--=REKLAMA=--

Instalowanie rozszerzeń

Z Joomla!WikiPL

Typy

Istnieją cztery podstawowe typy rozszerzeń używanych w Joomla.

 • Komponent: mini-aplikacja przetwarzająca główną zawartość strony
 • Moduł: przetwarza na dowolnej stronie małe bloki kodu html
 • Dodatek: dynamicznie zmienia zachowanie kodu (Nazwę zmieniono z mambot w Joomla! 1.0.x)
 • Język: wspiera tłumaczenia językowe

Więcej... Kilka ważnych pojęć

Wybór

Zanim rozpoczniesz instalację rozszerzenia musisz je najpierw wybrać. Możesz użyć do tego celu oficjalnego katalogu zasobów Joomla!, pobrać z zewnętrznej strony lub nawet spróbować stworzyć własny moduł, wybór należy do Ciebie. Upewnij się, czy rozszerzenie, które wybierzesz będzie zgodne z wersją Twojego Joomla!.

Instalacja

Przed instalacją upewnij czy można zapisywać do katalogów rozszerzeń. Teraz kiedy masz już rozszerzenie i odpowiednie prawa zaczynamy instalację. Na początku zaloguj się do zaplecza administratora Twojej strony.

Joomla! 1.5.x

Po zalogowaniu jako administrator przejdź do zakładki Rozszerzenia i kliknij Instalator.

15 extension install.png

Na tej stronie masz trzy opcje: wczytaj paczkę, instaluj z katalogu, instaluj z sieci.


15 extension manager install.png

 1. Wczytaj paczkę: W tej opcji wszystko, co musisz zrobić, to wyszukać rozszerzenie na swoim komputerze, po wybraniu odpowiedniej paczki z rozszerzeniem kliknij przycisk "Wczytaj plik & Zainstaluj" i gotowe.
 2. Instaluj z katalogu: W tej opcji plik będzie poszukiwany w katalogu na Twoim serwerze www, do którego możesz go przegrać, korzystając z serwera FTP, bądź umieścić na lokalnym serwerze, jeśli takiego używasz.
 3. Instaluj z sieci: W tej opcji rozszerzenie zostanie zainstalowane ze wskazanego adresu URL, pod warunkiem że będzie to pełny adres URL (np: http://mojadomena.com/nazwa_twojego_rozszerzenia.zip) Jedyny problem w tej opcji to zależność od szybkości Twojego łącza i wielkości pliku. Transfer z zewnętrznej strony może zająć dłuższą chwilę, co może spowodować problemy w trakcie instalacji.

Joomla! 1.0.x

Po zalogowaniu jako administrator przejdź do "Instalacja" i wybierz typ rozszerzenia do zainstalowania: komponent, moduł, dodatek.

10 install sel mnu.png

Po wyborze rozszerzenia, które chcesz zainstalować masz tylko dwie opcje: wczytaj plik lub instaluj z katalogu.

10 extension manager install.png

 1. Instaluj ze spakowanego archiwum W tej opcji wszystko, co musisz zrobić to wyszukać rozszerzenie na swoim komputerze, po wybraniu odpowiedniej paczki z rozszerzeniem kliknij przycisk "Wczytaj plik & Instaluj" i gotowe.
 2. Instaluj z plików w katalogu na serwerze W tej opcji plik będzie poszukiwany w katalogu na Twoim serwerze www, do którego możesz go przegrać, korzystając z serwera FTP, bądź umieścić na lokalnym serwerze, jeśli takiego używasz.

Pomoc

Jeśli w trakcie instalacji rozszerzeń napotkasz problemy bądź będziesz miał ogólny problem, odwiedź forum Joomla!.

 • Jeśli używasz Joomla! 1.5.x zobacz tutaj.
 • Jeśli używasz Joomla! 1.0.x zobacz tutaj.


Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],