--=REKLAMA=--

VirtueMart/Pierwszy krok

Z Joomla!WikiPL

< Częste pytania


Moduł Virtuemart

Masz zainstalowany główny moduł VirtueMart (virtuemart_main)? Jeśli nie, zainstaluj go i nie zapomnij opublikować. Ten moduł jest konieczny, aby wyświetlać podstawowe opcje menu komponentu - kategorie i inne.

Pierwszy krok - pierwsze zadania administratora

Ikona informacja.png
 Informacja

 Wszystkie procedury wymienione poniżej wykonujemy na głównej otwierającej stronie panelu administracyjnego Virtuemart.


Porada Porada
Virtuemart udostępnia wszystkie funkcje administracyjne użytkownikom z odpowiednimi uprawnieniami nie tylko po zalogowaniu się na stronę zaplecza administracyjnego, ale także zalogowaniu się na stronie witryny. A zatem, zaloguj się na zaplecze i wybierz z głównego menu pozycję Komponenty → Virtuemart albo zaloguj się na witrynie i wybierz z modułu odnośnik Administracja (wymagane uprawnienia administratora lub administratora sklepu.
  1. Przejdź na stronę Sklep → Edytuj dane [Store → Edit Store] i dostosuj wszystkie istotne ustawienia do swoich potrzeb. Nie zapomnij ustalić waluty, stylu wyświetlania waluty oraz adresu poczty elektronicznej.
  2. Przejdź na stronę Podatki → Dodaj stawkę podatku [Tax → Add tax rate] i dodaj potrzebne stawki podatku zgodnie z odpowiednimi przepisami prawnymi państwa (i ewentualnie regionu).
  3. Przejdź na stronę Ustawienia [Configuration] i dostosuj wszystkie ustawienia do swoich potrzeb.
  4. Przejdź na stronę Produkty → Dodaj kategorię [Products → Add category] i dodaj potrzebne kategorie i podkategorie produktów. Upewnij się, że wszystkie zostały opublikowane.
  5. Przejdź na stronę Produkty → Dodaj produkt [Products → Add Product] i dodawaj kolejne produkty.

Konfiguracja globalna

VirtueMart wymaga odpowiednich ustawień ogólnych Joomla/Mambo. Aby ich dokonać, przejdź w głównym menu administratora Joomla/Mambo do menu Witryna → Konfiguracja globalna [Site → Global Configuration]

Rejestracja użytkowników

Aby klienci VirtueMart mogli składać zmówienia w sklepie, muszą się wcześniej zarejestrować. VirtueMart rozszerza standardowy formularz rejestracji o informacje niezbędne dla dokonania zakupu. Klienci mogą dodawać w nim dane do faktur, dane do wysyłki i inne. Podczas rejestracji w sklepie konto nowego klienta jest automatycznie dodawane do listy zarejestrowanych użytkowników.

Wybierz kartę Witryna i ustaw opcję: Rejestruj użytkowników [Allow User Registration] na Tak.

Aktywacja konta

Niewątpliwie przydatna we wszystkich innych przypadkach opcja aktywacji nowo utworzonego konta, w przypadku witryny ze sklepem internetowym użyteczna nie jest. Wręcz przeciwnie - może spowodować, że stracimy potencjalnych klientów. Kiedy klient składa zmówienie, musi mieć możliwość wprowadzenia danych bez oczekiwania, aż jego konto zostanie uaktywnione.

Opcję Aktywuj nowe konta użytkowników [Use New Account Activation] ustaw na Nie.

Poczta - korespondencja

Przekonanie, że Virtuemart wysyła korespondencję związaną z zamówieniami zgodnie z ustawieniami w globalnej konfiguracji witryny może być nieco zwodnicze. Upewnij się, że w dwóch miejscach masz odpowiednie ustawienia:

  • w konfiguracji globalnej witryny zapewnij możliwość wysyłania poczty elektronicznej, wybierając i konfigurując program pocztowy w sekcji Poczta [Mail],
  • w konfiguracji sklepu wybierz opcję Sklep → Dane sklepu [Store → Edit Store] i zmień domyślny adres na adres sklepu.
Ikona informacja.png
 Informacja

 Jeśli nie dokonasz odpowiedniej konfiguracji, korespondencja ze sklepu może być oznaczona adresem demo_order@virtuemart.net.


Lokalizacja - język witryny

Virtuemart wyświetla etykiety i komunikaty ekranowe w domyślnym języku witryny, pod warunkiem, że w katalogu /twoja_joomla/administrator/components/com_virtuemart/languages znajdują się pliki definiujące stałe językowe w języku witryny ustalonym jako domyślny.

Docelowo pliki języka będą zawierać w swojej nazwie takie samo określenie języka, jak w pakiecie definiującym pliki językowe dla Joomla/Mambo, a więc np. dla Joomla 1.0 - polish, english, a dla Joomla 1.5 - pl-PL, en-GB. W wydaniu Virtuemart 1.1.3 posłużono się jeszcze pełną nazwą języka, a więc np. polish.php.

Pakiety języka polskiego można pobrać z witryny projektu, a także z polskich witryn - Katalog plików PCJ oraz Polskie Centrum Virtuemart.

Jeżeli w kolejnym wydaniu pojawią się nowe pliki językowe, których nie będzie jeszcze w używanym języku, wystarczy skopiować zawartość z oryginału angielskiego do pliku oznaczonego polish.php i umieścić go w odpowiednim katalogu. Oczywiście, dopóty nie przetłumaczysz komunikatów, będą one wyświetlane w języku, w jakim zostały zapisane, a więc angielskim. Po przetłumaczeniu należy je zapisać w odpowiednim kodowaniu, np. UTF-8 albo ISO-8859-2. Sposób kodowania plików deklarowany jest zwykle w pierwszej definicji.

Jeżeli mimo umieszczenia w odpowiednich katalogach plików wybranego języka jako domyślny wczytywany jest język angielski, można pliki języka angielskiego usunąć z serwera.

Proste adresy

Wybierz w konfiguracji globalnej witryny sekcję Optymalizacja [SEF] i ustaw opcję optymalizacji wyszukiwania na Nie. Ustaw opcję Proste adresy URL [SEF] na Nie VirtueMart jest wprawdzie w pełni zgodny z wymaganiami SEF, ale odnośniki generowane dla VirtueMart przez bota SEF Joomla/Mambo lub inne komponenty powodują niekiedy błędy przekierowania - Przekierowanie URL - przekroczony limit [URL redirection limit exceeded…].Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],