--=REKLAMA=--

Lokalny serwer testowy

Z Joomla!WikiPL

Wersja Zwiastun (dyskusja | edycje) z dnia 01:18, 31 mar 2014

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Wprowadzenie

Aby poznać Joomla!, nie musimy wykupywać dedykowanego serwera czy miejsca na serwerze współdzielonym. Joomla! oraz inne podobnie działające programy, można uruchomić także na swoim komputerze stacjonarnym lub przenośnym. Wystarczy go tylko wyposażyć w odpowiednie oprogramowanie.

Co jest potrzebne?

Aby komputer spełnił rolę serwera internetowego, musimy na nim zainstalować trzy programy:

  • serwer www, np. Apache, Microsoft IIS czy nginx
  • serwer baz danych, np. MySQL, PostgreSQL albo Microsoft SQL Server
  • język PHP.

Pierwszy program odpowiada za odbieranie żądań wyświetlenia stron płynących z przeglądarek internetowych i wysyłanie ich do przeglądarek. Drugi obsługuje przechowywanie i udostępnianie danych. A trzeci powoduje, że komputer wykonuje poleceni programu Joomla!, który napisany został właśnie w języku PHP.

Najpopularniejszym serwerem www jest Apache HTTP Server[1]. Obsługuje ponad 65% witryn na świecie. Ale co najważniejsze, jest programem otwartym, dostępnym bezpłatnie. Strona projektu znajduje się pod adresem http://httpd.apache.org/

Najczęściej wykorzystywanym do obsługi aplikacji internetowych systemem baz danych jest MySQL, również dostępny na bezpłatnej Powszechnej Licencji Publicznej, choć można nabyć również wersje licencjonowane komercyjnie. Strona domowa MySQL znajduje się pod adresem http://www.mysql.com/[2].

Przypisy


  1. Alternatywnie można wykorzystać serwer Microsoft IIS, który obsługuje blisko 15% rynku, albo nginx.
  2. . Zamiast MySQL można użyć systemu PostgreSQL albo - na serwerach IIS - Microsoft SQL Server

Wszystko w jednym

Samodzielna instalacja i konfigurowanie oprogramowania serwera internetowego jest zadaniem dla profesjonalistów, a nie zwykłych użytkowników komputerów. Na szczęście istnieją zintegrowane pakiety oprogramowania, dzięki którym uruchomienie własnego lokalnego serwera testowego stało się wręcz banalne. Z zadaniem poradzi sobie każdy, kto umie wykonywać takie operacje, jak tworzenie katalogów oraz pobieranie i rozpakowywanie plików.

Pakiety takie dostępne są pod rożnymi nazwami: XAMP, WAMP, LAMP, MAMP, JAMP. Łatwo zauważyć, że we wszystkich przypadkach powtarzają się trzy litery:

  • A – to pierwsza litera z nazwy Apache
  • M – to pierwsza litera nazwy MySQL
  • P – to pierwsza litera nazwy PHP.

Natomiast pierwsza z liter sygnalizuje, dla jakiego systemu operacyjnego pakiet jest przeznaczony (L – Linux, W – Windows, M – Mac OS X, X – dla różnych systemów). Jedynie w przypadku pakietu JAMP pierwsza litera wskazuje nie na system operacyjny, a na Joomla!, czego się zresztą łatwo domyśleć.

Wybór rozwiązania

Aby stworzyć na swoim komputerze lokalny serwer testowy, trzeba wybrać pakiet odpowiedni do systemu operacyjnego naszego komputera.

Największy wybór mają użytkownicy systemu Windows, którzy mogą stworzyć swój serwer lokalny, posługując się między innymi pakietami XAMPP, Uniserver, UwAmp, Bitnami albo przygotowanym specjalnie dla Joomla pakietem JAMP. Posiadacze komputerów Macintosh z systemem OXS mają do dyspozycji pakiety XAMPP, Bitnami lub MAMP w wersji bezpłatnej i płatnej. Zwolennicy systemu Linux, którzy mogą skorzystać z pakietu XAMPP lub LAMP z Bitnami albo też zainstalować odrębnie każdy z wymaganych programów (Apache, MySQL i PHP).

Poniżej przedstawiamy zwięzłe charakterystyki najpopularniejszych rozwiązań. Pomogą Ci wybrać najodpowiedniejsze.

JAMP

Przenośny serwer testowy na Windows

JAMP jest zestawem oprogramowania AMP stworzonym z myślą o użytkownikach Joomla!, ale może być również używany jako lokalne środowisko testowe dla innych aplikacji internetowych, napisanych w PHP i korzystających z MysQL.

JAMP logo.png

Wystarczy go tylko rozpakować na dysku wewnętrznym lub przenośnym urządzeniu do składowania plików, np. kluczu USB, i uruchomić, aby dysponować wydajnym, a na dodatek przenośnym serwerem testowym. Tylko w przypadku, gdy równocześnie używamy Skype, wymaga drobnej ingerencji w ustawienia komunikatora. Pakiet ma tę przewagę nad innymi AMP-ami, że jego konfiguracja została dostosowana do wymagań Joomla i zwykle nie wymaga od użytkowników żadnych dodatkowych zabiegów konfiguracyjnych.

W pakiecie instalacyjnym oprócz oprogramowania serwera otrzymujemy już zainstalowane najnowsze wersje Joomla z przykładowymi danymi (w przypadku Joomla 2.5 w języku polskim). Strona projektu znajduje się pod adresem http://jamp.joomla.pl. Dodatkowo do pakietu włączony jest niewielki programik ports_checker pomagający odkryć źródło konfliktów z innymi programami.

Program nie ma specjalnych wymagań instalacyjnych. Wystarczy system operacyjny z rodziny Windows XP/Windows7/Windows8, przynajmniej 1024 MB pamięci RAM, około 500 MB miejsca na dysku. Projekt dostępny jest w wersji bezpłatnej i w subskrypcji na stronie www.jamp.joomla.pl (wymagana jest bezpłatna rejestracja).

Dowiedz się, jak zainstalować JAMP-a

WAMP

WampServer dla Windows

Wampserver logo.png

WampServer jest darmowym pakietem serwera przeznaczonym dla systemu Windows. Pakiet zawiera serwer Apache, PHP i MySQL-a. W jego skład wchodzi również phpMyAdmin – program ułatwiający administrowanie bazą danych. Całość charakteryzuje się szybkością działania i prostotą konfiguracji. Można go pobrać w wersji dla maszyny 32- lub 64-bitowej z witryny projektu http://www.wampserver.com/ lub z http://sourceforge.net/projects/wampserver/.


MAMP

MAMP dla Macintosh

MAMP logo.png

MAMP stworzy lokalne środowisko serwerowe w komputerach Apple Macintosh. Zawiera serwer Apache, system zarządzania bazami danych – MySQL, język skryptowy PHP, program phpMyAdmin i wiele innych użytecznych aplikacji. Podobnie jak XAMPP i JAMP w Windows, MAMP może być zainstalowany bez zmiany plików konfiguracyjnych komputera! Aby usunąć instalację z komputera, wystarczy usunąć folder MAMP i wszystko powróci do pierwotnego stanu.

Oprogramowanie oferowane jest w dwóch wersjach – darmowej oraz wzbogaconej, ale płatnej Pro. Pakiet można pobrać z witryny pod adresem: http://www.mamp.info/.

Zobacz, jak zainstalować MAMP na OSX


XAMPP

XAMPP - serwer dla różnych systemów operacyjnych

XAMPP logo.png

XAMPP jest jednym z najbardziej popularnych pakietów instalujących oprogramowanie serwera internetowego. Ideą twórców pakietu jest dostarczanie programistom i projektantom tak skonfigurowanego środowiska, aby zawierało wszystko, czego projektant czy programista może potrzebować do tworzenia i testowania aplikacji internetowych.

XAMPP jest projektem uniwersalnym. Wydawca oferuje wersje dla kilku platform systemowych: Microsoft Windows, Linux, Sun Solaris oraz Mac OS X. Jest łatwy w obsłudze, a instalacja sprowadza się do uruchomienia pliku setup.exe i udzielenia kilku niezbędnych informacji.

Użytkownicy Windows mają do wyboru dwa wydania:

  • XAMPP Windows - pełny pakiet z kompletem aplikacji oraz
  • XAMPP portable Lite - z wyborem niezbędnego minimum programów do uruchamiania popularnych aplikacji internetowych.

XAMPP portable Lite można zainstalować na urządzeniu przenośnym, np. kluczu USB lub dysku zewnętrznym. Dla pozostałych systemów, niestety, rozwiązania tego typu (przenośne) nie istnieją.

W intencji twórców XAMPP pomyślany jest jako wygodny pakiet instalujący środowisko testowe. Toteż żadnej z wersji XAMPP-a nie powinno się więc stosować do budowy środowiska produkcyjnego.

Projekt jest systematycznie rozwijany i aktualizowany, oferuje najnowsze stabilne wersje składających się nań programów. Udostępniany jest w witrynie www.apachefriends.org.

Instalacja pakietu XAMPP sprowadza się do uruchomienia pliku instalacyjnego i udzielenia kilku niezbędnych informacji. Szczegółowe instrukcje, niestety w języku angielskim, można znaleźć na stronie projektu. Instalacja w różnych systemach operacyjnych przebiega w sposób właściwy dla tych systemów, stąd koniecznie trzeba przejrzeć instrukcję odpowiednią do Twojego systemu operacyjnego.

Zasoby

<headertabs/>

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],