--=REKLAMA=--

Docman/Instalacja

Z Joomla!WikiPL

Instalujemy komponent

Instalacja komponentu nie powinna sprawić użytkownikom Joomla! kłopotu. Przeprowadzana jest bowiem standardowo za pomocą wbudowanego instalatora. Skorzystać można przy tym zarówno z opcji Instaluj z pakietu (ze spakowanego archiwum), jak i Instaluj z katalogu (plików umieszczonych w katalogu na serwerze). W Joomla 1.5 można także skorzystać z trzeciej opcji - Instaluj z Sieci, podając adres internetowy pliku umieszczonego na zaufanym serwerze.

Przygotowanie

Przed przystąpieniem do instalacji zaopatrujemy się w pakiety instalacyjne. Potrzebne będą co najmniej:

  • najnowszy pakiet instalacyjny komponentu, w chwili publikacji tego samouczka byla to wersja 1.4.0.stble
  • najnowsze pakiety instalacyjne dodatków, np. w przypadku Joomla 1.5: search_plugin v.1.4.0.satble
  • pakiety językowe - języka polskiego i ewentualnie innych w przypadku witryny wielojęzycznej.

Oryginalne spakowane archiwa można pobrać na stronie internetowej projektu http://www.joomlatools.eu. Rejestracja nie jest konieczna. Natomiast polskie pliki językowe można pobrać na stronie Polskiego Centrum Joomla. Pakiety instalacyjne Docmana dostępne są również w centralnym repozytorium oficjalnych pakietów instalacyjnych pod adresem http://joomlacode.org/gf/project/docman/frs/. Projektanci dbają o aktualność umieszczonych tam pakietów, ale zawsze warto się upewnić na stronie projektu, czy rzeczywiscie publikowane jest wydanie najnowsze.

Przed instalacją każdego nowego składnika, zgodnie z zasadą - "ufaj tylko sobie":

  • przetestuj pobrany pakiet programem antywirusowym,
  • sprawdź poprawność działania komponentu na roboczej, testowej wersji Joomla!.
  • na wszelki wypadek wykonaj kopię zapasową bazy danych działającego serwisu.

Instalacja w Joomla! 1.5.x

  1. Zaloguj się na zaplecze swojego Joomla.
  2. Włącz tryb zgodności wstecznej: przejdź na stronę Rozszerzenia → Dodatki, odszukaj dodatekSystem - Spuścizna [System - Legacy] i opublikuj go.
  3. Sprawdź prawa do zapisu: przejdź na stronę Pomoc → Informacje o systemie i sprawdź na karcie Uprawnienia, czy katalogi /components/, /administrator/components/ oraz /tmp/ są zapisywalne.
  4. Zainstaluj komponent, korzystając z instalatora Joomla: przejdź na stronę Rozszerzenia → Instalator, wskaż plik pakietu lub katalog instalacyjny na serwerze i naciśnij przycisk Zainstaluj.
  5. Jeśli instalujesz DOCmana po raz pierwszy, naciśnij przycisk Add sample data, aby zainstalować przykładowe dane
  6. Zainstaluj dodatek search_plugin….
  7. Opublikuj (włącz) zainstalowany dodatek: przejdź na stronę Rozszerzenia →Dodatki, na liście rozwijanej Wybierz typ zaznacz opcję search, a następnie w kolumnie Włączony kliknij ikonę z czerwonym krzyżykiem przy dodatku Search DOCman. Nazwa jest widoczna tylko na zapleczu, można ją więc spokojnie pozostawić bez zmian.

Instalacja w Joomla! 1.0.x

Instalacja w Joola 1.0 przebiega podobnie. Jedyna różnica - DOCman jest komponentem napisanym dla Joomla 1.0, nie wymaga więc włączania specjalnego trybu zgodności wstecznej (w Joomla 1.0 takie tryb również istnieje!, obsługiwany jest przez rozszerzenie nazwane w polskim tłumaczeniu Dawne dodatki. Ale to inna kwestia.

  1. Zaloguj się na zaplecze swojego Joomla.
  2. Sprawdź prawa do zapisu: przejdź na stronę Pomoc → Informacje o systemie i sprawdź na karcie Uprawnienia, czy katalogi /components/, /administrator/components/ oraz /tmp/ są zapisywalne.
  3. Zainstaluj komponent, korzystając z instalatora Joomla: przejdź na stronę Instalatory → Komponenty, wskaż plik pakietu lub katalog instalacyjny na serwerze i naciśnij przycisk Zainstaluj.
  4. Jeśli instalujesz DOCmana po raz pierwszy, naciśnij przycisk Add sample data, aby zainstalować przykładowe dane
  5. Zainstaluj dodatek search_plugin…: przejdź na stronę Instalatory → Dodatki, wskaż plik pakietu lub katalog instalacyjny na serwerze i naciśnij przycisk Zainstaluj.
  6. Opublikuj (włącz) zainstalowany dodatek: przejdź na stronę Dodatki, na liście rozwijanej Wybierz typ zaznacz opcję search, a następnie w kolumnie Włączony kliknij ikonę z czerwonym krzyżykiem przy dodatku Search DOCman. Nazwa jest widoczna tylko na zapleczu, można ją więc spokojnie pozostawić bez zmian.

15 docman search plugin.png

Aktualizacja ze starszych wersji 1.4.x

Jeśli masz już zainstalowany komponent w jednej z wcześniejszej wersji wydania 1.4, możesz go unowocześnić bez utraty swoich danych, z wyjątkiem konfiguracji i szablonu

  1. (Opcjonalnie) Sporządź zapasową kopię pliku /administrator/components/com_docman/docman.config.php
  2. (Opcjonalnie) Jeśli masz własny szablon, sporządź jego kopię zapasową - szablony umieszczone są w katalogu /components/com_docman/themes
  3. Odinstluj poprzednią wersję komponentu 1.4.x. Pliki, dokumenty, ustawienia praw do plików, licencje, dzienniki zostaną zachowane
  4. Zainstaluj najnowszą wersję DOCmana
  5. (Opcjonalnie) przywróć z kopii zapasowej konfigurację (plik config.php) i szablon
  6. Przejrzyj konfigurację komponent, popraw w razie potrzeby i koniecznie zapisz ponownie, nawet jeśli nie wprowadzisz żadnej zmiany.
  7. (Opcjonalnie) Odinstaluj starsze rozszerzenia komponentu (np. dodatki) i zainstaluj nowe.

Aktualizacja z wersji 1.3 RC1 lub 1.3 RC2

Zanim unowocześnisz dawniejszą wersję Joomla!, musisz zainstalował łatkę, która zapobiegnie usunięciu danych!

  1. Pobierz ze strony www.joomlatools.eu pakiet odpowiedniej łatki: docman_patch_for_v1.3rc1.zip albo docman_patch_for_v1.3rc2.zip.
  2. Rozpakuj pakiet do pustego katalogu tymczasowego. W pakietach z łatkami znajdują się po 3 pliki - po dwa pliki łatek i README.txt z instrukcją. Po rozpakowaniu przemianuj pliki łatek:
    • admin.docman.php.patched na admin.docman.php
    • docman.xml.patched na docman.xml
  3. Prześlij pliki łatki na serwer, nadpisując oryginalne pliki w katalogu /administrator/components/com_docman
  4. Sprawdź, czy na zapleczu DOCmana zostanie wyświetlony komunikat: It is now safe to uninstall DOCman, no data will be lost. You are advised to upgrade to the latest version., oznaczający, że możesz bezpiecznie, bez utraty danych, odinstalować komponent i uaktualnić go do nowszej wersji.
  5. Odinstaluj wersję 1.3
  6. Zainstaluj wersję 1.4

Pamiętaj, że ewentualny powrót do wersji 1.3 spowoduje utratę Twoich danych.


Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],