--=REKLAMA=--

Szablon

XAMPP

Z Joomla!WikiPL

XAMPP - serwer dla różnych systemów operacyjnych

XAMPP logo.png

XAMPP jest jednym z najbardziej popularnych pakietów instalujących oprogramowanie serwera internetowego. Ideą twórców pakietu jest dostarczanie programistom i projektantom tak skonfigurowanego środowiska, aby zawierało wszystko, czego projektant czy programista może potrzebować do tworzenia i testowania aplikacji internetowych.

XAMPP jest projektem uniwersalnym. Wydawca oferuje wersje dla kilku platform systemowych: Microsoft Windows, Linux, Sun Solaris oraz Mac OS X. Jest łatwy w obsłudze, a instalacja sprowadza się do uruchomienia pliku setup.exe i udzielenia kilku niezbędnych informacji.

Użytkownicy Windows mają do wyboru dwa wydania:

  • XAMPP Windows - pełny pakiet z kompletem aplikacji oraz
  • XAMPP portable Lite - z wyborem niezbędnego minimum programów do uruchamiania popularnych aplikacji internetowych.

XAMPP portable Lite można zainstalować na urządzeniu przenośnym, np. kluczu USB lub dysku zewnętrznym. Dla pozostałych systemów, niestety, rozwiązania tego typu (przenośne) nie istnieją.

W intencji twórców XAMPP pomyślany jest jako wygodny pakiet instalujący środowisko testowe. Toteż żadnej z wersji XAMPP-a nie powinno się więc stosować do budowy środowiska produkcyjnego.

Projekt jest systematycznie rozwijany i aktualizowany, oferuje najnowsze stabilne wersje składających się nań programów. Udostępniany jest w witrynie www.apachefriends.org.

Instalacja pakietu XAMPP sprowadza się do uruchomienia pliku instalacyjnego i udzielenia kilku niezbędnych informacji. Szczegółowe instrukcje, niestety w języku angielskim, można znaleźć na stronie projektu. Instalacja w różnych systemach operacyjnych przebiega w sposób właściwy dla tych systemów, stąd koniecznie trzeba przejrzeć instrukcję odpowiednią do Twojego systemu operacyjnego.

Zasoby