--=REKLAMA=--

Moduł witryny - Migawki

Z Joomla!WikiPL

Migawki

Przy każdym odświeżeniu strony wyświetla jeden lub więcej artykułów albo wstępów artykułów z wybranych kategorii. Jeśli ustawisz więcej artykułów, wybierz pionowy lub poziomy styl wyświetlania. Przykład modułu przedstawia ilustracja poniżej::
15 newsflash example.png

Moduł jest obsługiwany przez zestaw skryptów umieszczonych w katalogu mod_newsflash. Nazwa katalogu jest równocześnie nazwą typu modułu. Moduł Migawki i wszystkie jego kopie są więc modułami typu mod_newsflash. Takie określenie widać w kolumnie Typ na liście w menedżerze modułów. Filtr Wybierz typ pozwala wyselekcjonować oryginał i wszystkie kopie modułu.

Powiązania

Moduł Migawki korzysta z pracy wykonanej za pomocą innych komponentów, ale nie jest konieczny do prezentacji gromadzonych za ich pomocą danych, jak to się dzieje np. w przypadku modułów Reklama czy Sonda).

Parametry modułu

15 newsflash parameters.png


  • Kategoria [Category]: określa kategorię, z której będą wybierane pozycje do prezentacji, np. artykuły. Wybierz kategorię z listy rozwijanej.
  • Styl wyświetlania [Layout]: decyduje o wyglądzie i ilości (!) wyświetlanych migawek:
    • Losowo [Randomly choose one at a time]: wyświetla - jedną losowo wybraną migawkę, inną przy każdym odświeżeniu strony; ustawienie domyślne;
    • Poziomo [Horizontal]: wyświetla kilka migawek w kolumnach - ilość określasz poniżej.
    • Pionowo [Vertical]: wyświetla kilka migawek w wierszach, jedna pod drugą - ilość określasz poniżej.
Styl pionowy lepiej nadaje się do zastosowania w bocznych wąskich modułach, styl poziomy w modułach umieszczonych w centralnej szerokiej kolumnie. Uwaga: Zdefiniuj staranne obszar i rozmiar dla tego modułu, aby otrzymać pełny i czytelny tekst. Pamiętaj również, aby Migawki były zwięzłe.
  • Pokaż grafiki [Show Images]: decyduje, czy będą wyświetlane grafiki umieszczone w artykule. Wyświetlanie obrazków wymaga odpowiedniego rozmiaru obszaru przeznaczonego na wyświetlanie migawek. Zaznacz jedną z opcji: Tak lub Nie.
  • Tytuły łączami [Title Linkable]: decyduje, czy tytuły będą łączami do stron prezentujących całe artykuły. Zaznacz jedną z opcji: Tak lub Nie.
  • Więcej… [Read more… link]: decyduje, czy poniżej migawek będą wyświetlane odnośniki Więcej… prowadzące do pełnego tekstu artykułu w przypadku artykułów podzielonych na część wstępną i część główną. Zaznacz jedną z opcji: Tak lub Nie.
  • Tytuły artykułów [Article Title]: decyduje o wyświetlaniu tytułów migawek. Jeśli wcześniej wybierzesz opcję Tytuły łączami, zaznacz Pokaż.
  • Ilość migawek [# of Articles]: określa ilość wyświetlanych migawek w przypadku, gdy wybrano pionowy lub poziomy styl prezentacji. Jeśli ilość nie zostanie określona, w module będzie wyświetlonych maksymalnie 5 pozycji. Kolejność migawek jest ustalona na podstawie kolejności artykułów na stronie Artykuły - wszystkie.
  • Przyrostek klas CSS modułu [Module Class Suffix]: umożliwia nadanie modułowi wyglądu odróżniającego go od innych. W tym celu konieczne jest dodanie w arkuszu CSS deklaracji odmiany klas: .moduletable-przyrostek lub .module-przyrostek wyróżnionej przez dodanie do standardowej nazwy klasy przyrostka. Jeśli stworzysz w arkuszu stylów taką specjalną odmianę klasy, wpisz identyfikujący ją przyrostek, np. -przyrostek – wszystkie znaki włącznie z myślnikiem, jeśli został użyty w nazwie nowej klasy.
  • Pokaż ostatni separator [Show last separator]: decyduje, czy po ostatnim artykule będzie wyświetlany separator - dotyczy sytuacji, gdy w module wyświetlamy kilka migawek. Zaznacz jedną z opcji: Tak lub Nie.

Parametry rozszerzone

15 most read advanced.png
  • Pamięć podręczna [Caching]: decyduje o przechowywaniu treści modułu w pamięci podręcznej, a tym samym o zmniejszeniu ilości zapytań do bazy danych, co przyspiesza wysyłanie stron do przeglądarek oraz ogranicza obciążenie serwera. Ustawienia globalne pamięci podręcznej określane są na stronie Konfiguracja globalna. Wybierz jedną z opcji: Globalne albo Nie przechowuj.
  • Czas przechowywania [Cache Time]: określa w minutach czas, jaki musi upłynąć między odświeżeniem plików przechowywanych w katalogu pamięci podręcznej. Ustal, zależnie od częstotliwości wprowadzania zmian w treści witryny.

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],