--=REKLAMA=--

Tworzenie i skalowanie obrazków

Z Joomla!WikiPL

Kilka rzeczy trzeba zapamiętać:

  1. Do edycji grafik - zmiany wielkości, kadrowania, retuszowania - potrzebujesz dobrego programu. Wiele programów jest dostępnych na licencjach bezpłatnych. Na przykład GIMP jest narzędziem potężnym, oferuje profesjonalne możliwości, a nie kosztuje ani grosza. Paint.NET jest również bezpłatny, a przy tym jest o wiele prostszy. Choć wygląda windowsowy Paint, to ma dużo więcej możliwości. Jeśli poważnie myślisz o projektowaniu WWW, polecam Ci FireWorks. Nie jest tani, ale to bajeczne narzędzie i łatwe w użyciu.
  2. Przed umieszczeniem w witrynie upewnij się, że Twoje grafiki mają poprawny format i minimalny rozmiar pliku. Im mniejszy rozmiar pliku, tym lepiej:
    • zdjęcia - najlepiej zapisywać jako JPG, z jakością zredukowaną do 70-80 procent, aby uczynić plik mniejszym.
    • grafiki - najlepiej zapisywać jako GIF. Również zredukuj jakość do takiego stopnia, by nie stracić atrakcyjności. Zmniejszenie ilości kolorów ze 124 do 16 również może znacznie zmniejszyć wielkość pliku.
  3. I oczywiście, bezwzględne rozmiary obrazów są również ważne. Plik obrazka o szerokości 700 pikseli będzie miał o wiele większy rozmiar, niż plik obrazka o szerokości 200px.
Porada Porada
Nigdy nie używaj formatów TIFF, TIF lub BMP do umieszczenia na stronie internetowej. Te formaty są przewidziane do użycia w urządzeniach drukujących, tworzą pliki ogromnych rozmiarów, wczytywane bardzo długo.

Zasoby

Zobacz:

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],