--=REKLAMA=--

Portal

Aktualizacje oprogramowania/Wprowadzenie

Z Joomla!WikiPL

Zanim przystąpisz do aktualizacji Joomla! czy jakiegokolwiek rozszerzenia, musisz wiedzieć, jakiej wersji aktualnie używasz. Jest to szczególnie istotne, gdy zechcesz zmienić wersję główną lub rozwojową na nowszą. Wiesz, co to takiego wersja główna? Wiesz, co to wersja rozwojowa? Już czujesz się niepewnie?

To nie są trudne sprawy, ale musisz się w nich dobrze orientować.

Poniżej znajdziesz spory zestaw uporządkowanych wskazówek. Poświęć chwilę czasu na zaznajomienie się z takimi pojęciami, jak: cykl wydawania i wsparcia, cykl życia programu, wersje CMS Joomla, aktualizacja (ang. update), modernizacja (unowocześnienie, ang. upgrade), migracja, łatka aktualizująca. Zapoznaj się z artykułem Aktualizuj oprogramowanie, aby przemyśleć i wypracować swoje stanowisko w sprawie aktualizacji.

Na początek mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość: począwszy od wersji 1.7 Joomla został wyposażony w komponent aktualizacji i modernizacji dostępny na zapleczu. Dzięki temu komponentowi instalacja uaktualnień zarówno Joomla, jak i wielu rozszerzeń, została radykalnie uproszczona - może nastąpić jednym kliknięciem. Jeśli będziesz pamiętać, by to jedno kliknięcie poprzedzić sporządzeniem kopii witryny (również w prosty sposób za pomocą np. Akeeba Backup, to będziesz mieć wrażenie, że życie administratora Joomla upływa prawie, jak w bajce - nie spotkają Cię niespodzianki, a jeśli już, to naprawdę rzadko.