--=REKLAMA=--

Docman/W menu i w modułach

Z Joomla!WikiPL

< Komponent na witrynie

Udostępnianie komponentu na witrynie

Gdy chcemy coś na witrynie udostępniać, przychodzą nam zwykle na myśl możliwości podstawowe - stworzenie pozycji w menu albo wstawianie łączy w artykułach. To efekt tradycyjnego myślenia. Joomla! tę tradycję "przezwyciężył", zanim się narodził.

Nie tylko w menu

Wszelkie treści na witrynie Joomla! można udostępniać użytkownikom na wiele sposobów. Poznasz trzy podstawowe:

  • udostępnianie pozycji w menu witryny,
  • udostępnianie treści w modułach,
  • włączanie treści komponentów i modułów do artykułów.

Menu i moduły

Zacznijmy od uzmysłowienia sobie istotnej właściwości Joomla!: wszystkie menu w Joomla wyświetlane są w modułach. Każda pozycja menu tworzona jest przez specjalny komponent zaplecza. Także menu - główne, użytkownika, dodatkowe - tworzone są przez specjalne komponenty administracyjne. Ich "oknem na świat", sposobem prezentacji na witrynie, są moduły menu i umieszczane w tych modułach odnośniki.

Można zatem powiedzieć, że komponenty menu są narzędziami, przy pomocy których tworzymy moduły, wskazując, jakie treści, a dokładniej, jakie odnośniki mają być w nich wyświetlane.

I tak rzeczywiście jest! Komponenty menu to nic innego, jak komponenty tworzące moduły.

Na razie nie ma tu nic dziwnego. Ale teraz zdziwisz się na pewno!

Wiesz już, że możesz umieszczać na witrynie różne moduły. Wiesz, że moduły to niewielkie rozszerzenia, wzbogacające użyteczność (często niepoprawnie nazywana funkcjonalnością) witryny.

Tak jak menu są modułami, tak wiele modułów są swoistymi menu! Nawet jeśli jeszcze nie rozumiesz, o co chodzi, za chwilę wszystko będzie jasne. Przyjmij na razie nawet na wiarę, że wiele modułów spełnia taką rolę, jak menu, chociaż w ogóle przy wypełnianiu ich treścią nie korzystamy z komponentów menu. Ba! Komponent w ogóle nie musi być udostępniony przez menu. Kilka przykładów mamy nawet w standardzie - Sondy, Szukaj, Logowanie, Rejestracja. Konstatacja zda się banalna, ale jakże owocna! Nie zawsze musimy dodawać pozycje menu, by udostępnić użytkownikom nawet spore zasoby. Równie dobrze udostępnimy je za pomocą modułów.

Zobaczmy jak to zrobić w przypadku DOCmana.

W menu witryny

Jak w przypadku wszystkich treści, możemy udostępniać dokumenty za pomocą różnych typów pozycji menu w dowolnym menu witryny - głównym, dodatkowym, lokalnym. Na trzy, a nawet cztery sposoby możemy udostępnić:

  1. wszystkie dokumenty
    • za pomocą pozycji typu Komponent
    • za pomocą pozycji typu Łącze - Komponent
  2. wybraną kategorię lub kategorie - za pomocą pozycji menu typu Łącze - adres URL
  3. pojedyncze dokumenty za pomocą pozycji typu Łącze - adres URL

Pozycja typu Komponent

Sposób dodawania pozycji menu łączących do dokumentów udostępnianych przez DOCmana nie różni się od tworzenia innych pozycji menu. Korzystamy ze standardowej procedury.

  1. W menu zaplecza wybierz pozycję Menu => [nazwa menu], np. [mainmenu].
  2. Kliknij przycisk Dodaj [New] w pasku narzędzi.
  3. Z listy typów pozycji wybierz Komponent.
  4. Wpisz nazwę pozycji menu, np. Dokumenty
  5. W edytorze pozycji menu wskaż na liście wyboru komponentów DOCmana.
  6. Ustal pozostałe szczegóły i kliknij przycisk Zapisz [Save].

W przypadku dodatkowo instalowanych komponentów musimy najczęściej założyć pozycję menu typu Komponent, choć nie musimy jej publikować. Jest niezbędna, aby dodać w wybranych menu pozycje typu Łącze - Komponent czy Łącze - Komponent albo Łącze - adres URL do kategorii lub konkretnej pozycji.

W dużych składach dokumentów umieszczenie w menu łącza typu Komponent jest wygodnym i szybkim sposobem udostępnienia wszystkich pozycji, choć niekoniecznie wygodnym dla użytkowników. Wyobraź sobie, że zanim - korzystając z interfejsu komponentu - użytkownik dotrze do listy pozycji, może być zmuszony kliknąć 4-6 razy: łącze w menu, łącze do kategorii na stronie otwierającej komponentu, łącze do podkategorii na kolejnej, łącze do podkategorii na następnej, itd.

Toteż niejednokrotnie lepiej umieścić w menu łącza do konkretnych kategorii czy podkategorii. W standardowych komponentach mamy takie opcje do wyboru w kreatorze pozycji menu. W komponentach instalowanych dodatkowo z zasady taką opcją nie dysponujemy. Musimy skorzystać z pozycji typu: Łącze - adres URL.

Pozycja typu Łącze - adres URL do kategorii

Do jej utworzenia niezbędny jest ów adres URL - adres strony otwierającej kategorię, podkategorię czy nawet konkretną pozycję.

  1. Przejdź na stronę frontową i wywołaj z menu witryny Dokumenty (lub nazwane inaczej łącze do DOCmana)
  2. W głównym obszarze strony kliknij nazwę - odnośnik do jednej z kategorii dokumentów.
  3. Skopiuj z paska adresu przeglądarki URL wyświetlonej strony
  4. Zaloguj się na zaplecze i stwórz nową pozycję menu typu albo Łącze - adres URL.
  5. Nazwij nową pozycję np. Kategoria dokumentów (najlepiej użyć nazwy kategorii).
  6. W edytorze nowej pozycji wklej skopiowany przed chwilą URL w polu Łącze [URL], a następnie usuń z niego początkowy fragment do słowa index. Adres może wyglądać np. tak: index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=22&Itemid=28
  7. Ustal pozostałe szczegóły i kliknij przycisk Zapisz [Save].

Gotowe. Możesz sprawdzić na witrynie, że po wywołaniu odnośnika Kategoria dokumentów przejdziesz od razu na stronę przejściową z listą dokumentów w kategorii.

Jeśli skonfigurujesz witrynę tak, by Joomla generował proste adresy URL, to zamiast niezbyt przejrzystego adresu cytowanego przed chwilą, będzie on wyglądać np. tak: component/option,com_docman/task,cat_view/gid,30/Itemid,75. Uzyskanie jeszcze prostszego adresu wymaga zainstalowania specjalnego komponentu.

Pozycja typu Łącze - Komponent

Nie można umieścić w kilku menu witryny pozycji typu Komponent prowadzącej do tego samego komponentu. Można to uczynić tylko raz. Co zrobić w takim razie, gdy chcemy umieścić komponent np. w dolnym dodatkowym menu?

Zapewne już się domyślasz odpowiedzi. Stworzyć pozycję typu Łącze - Komponent. W przypadku DOCmana nie określamy wprawdzie żadnych parametrów pozycji menu, niemniej dopowiedzmy tutaj, ze jeśli nawet można dla komponentu w menu precyzować jakieś parametry prezentacji, to nie można tego uczynić dla omawianego typu łącza. Parametry prezentacji dziedziczone są w takim przypadku z wcześniej utworzonej pozycji typu Komponent.

W modułach

Penetracja zasobów rozszerzeń dla Joomla! w poszukiwaniu modułów współpracujących z DOCmanem przynosi pozornie skromny efekt. Znajdziemy cztery moduły:

  • DOCman lister 1.4.0.stable [DOCman :: Wykaz],
  • DOCman latestdown 1.4.0.stable [DOCman :: Nowe],
  • DOCman mostdown 1.4.0.stable [DOCman :: Popularne],
  • DOCman catdown 1.4.0.stable2 [DOCman :: W kategoriach]

Instalacja modułu

Instalowanie modułów jest równie proste, jak omówione wcześniej instalowanie komponentów:

  1. Pobierz z witryny PCJ (www.joomla.pl) moduły dla DOCmana w wersji -utf lub -iso (takiej, w jakiej kodowana jest Twoja witryna).
  2. Zaloguj się na zaplecze swojego Joomla.
  3. Przejdź do menu Instalatory => Moduły
  4. W oknie instalatora przejdź do opcji Instaluj z pakietu => Pakiet instalacyjny
  5. Kliknij przycisk Przeglądaj [Browse], wskaż plik pakietu instalacyjnego, a następnie kliknij przycisk Wczytaj plik i zainstaluj [Upload file].

Otrzymasz komunikat, że instalacja modułu przebiegła pomyślnie. Kliknij odnośnik Dalej [Next], a następnie powtórz tę procedurę, by zainstalować pozostałe trzy moduły.

Konfiguracja modułu

Przećwiczmy ją na najprostszym przykładzie - module DOCman :: Nowe albo DOCman :: Popularne.

  1. Przejdź do menu Moduły
  2. Odszukaj na liście moduł DOCman :: Nowe [DOCman latestdown]
  3. Zaznacz pole wyboru przy nazwie modułu i kliknij w pasku narzędzi przycisk Opublikuj [Publish].

To niezbędne minimum, by opublikować moduł. Sprawdź na witrynie - w module znajdziesz tytuł i łącza do 3 najnowszych dokumentów. Moduł będzie wyświetlany na każdej stronie. Można to, oczywiście zmienić, możesz też zwiększyć ilość odnośników czy zarządzić inny niż standardowy wygląd modułu.

Konfiguracja parametrów modułu

Konfigurację parametrów przetestujemy na przykładzie modułu DOCman :: Wykaz. W tym module można wyświetlić dowolną ilość odnośników do nowych i popularnych dokumentów, w jednej lub wielu kategoriach.

  1. Przejdź na zapleczu do menu Moduły
  2. Odszukaj na liście moduł DOCman :: Wykaz i kliknij jego nazwę.
  3. W części Szczegóły [Details] zarządź publikację modułu.

Spójrz na parametry. Czegóż tu nie mamy!:

Rys. 1. Konfiguracja modułu DOCman ::: Wykaz

  • Pokaż ikony [Show icons]: pozostaw zaznaczone pole opcji Tak - przy każdym odnośniku w module będzie wyświetlana niewielka ikonka.
  • Pokaż ilość pobrań [Show counter]: pozostaw zaznaczone pole opcji Tak.
  • Pokaż kategorie [Show category]: pozostaw zaznaczone pole opcji Tak.
  • Typ łączy [Link type]: zaznacz jedną z czterech opcji:
    • Lista dokumentów w kategorii [List category (default)] - wyświetla listę dokumentów w tej samej kategorii, co wylistowany dokument,
    • Szukaj pliku [Search for single file]: wyświetla stronę z informacjami o dokumencie oraz wyszukiwarką z wpisaną już nazwą pliku w polu Szukany tekst - ułatwia szybkie sprawdzenie, czy są poprzednie lub nowsze wersje poszukiwanego pliku
    • Pokaż stronę szczegółów [Show details page] : prowadzi do strony ze wszystkimi informacjami o pliku
    • Łącze do pobrania [Direct download] - rozpoczyna procedurę zapisywania pliku na dysku, bądź - w przypadku plików tekstowych, graficznych, mediów strumieniowych - jego podglądu.
  • Wykaz jako lista [Show as list]: wyświetla odnośniki jako listę nieuporządkowaną, jeśli zaznaczymy Tak, w przeciwnym przypadku odnośniki umieszczane są w kolejnych wierszach jednokolumnowej tabeli (a więc w otoczeniu nieprzyjaznego kodu HTML, obciążającego niepotrzebnie stronę, czyniącego ją mniej dostępną)
  • Przyrostek klas CSS modułu [Module Class Suffix]: umożliwia wyróżnienie modułu innym sposobem formatowania niż pozostałe moduły na stronie. Reguły formatowania określamy w arkuszu stylów.
  • Tekst przed wykazem [Text prefix]: możesz opisać odnośniki tekstem wprowadzającym.
  • Tekst po wykazie [Text Suffix] : możesz opisać tekstem podsumowującym.
  • Ilość dokumentów [Limit]: określ maksymalną ilość odnośników w module, 0 lub puste - wyświetla odnośniki do wszystkich dokumentów w kategorii lub kategoriach wyszczególnionych poniżej,
  • Kategorie [Category limit]: jeśli pozostawisz puste, zostaną wyświetlone odnośniki do dokumentów we wszystkich kategoriach. Możesz również wpisać ID kategorii oddzielne przecinkami, ograniczając w ten sposób zestaw kategorii
  • Sortowanie [Order by]: ustal sposób uporządkowania: alfabetycznie, wg ocen, wg daty dodania - w porządku rosnącym i malejącym.
  • Schowek [Enable Cache]: zaznacz Tak, aby treść modułu była przechowywana w pamięci podręcznej - przyspieszysz ładowanie strony, zmniejszysz obciążenie serwera ilością zapytań do bazy danych, co w przypadku tego modułu jest szczególnie istotne.

Przypisanie modułu do pozycji menu - stron

Moduły można wyświetlać na wszystkich bądź na wybranych stronach witryny. Zobaczmy na przykładzie modułu DOCman :: W kategoriach, jak pożyteczna to właściwość. Moduł wyświetla odnośniki do określonej w jego parametrach ilości nowych dokumentów w kategorii lub kategoriach. Można go wyświetlać tylko na wszystkich stronach z treściami udostępnianymi przez DOCmana. Możliwe, że przyda się użytkownikom taki skrót do ostatnio dodanych dokumentów w konkretnych kategoriach.

Ale możliwość umieszczania modułów na wybranych stronach warto wykorzystać w innym celu - by udostępnić użytkownikom drogę na skróty do pokrewnych treści, z konieczności umieszczonych w innych działach witryny.

Prowadzisz serwis firmowy. Do prezentacji produktów i usług wykorzystujesz standardowe rozwiązanie - artykuły w kategoriach. Dział marketingu wydaje świetne prospekty. Chcesz je udostępnić klientom także w formie elektronicznej (pliki PDF), bo nie sposób przenieść do każdego artykułu bogactwa grafiki. Udostępnienie wszystkich przez łącze w menu do komponentu DOCman nie jest dobrym rozwiązaniem. Najlepiej byłoby…

Właśnie - udostępnić zestawy odnośników do prospektów na tych samych stronach, co artykuły o produktach z kategorii.

W sukurs przychodzi moduł DOCman :: W kategoriach. Jak to zrobić?

Będziemy potrzebować nie jeden, ale kilka modułów - każdy z treścią (odnośnikami) do jednej kategorii prospektów.

Kopiowanie modułu

Moduły można kopiować. Zadanie jest banalnie proste:

  1. Przejdź na zapleczu do menu Moduły
  2. Odszukaj na liście moduł DOCman :: W kategoriach i zaznacz pole wyboru przy jego nazwie.
  3. Kliknij przycisk Kopiuj [Copy] w pasku narzędzi.
  4. Powtórz czynność drugą i trzecią, aby stworzyć tyle kopii modułów, ile potrzebujesz.

Konfiguracja kopii modułów

Teraz wystarczy tak skonfigurować każdy z modułów, aby był wyświetlany na stronach jednej kategorii artykułów, sygnalizował swoim tytułem związek z artykułami wyświetlanymi w głównym obszarze strony oraz zawierał odnośniki do prospektów z tej samej kategorii produktów, co artykuły. Załóżmy, że umieściliśmy opisy produktów w 3 kategoriach artykułów. Udostępniamy je poprzez menu witryny jako łącza typu Blog - artykuły z kategorii albo Tabela - artykuły z kategorii, nazwane Produkty_A, Produkty_B i Produkty_C.

  1. Stwórz 3 kategorie w komponencie DOCman.
  2. Zanotuj ID stworzonych kategorii - znajdziesz je w tabelce z wykazem kategorii.
  3. Stwórz dokumenty dla plików PDF, przynajmniej po jednym w każdej kategorii.
  4. Przejdź do menu Moduły i poddaj edycji właściwości jednej z utworzonych wcześniej kopii modułu DOCman :: W kategoriach (po prostu kliknij nazwę modułu).
  5. W polu Tytuł modułu [Title] wpisz np. Zobacz Produkty A.
  6. Opublikuj moduł.
  7. W parametrach moduły w polu ID kategorii [Category ID] wpisz zanotowany numer kategorii Produkty_A w DOCman-ie, a w polu Ilość dokumentów [] - dowolną liczbę.
  8. Zaznacz na liście po prawej stronie pozycję menu Produkty_A.
  9. Powtórz kroki 4-8 dla pozostałych kategorii produktów.

Możesz teraz sprawdzić na witrynie, że po wywołaniu z menu pozycji prowadzących do kategorii artykułów o produktach pojawią się również opublikowane przed chwilą moduły z łączem (łączami) do prospektów z tej samej kategorii.

Odnośnika do komponentu DOCman nie musisz publikować. Nie jest konieczny. Rolę menu spełnią moduły DOCmana.

Moduł w artykule - Wpinacz modułów

A gdyby tak, myślisz sobie, umieścić moduł w artykule? Proszę bardzo!

  1. Stwórz kopię modułu DOCman :: Produkty A (utworzonego poprzednio)
  2. Otwórz edytor modułu i w części Szczegóły zaznacz na liście rozwijanej Pozycja modułu np. user11
  3. Przejdź do menedżera artykułów: Artykuły => Artykuły w sekcjach i poddaj edycji artykuł z kategorii Produkty_A
  4. Wpisz np. na końcu artykułu: {mosloadposition user11} i zachowaj zmieniony artykuł
  5. Dla pewności sprawdź, czy opublikowany jest bot Wpinacz modułów. Wybierz z menu administratora pozycję Boty, odszukaj w wykazie nazwę Wpinacz modułów. Jeśli w kolumnie Publikacja masz czerwony krzyżyk, kliknij go, by opublikować dodatek.
  6. Przejdź na witrynę i obejrzyj artykuł.

Komponent w artykule

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Zastanawiasz się więc zapewne, czy można umieścić komponent w artykule. Otóż tak! Wystarczy zainstalować specjalnego bota. Nazywa się ComponentIncluderMambot i dostępny jest pod adresem http://joomlacode.org/gf/project/kausproject/frs/ albo w zbiorach PCJ. Pobierz go, zainstaluj (instalacja przebiega tak samo, jak w przypadku komponentów i modułów) i opublikuj. Możesz wyedytować właściwości bota i określić w jego parametrach szerokość i wysokość ramki, do której zostanie włożony komponent w artykule.

Aby umieścić komponent w artykule:

  1. Skopiuj z paska adresu przeglądarki URL do strony otwierającej komponentu DOCman albo dowolnej innej, np. którejś z kategorii,
  2. Wyedytuj artykuł, w którym chcesz umieścić komponent.
  3. Wpisz w artykule instrukcję: {component}url{/component}. W miejsce URL wklej skopiowany adres bez 'http://strona.com/index.php?', np. {component} option=com_docman&task=cat_view&gid=22&Itemid=28{/component}
  4. Zakończ edycję artykułu, klikając przycisk Zapisz [Save]


Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],