--=REKLAMA=--

Pomoc

Personalizacja

Z Joomla!WikiPL

Wstęp

Oprogramowanie MediaWiki daje dużą swobodę w dostosowaniu tej witryny do własnych potrzeb (zarówno czytelniczych, jak i redaktorskich).

Umożliwiają to trzy elementy:

  1. Strona specjalna stronie Moje preferencje.
  2. Własny arkusz stylów (CSS).
  3. Własny plik (JavaScript).

Istnieją również bogata paleta narzędzi napisanych przez użytkowników różnych wiki, które pozwalają na korzystanie z zaawansowanych skryptów bez jakichkolwiek umiejętności programistycznych. (zobacz poniżej jak dostosowywać wygląd i funkcje Joomla!WikiPL?)

Okno preferencji

Rys. 1: zakładki strony tak jak je widzi zalogowany użytkownik
Rys. 1: okno preferencji

Po zalogowaniu się istnieje możliwość kliknięcia w link Moje preferencje u samej góry strony (trzeci link od lewej, na rys. 1). Następuje wówczas przejście do okna umożliwiającego przystosowanie sobie wielu elementów serwisu do własnych potrzeb (rys. 2). W razie gdy wybierze się opcje, które nam nie odpowiadają i nie pamięta się jak to odwrócić, wystarczy wejść ponownie do okna preferencji i nacisnąć klawisz preferencje domyślne (6 na rys. 2).

Liczba opcji, które można zmieniać za pomocą tego okna jest dość obszerna, dlatego są one rozmieszczone na kartach kryjących się pod zakładkami (1 na rys. 2).

Poniżej znajduje się informacja o koncie użytkownika (2 na rys. 2). ID jest to numer porządkowy, który jest kolejno przypisywany użytkownikom przez oprogramowanie. W przykładowym przypadku oznacza to, że użytkownik "zwiastun" był 1 osobą, która założyła sobie konto w Joomla!WikiPL. Pole (3) umożliwia zmianę lub dodanie adresu E-mail. Pole (4) umożliwia dokonanie zmiany postaci podpisu, którym można się posługiwać na stronach dyskusyjnych.

Pole (5) umożliwia dokonanie zmiany hasła. Pole (6) służy do uruchomienia procedury weryfikacji swojego adresu E-mail o ile nie wykonało się tego w trakcie zakładania konta. Gdy dokonało się już weryfikacji adresu E-mail, klikając na "użytkownicy mogą mi przesyłać E-maile" można włączać i wyłączać tę możliwość.

Na kolejnych kartach (1 na rys. 2) jest jeszcze bardzo dużo różnych opcji, z którymi można sobie samemu poeksperymentować:

  • Skórki: umożliwiają radykalną zmianę wyglądu Joomla!WikiPL - umiejscowienia menu, kolorów, czcionek itp - przełączając je na inne można sobie wybrać swoją ulubioną, jeśli standardowa nam nie odpowiada; standardowa skórka ma nazwę "joomlapl"
  • Wzory: warto tu zajrzeć, jeśli pojawia się problem z wyświetlaniem wzorów matematycznych, które w Joomla!WikiPL są wpisywane za pomocą składni języka TeΧ
  • Pliki: można tu ustawić standardowy rozmiar miniaturek zdjęć oraz maksymalny rozmiar obrazków wyświetlanych na stronie specjalnej z ich opisem
  • Data i czas: umożliwia zmianę daty i czasu - np. gdy przenieśliśmy się do innej strefy czasowej
  • Edytowanie i różnice: znajduje się tu kilkanaście opcji, powodujących różne zmiany zachowania okna edycji, a także sposobu funkcjonowania historii zmian
  • Wyświetlanie ostatnich zmian i zalążków: jest tu kilka opcji, związanych ze stroną specjalną "ostatnie zmiany", na której znajduje się lista ostatnio dokonanych edycji w Wikipedii
  • Obserwowane: zbiór opcji mających wpływ na wygląd i funkcjonowanie listy obserwowanych przez siebie stron
  • Wyszukiwanie: opcje wewnętrznej wyszukiwarki Joomla!WikiPL; m.in. można tu włączyć na stałe przeszukiwanie dodatkowych przestrzeni nazw
  • Ustawienia różne: zbiór mniej istotnych opcji, które nie pasowały do innych zakładek.

Zmiana wyglądu swojego podpisu

Na początek większość użytkowników pewnie zechce zmienić wygląd swojego podpisu. W tym celu wystarczy zmienić pole "Twój podpis" w preferencjach. Jest tu technicznie dosyć duża swoboda, jednak nie jest zalecana nadmierna manipulacja podpisem. Doświadczeni wikipedyści mogą zwrócić Ci uwagę, jeśli Twój podpis będzie za duży lub będzie zawierał treści reklamowe (w skrajnych wypadkach może to być uznane za wandalizm). Generalnie nie powinno to być więcej niż parę słów z ewentualnym formatowaniem tagami HTML i Wiki.

W preferencjach po zmianach wygląda to mniej więcej tak:

Twój podpis [[Wikipedysta:Ktoś|Ktoś]] Dodatki
V Podpis bez automatycznego linku

(zobacz też Jak zmienić swój podpis Wikipedysty?)

Jak podpisywać się tak, by dodany był link do dyskusji użytkownika?

Podpis możesz zmienić w swoich preferencjach. Tam zaznaczasz "Podpis bez automatycznego linku" i zmieniasz pole "Twój podpis" na coś takiego jak np:

[[Wikipedysta:Ktoś|Ktoś]] [[Dyskusja wikipedysty:Ktoś|dyskusja]]

Ten tekst będzie się wstawiał jak się podpiszesz czterema tyldami (~~~~).

Uwaga: Słowo "Ktoś" w przykładzie należy zamienić na swoją ksywkę, a dokładniej na nazwę użytkownika na Wikipedii (wybraną w czasie rejestracji).

Możliwość edycji sekcji nagłówkowej artykułów

Na długich stronach można edytować nagłówek artykułu, po kliknięciu w link "[edytuj]" znajdujący się na samej górze artykułu, po prawej. Istnieją możliwości personalizacji tej funkcji poprzez dopisanie odpowiedniego tekstu (kodu) do swojej podstrony monobook.js. Możliwe zmiany to:

  • ustawienie ilości nagłówków (drugiego, trzeciego i czwartego stopnia) jakie muszą się pojawić w artykule, żeby pojawił się link. Bieżące ustawienie (dla dwóch i więcej link się pojawia):
var addEditTopLinkNumHeaders = 2;
  • całkowite wyłączenie tej funkcji (link przestaje się pojawiać):
window.addEditTopLinkDone = 1;

Można również całkowicie wyłączyć możliwość edycji (wszystkich) poszczególnych sekcji w swoich preferencjach (w zakładce "Edytowanie").

Parę pytań i odpowiedzi

nazwa
skórki
podstrony
javascript
(.js)
arkusz stylów
(.css)
MonoBook
(domyślna)
monobook.js monobook.css
Simple simple.js simple.css
Standard standard.js standard.css
Joomlapl joomlapl.js joomlapl.css
Modern modern.js modern.css
MySkin myskin.js myskin.css
Cologne Blue cologneblue.js cologneblue.css
Nostalgia nostalgia.js nostalgia.css
Chick chick.js chick.css

Jak dostosowywać wygląd i funkcje Joomla!WikiPL?

Sprawa powinna być prosta dla tych, którzy mieli jakiś kontakt z pisaniem stron internetowych. Dla pozostałych też nie powinna być trudna, bo to praktycznie to samo, co pisanie Joomla!WikiPL, tylko że tutaj absolutnie nic nie da się popsuć innym użytkownikom.

Dla tych nie znających się na sprawach technicznych pozostaje kopiowanie gotowych skryptów. Ich opisy będą pojawiać się na stronie Joomla!WikiPL:Narzędzia.

Wszystkie zmiany są dokonywane we własnym arkuszu stylów (CSS) i pliku JavaScript. Obok zamieszczona jest tabelka nazw podstron (wraz z linkami), zależnie od posiadanej skórki. I tu ważna uwaga - jeśli nie wiesz, jaką masz skórkę, to najprawdopodobniej jest nią Joomlapl. Dlatego odpowiednimi stronami do edytowania dla Ciebie będą: joomlapl.css oraz joomlapl.js.

Co jeśli jednak coś zepsuję?

Jeśli wykonywałeś(-aś) jakieś dziwne eksperymenty i jednak udało Ci się coś popsuć, to prawdopodobnie najlepsze co możesz zrobić, to poprosić o pomoc jednego z administratorów Joomla!WikiPL. Wystarczy, że wycofa zmiany w Twoim arkuszu stylów czy JavaScripcie. Później musisz tylko odświeżyć pamięć przeglądarki, żeby poprawki były widoczne. Jeśli chcesz spróbować samodzielnie coś poprawić, to w części przeglądarek można wyłączyć zarówno obsługę JavaScriptu jak i interpretację stylów (CSS) - po wyłączeniu tego w preferencjach przeglądarki możesz wycofać własne zmiany.

I pamiętaj, że nie ma czym się stresować - jeśli coś się popsuło to jest to widoczne tylko u Ciebie. Możesz samodzielnie zastanowić się i wprowadzić niezbędne poprawki. W razie gdyby udało Ci się jakoś popsuć sobie możliwość edycji, to w ostateczności możesz się wylogować i zapisać edytowane artykuły jako IP. Co prawda swoich podstron specjalnych (CSS i JS) nie możesz edytować jako IP (są one standardowo zabezpieczone), ale - jak już wspomniano powyżej - możesz poprosić o to administratora Joomla!WikiPL.

O co chodzi z tym odświeżaniem przeglądarki?

Niektóre elementy stron rzadko się zmieniają, więc są zapamiętywane w pamięci podręcznej (tzw. cache) i dzięki temu nie muszą być pobierane z serwera za każdym razem. Zmieniając wspominane wcześniej pliki (strony) dokonujesz zmian na serwerze i musisz potem odświeżyć pamięć podręczną przeglądarki.

Aby odświeżyć pamięć przeglądarki wystarczy nacisnąć odpowiednią kombinację klawiszy:

  • dla Firefoksa (Mozilli): CTRL+R lub F5
  • dla Internet Explorera: CTRL+F5
  • dla Opery: CTRL+F5
  • dla Safari: Cmd+R
  • dla Konquerora: CTRL+R

Zobacz też

Linki zewnętrzne