--=REKLAMA=--

Pomoc

Edycja artykułów/Więcej o linkach

Z Joomla!WikiPL

Rodzaje i oznakowanie linków

Oprogramowanie MediaWiki samo rozpoznaje rodzaj linku występującego w tekście i przypisuje mu odpowiedni kolor i w niektórych przypadkach również specjalną, miniaturową ikonkę.

Linki zewnętrzne do stron WWW 
to znaczy linki do stron internetowych znajdujących się poza aktualnie oglądaną witryną oznaczone kolorem niebieskim i ikonką w kształcie ukośnej strzałki skierowanej ku górze (przykładowy link zewnętrzny do strony WWW)
Linki zewnętrzne do innych dokumentów 
różnią się od linków do innych stron ikonkami, np. ikonka w kształcie koperty oznacza link do adresu e-mail, ikonka w kształcie małej książeczki to link do dokumentu tekstowego (np. link). Linki do kanałów IRC i innych form komunikacji on-line jest opatrywany "chmurką" (przykładowy link do kanału IRC #wikimedia.pl)
Linki do "zaprzyjaźnionych" serwisów wiki 
mimo że również kierują na zewnątrz nie są oznakowywane dodatkowymi ikonkami i wyglądają tak samo jak linki wewnętrzne, choć w wielu projektach istnieje tradycja "ręcznego" dodawania do nich stosownej ikonki, tak jak to pokazano na powyższym przykładzie.
Linki wewnętrzne 
to znaczy linki do innych stron w tym samym serwisie są oznakowywane kolorem niebieskim lub czerwonym. Kolor niebieski wskazuje, że link kieruje do istniejącej strony, zaś kolor czerwony do nie istniejącej. Występowanie czerwonych linków może być skutkiem błędu autora lub może wynikać z faktu, że serwis jest w budowie i napisanie strony do której prowadzi jest dopiero planowane. W projektach, które współtworzyć może każdy, takich jak Wikipedia czy Wikibooks po kliknięciu na czerwony link jest się kierowanym do strony umożliwiającej napisanie owego brakującego dokumentu, co jest formą zachęty do udziału w projekcie.
Linki do przypisów 
Oprogramowanie MediaWiki umożliwia tworzenie w tekstach przypisów, których wyjaśnienia są automatycznie umieszczane u dołu strony. Linki do przypisów przyjmują formę niebieskich liczb umieszczonych w górnym indeksie w stosunku do zwykłego tekstu. Po kliknięciu w taki link jest się automatycznie kierowanym do odpowiedniego przypisu na dole strony. Przykładowy link[1].
Linki odwiedzone 
Wszystkie linki niebieskie, niezależnie od tego czy zewnętrzne, czy wewnętrzne zmieniają odcień w zależności od tego czy zostały już raz odwiedzone przez danego czytelnika, czy też nie. Linki nie odwiedzone są jasnobłękitne, zaś odwiedzone granatowe. Odbiór różnic tych odcieni niebieskiego może zależeć od typu używanego monitora i jego regulacji. Aby zobaczyć jak to działa, wystarczy kliknąć na któryś z linków w tym rozdziale a następnie wrócić tu z powrotem.

Zestawienie

Poniżej zestawiamy przykłady kodu i jego rezultaty:

Opis Wikikod Rezultat
Prosty linki wewnętrzny [[Nowicjusze]] Nowicjusze
Złożony link wewnętrzny [[Nowicjusze|spis treści]] spis treści
Link do sekcji [[#Rodzaje i oznakowanie linków|Rodzaje linków]] Rodzaje linków
Link do sekcji w innym artykule [[Nowicjusze#Zacznijmy od podstaw|Od podstaw]] Od podstaw
Link zewnętrzny jawny http://www.joomla.org http://mediawiki.org
Link zewnętrzny,

z opisem

[http://www.joomla.org Centrum Projektu] Centrum Projektu
Link zewnętrzny,

bez opisu

[http://www.joomla.org] [1]
link mailto bez nazwy [mailto:info@example.org] [2]
link mailto z nazwą [mailto:info@example.org info] info
przekierowanie #REDIRECT [[Nowicjusze]] -> Nowicjusze
link z dwukropkiem [[:Kategoria:Bezpieczeństwo]] Kategoria:Bezpieczeństwo


Przypisy


  1. To jest przykład przypisu