--=REKLAMA=--

No-ip

Z Joomla!WikiPL

Instalacja i konfiguracja no-ip

Używanie domeny no-ip pozwala nam zmienić swój adres IP na domenę (nazwę), która kierować będzie do naszego lokalnego komputera. Czy jest nam to do czegoś potrzebne? Zdecydowanie tak! Może się przydać w sytuacji, w której zainstalujemy na swoim komputerze Joomla! i będziemy chcieli pokazać efekt naszej pracy innym.

Czego będziemy potrzebowali do przekierowania adresu IP na nasz komputer i uruchomienia na nim naszej strony internetowej:

  • pakiet mov'AMP PL, który został dokładniej opisany tutaj
  • rejestracja na stronie www.no-ip.com
  • instalacja klienta DUC (Dynamic Update Client)


1. Rejestracja na no-ip.com

Na początku musimy się zarejestrować korzystając z formularza na stronie www.no-ip.com. Po wypełnieniu formularza, na podany przez nas adres e-mail zostanie wysłany link aktywacyjny, dzięki któremu będziemy mogli potwierdzić naszą rejestrację.

2. Logowanie na stronie www.no-ip.com

Po przeprowadzonej i potwierdzonej rejestracji czas na ustawienie nazwy, która będzie naszym identyfikatorem w sieci internet. Logujemy się na stronie www.no-ip.com i podajemy nasz login oraz hasło.

No ip login img.gif

Przechodzimy do zakładki "Host/Redirects" i klikamy na "Add a Host",

No ip addhost.gif

a następnie wypełniamy formularz dotyczący naszego adresu.

No ip createhost.gif


Hostname: Podajemy wybraną przez nas nazwę, a w menu obok wybieramy domenę, w jakiej nazwa ta będzie obowiązywała (do wyboru mamy płatne i bezpłatne domeny).
Host type: Pozostawiamy bez zmian
Ip Address: To pole powinno uzupełnić się automatycznie. Oczywiście w razie potrzeb możemy dokonać zmiany adresu IP.

Klikamy w "Create Host" i zapisujemy nasze ustawienia. Nasz adres został zapisany, teraz czas na instalację i konfigurację klienta (DUC).

3. Instalacja klienta DUC

Po uruchomieniu klienta w zasobniku powinniśmy zobaczyć ikonę naszego klienta DUC. No ip duc tray.gif

Klikamy na ikonce i przechodzimy do ustawień (Edit). W odpowiednich polach podajemy nasz adres e-mail oraz hasło, którego użyliśmy do zalogowania się na stronie no-ip i klikamy "OK". Program pobierze nazwę hostów, które utworzyliśmy w panelu na stronie www.no-ip.com. Jeśli na liście pojawi się nasza utworzona wcześniej nazwa zaznaczamy ją. Ikonka powinna zmienić się na zarumienioną uśmiechniętą emotikonę.


4. Konfiguracja DUC

Konfiguracji dokonujemy w zakładce "Options" naszego klienta. Proponuję ustawić klienta tak, aby uruchamiał się przy starcie systemu - zaznaczamy (Run on startup).


Konfiguracja Routera

Przekierowanie nazwy zdefiniowanej przez nas na www.no-ip.com będzie działało tylko wtedy, jeśli mamy zewnętrzny adres IP. Dlatego, jeśli jesteśmy podłączeni do internetu przez router (kablem lub bezprzewodowo) musimy przeprowadzić konfigurację routera tak, żeby wiedział na jaki komputer wewnątrz sieci ma przekierować nasz adres internetowy.

Większość routerów posiada w pełni konfigurowalne definicje przekierowań. Dla przykładu posłużę się modelem, który sam posiadam (Linksys WRT54GC). Przekierować musimy jeden port czyli port 80 (port, na którym działa serwer Apache). W moim przypadku wygląda to tak, jak na poniższym obrazku. Wszystko, co kierowane jest na mój zewnętrzny adres IP (nasza nazwa założona w no-ip) ma być przekierowane na mój komputer czyli adres wewnętrzny 192.168.0.1.

No ip router 80.png

Jeśli nie mamy możliwości przekierować adresu możemy wykorzystać często spotykaną w routerach opcję DMZ. Po włączeniu tej opcji i wskazaniu komputera wewnątrz sieci wszystkie połączenia będą kierowane właśnie na ten komputer. Nie zaleca się włączania tej opcji na stałe, gdyż narażamy nasz lokalny komputer na ataki z zewnątrz sieci. DMZ wykorzystujmy rozsądnie i tylko w sytuacjach, które są konieczne.

No ip router dmz.png

Jak widzimy na ilustracji, włączyliśmy DMZ, a wszystkie przychodzące do routera połączenia będą przekierowane na adres 192.168.0.1 (nasz komputer lokalny). Oczywiście pamiętajmy, aby podać swój wewnętrzny adres IP. Adresy użyte przeze mnie służą tylko pokazaniu zasady działania.

mov'AMP i No-ip

Jeśli skonfigurowaliśmy i uruchomiliśmy już naszego klienta (DUC) możemy uruchomić pakiet mov'AMP. Mamy już przekierowany port 80 i połączenia tego portu będą kierowane na nasz komputer. Teraz każdy w internecie będzie już mógł zobaczyć naszą stronę internetową na naszym lokalnym komputerze.

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],