--=REKLAMA=--

Blokowanie kłopotliwych użytkowników

Z Joomla!WikiPL

Usunięcie konta kłopotliwego użytkownika nie jest najlepszą metodą rozwiązania problemu. Lepiej zablokować konto takiego użytkownika. To rozwiązanie jest lepsze z dwóch powodów.

Po pierwsze - jest tymczasowe: blokadę konta można w każdym momencie usunąć. Po drugie - utrudnia ponowną rejestrację. Jeśli w zasadach rejestracji wymagamy niepowtarzalnego adresu poczty elektronicznej założenie kolejnego konta będzie wymagało podania innego niż poprzednio adresu.

Blokowanie dostępu

 1. Z rozwijanego menu zaplecza wybierz pozycję Witryna - Użytkownicy lub kliknij ikonę skrótu Użytkownicy.
  15 quick icon usermanager.png
 2. Zlokalizuj użytkownika sprawiającego kłopoty, np. wpisz fragment nazwy własnej, nazwy użytkownika (loginu) lub adresu e-mail w polu filtra po lewej stronie, tuż pod tytułem i naciśnij Idź .
  15 filter title id.png
 3. Zaznacz użytkownika, umieszczając fiszkę w polu wyboru obok jego nazwy.
  15 user select.png
 4. W przyborniku w prawym górnym rogu naciśnij przycisk Zmień.
  15 click edit.png
 5. W pierwszej sekcji po lewej stronie ekranu, w dolnej części zaznacz pole opcji Tak obok Zablokuj konto.
  15 user block.png
 6. Naciśnij w przyborniku przycisk Zapisz.
  15 click save.png
 7. Widocznym potwierdzeniem zablokowania konta będzie komunikat Zapisano dane użytkownika xxxx' na górze ekranu tuż pod tytułem strony oraz ikona X w czerwonym kółeczku w kolumnie Włączone.
  15 verify disabled.png

Dodatkowe sposoby blokowania

Dodatkiem do tej prostej metody blokowania są rozszerzenia dostępne na extensions, które pozwalają blokować np. adres IP. Można również blokować użytkowników na poziomie serwera - jeśli administrator pozwala korzystać (a zwykle pozwala) z plików .htaccess.

Działania prawne

W przypadku uciążliwych, a zwłaszcza przestępczych zachowań użytkowników, konieczne może być podjęcie odpowiednich kroków prawnych. Skonsultuj się w takich przypadkach z przedstawicielem organów ścigania albo adwokatem.


Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],