--=REKLAMA=--

Stosowanie słów kluczowych

Z Joomla!WikiPL

Słowa kluczowe

Dobór słów kluczowych

Zanim rozpoczniemy tworzenie strony opartej o Joomla, powinniśmy sprawdzić jakie słowa kluczowe są powiązane z tematyką naszej witryny, najlepiej pasują do zawartości budowanej strony, oddają jej charakter. Słowa kluczowe są istotnym elementem budowy, dlatego osadzane zostały w strukturze dokumentów. Znajdziemy je w kategoriach treści, grupach produktów i innych. Tworząc artykuły czy pozycje menu, powinniśmy optymalizować je, aby jak najlepiej wykorzystać powiązane z nimi słowa kluczowe.

Jeżeli nie wiesz jak dobrać słowa kluczowe, zadaj sobie (lub klientowi) kilka pytań:

  1. Jakie frazy kluczowe są dla mnie najważniejsze? Przy czym nie powinno być ich więcej niż 20.
  2. Jakie inne słowa kluczowe są dla mnie ważne?
  3. Jakich fraz używają klienci poszukujący stron o mojej tematyce?
  4. Jakie będą najważniejsze strony mojej witryny? Często pozycje podrzędne prezentują szczegółowe i ważniejsze dla nas informacje niż sama strona główna.

Podczas dobierania fraz kluczowych warto się wspierać darmowymi narzędziami, takimi jak Planer słów kluczowych, w którym nie tylko znajdziesz propozycje fraz, ale sprawdzisz również statystyki historyczne.

Słowa zawarte w Meta

Znacznik meta słów kluczowych "keywords" znajdziemy w nagłówku większości stron. Ma on jednak niewielki wpływ na algorytmy większości znanych wyszukiwarek jak Google czy Bing. Jednak niektóre wyszukiwarki, np. Yahoo, nadal w swoich algorytmach wykorzystują te znaczniki - co stanowi argument przemawiający za zamieszczaniem tych informacji. Choć prawdą jest, że wiele wyszukiwarek nie korzysta z informacji o zawartych w meta słowach kluczowych, nie oznacza, że nie są one rozpoznawane. Warto więc upewnić się, czy istotne frazy zostały osadzone poprawnie i opisują powiązane z nimi treści. Ogólnie przyjmuje się, że twoje główne słowa kluczowe powinny znaleźć się w tytule, znacznikach meta opisu i fraz oraz w pierwszych akapitach treści budowanej witryny.

Gęstość słów kluczowych

Nasycanie stron frazami kluczowymi było jeszcze niedawno pomocne i bardzo popularne. Obecnie wyszukiwarki po zmianach w swoich algorytmach rankingowych przestały zwracać uwagę na zawarte w meta frazy. Gęstość słów określa, ile razy dane słowo lub fraza powtarza się w widocznej publicznie treści. Jeżeli więc artykuł zawierają 10 wyrazów, a jeden z nich to twoja fraza - gęstość wyniesie 10%. Jeżeli artykuł zawiera 100 słów, a tylko jednym z nich jest twoje kluczowe - gęstość wyniesie tylko 1%.

Zaleca się, aby w zawartości strony gęstość słów wahała się między 3,5-7%, jeżeli w treści pojawi się zbyt duża ilość powtórzeń, strona może zostać uznana przez wyszukiwarki za nieczytelną, a nawet być postrzegana jako spam. Istnieje wiele narzędzi internetowych, które przeanalizują twoją witrynę pod kątem gęstości zawartych w niej słów kluczowych.

Wytyczne stosowania słów kluczowych:

Dla każdego ważne jest, aby utrzymać swoją stronę w wysokich pozycjach wyszukiwarek. Należy jednak zwracać uwagę, aby treści zamieszczane na stronie były napisane i kierowane do ludzi, a nie pod roboty wyszukiwarek. Kiedy piszesz artykuł, zwróć uwagę, czy tekst ma sens i jest spójny gramatycznie. Czy zawiera słowa kluczowe, które zostały wykorzystane w odpowiednim u. Jeżeli artykuł brzmi dziwnie lub występują liczne powtórzenia, należałoby poprawić tę treść.

Słowa kluczowe mogą (a nawet powinny) być wykorzystywane w tytule, aliasie, adresie URL, opisie meta strony i słów kluczowych oraz w samej treści portalu. Jednak twoje artykuły nie powinny ociekać tymi frazami. Twoja strona powinna zawsze przejść poprawnie test czytelności. Budowanie artykułów pełnych niejasnych treści, przepełnionych słowami kluczowymi zamieszczonymi wyłącznie w celu podniesienia ich gęstości może skutkować tylko spadkiem pozycji strony w rankingach. Może również oznaczać nałożenie kar przez wyszukiwarki i usunięcie strony z rankingu.

Jak dodać słowa kluczowe do meta strony:

  • Dodaj swoje główne słowa kluczowe do konfiguracji globalnej - SYSTEM > Konfiguracja Globalna (sekcja META - Słowa kluczowe witryny), o ile chcesz używać danych z globalnych meta.
  • Dodaj tematyczne słowa kluczowe (mogą zawierać także podstawowe słowa kluczowe) do artykułów, używając ich informacji meta (upewnij się, że słowa występują także w treści danego artykułu, tytule, aliasie bądź jego opisie).
  • Dodanie fraz kluczowych nie zaszkodzi pozycji twojej strony w rankingach, może jednak pozytywnie wpłynąć na wyniki w Yahoo oraz ułatwić pracę robotom wyszukiwarek.
  • W meta danych nie dodawaj więcej niż 25 słów kluczowych.
  • Pamiętaj, aby oddzielić frazy kluczowe przecinkami.
  • Nie powtarzaj słów kluczowych.
© Ten materiał jest dokładnym albo swobodnym tłumaczeniem artykułu http://docs.joomla.org/Using_Keywords udostępnionego na licencji JEDL na witrynie: Joomla! Official Documentation Wiki

Autor oryginalu: RCheesley

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],