--=REKLAMA=--

Pomoc35

Dodatek: Uwierzytelnianie - Joomla

Z Joomla!WikiPL

Dodatek Uwierzytelnianie - Joomla

Dodatek Uwierzytelnianie - Joomla [Authentication - Joomla] obsługuje domyślną metodę uwierzytelniania, umożliwia logowanie się w witrynie i na zapleczu.

Dodatek należy do grupy authentication - dodatków obsługujących uwierzytelnianie. W bazie danych dodatek zameldowany jest w tabeli #__extensions pod nazwą plg_authentication_joomla. Pliki dodatku - joomla.php i joomla.xml - winny być umieszczone w katalogu plugins/authentication/joomla.

Stronę edytora własności dodatku przedstawiono na ilustracji poniżej.

Strona edytora własności dodatku Uwierzytelnianie - Joomla

Stosowanie dodatku

Dodatek jest domyślnie włączony, dzięki czemu działa system uwierzytelniania, niezbędny do logowania się w witrynie i na zapleczu. Korzystanie z funkcjonalności, w którą dodatek wyposaża Joomla, nie wymaga od administratora witryny żadnych dodatkowych działań.

Ustawienia dodatku Uwierzytelnienie - Joomla

W domyślnych ustawieniach dodatku Uwierzytelnienie - Joomla najlepiej nie dokonywać żadnych zmian. W szczególności, dopóki nie zostanie włączony co najmniej jeden alternatywny dodatek obsługujący uwierzytelnianie, nie należy wyłączać dodatku, ponieważ spowoduje to utratę możliwości logowania się zarówno w witrynie, jak i na zapleczu.

Nie należy również zmieniać domyślnego poziomu dostępu. Zmiana domyślnego poziomu dostępu również spowoduje utratę możliwości logowania się zarówno w witrynie, jak i na zaplecze, a przy próbie logowania pojawi się komunikat błędu przedstawiony poniżej:

Komunikat błędu spowodowany zmianą poziomu dostępu do dodatku Uwierzytelnianie - Joomla na inny niż powszechny.

Konfigurowanie dodatku Uwierzytelnienie - Joomla

Aby skonfigurować dodatek Uwierzytelnienie - Joomla:

  1. Zaloguj się na zaplecze i wybierz z rozwijalnego menu pozycję Rozszerzenia/Dodatki, a następnie kliknij w przeglądzie nazwę dodatku Uwierzytelnienie - Joomla. Aby łatwiej znaleźć dodatek, możesz posłużyć się filtrem typu i ograniczyć listę do dodatków z grupy authentication.
  2. W szczegółach dodatku:
    • Włączone [Enabled]: pozostaw ustawienie domyślne - dodatek powinien być zawsze włączony.
    • Dostęp [Access]: pozostaw domyślny powszechny dostęp - dodatek powinien być dostępny dla wszystkich użytkowników.
    • Porządek [Ordering]: zaznacz opcję 0 pierwszy lub X ostatni, aby umieścić element na początku lub na końcu listy dodatków z grupy authentication, zaznacz nazwę innego dodatku, aby umieścić dodatek Uwierzytelnienie - Joomla przed zaznaczonym.
  3. Kliknij w przyborniku w prawy górnym rogu ekranu ikonę Zapisz i zamknij.

Porada

Jeżeli dodatek zostanie przypadkowo wyłączony i zalogowanie się do zaplecza nie będzie możliwe, uruchomienie dodatku wymaga zmiany bezpośrednio w bazie danych.

  1. Zaloguj się do programu obsługi bazy danych, np. phpMyAdmin,
  2. Otwórz tabelę #__extensions, a w niej rekord plg_authentication_joomla.
  3. Sprawdź wartość w polu enabled, jeśli wynosi 0, popraw ją na 1.
  4. Sprawdź wartość w polu access, jeśli jest inna niż 1, popraw ją na 1.
  5. Naciśnij przycisk Wykonaj (znajduje się poniżej formularza).

Dla pewności sprawdź jeszcze rekord plg_user_joomla. Wyłączenie tego dodatku również uniemożliwia logowanie do witryny i na zaplecze. Podobnie jak poprzednio, jeśli w polu enabled wartość wynosi 0, popraw ją na 1.