pocztowego, za pomocą formularzy kontaktowych,
 • tworzyć katalogi adresowe innych podmiotów - osób, firm, instytucji, urzędów, stowarzyszeń, placówek handlowych, itp.


Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],