--=REKLAMA=--

Korzystanie z menedżera mediów

Z Joomla!WikiPL

Rys.1 - Panel Administratora
Rys.2 - Podgląd Miniaturki
Rys.3 - Podgląd szczegółowy
Rys.4 - Ikony
Rys.5

Media Manager, czyli menedżer mediów (zwany także biblioteką mediów) to nic innego, jak eksplorator plików multimedialnych, znajdujących się na serwerze, w specjalnie do tego celu stworzonym katalogu /images naszej instalacji Joomla!.

Media

Aby przeglądać zasoby, po zalogowaniu się do panelu administratora klikamy ikonę skrótu Media (Rys. 1), po czym przechodzimy do głównego katalogu /images. Okno eksploratora podzielone jest na dwie części: po lewej stronie widzimy listę katalogów, po prawej plików. Standardowo po instalacji Joomla! w katalogu mediów /images znajdują się katalogi: M-images, banners, smilies, stories (z podkatalogami food, fruit). Pierwsze trzy z nich wykorzystywane są przez system główny Joomla! i nie poleca się ich usuwania czy też przenoszenia (można je natomiast skopiować w inne miejsce z zachowaniem oryginałów, wskazując miejsce docelowe w Konfiguracji globalnej naszego Joomla!, w zakładce System, grupa Media).

Widok mediów

W menedżerze mediów możemy się przełączać pomiędzy widokiem Miniaturki (Rys. 2) oraz Podgląd szczegółowy (Rys. 3). Widok Miniaturki pokazuje miniatury katalogów oraz zdjęć. Ich nazwa wyświetlana jest jako łącze, po kliknięciu którego zobaczymy zdjęcie w osobnym widoku. Pod każdym z nich znajdziemy także pole wyboru (zaznaczenia) pliku oraz ikonkę kosza, której kliknięcie powoduje usunięcie pliku (usunięcie pojedynczego pliku lub grupy plików uzyskamy także przez zaznaczenie przy każdym z nich pola wyboru i wciśnięcie ikony kosza, która znajduje się w górnej części panelu menedżera mediów - Rys. 4). Jeżeli wybierzemy Podgląd szczegółowy, zobaczymy tabelę z polami: Podgląd, Nazwa grafiki, Rozmiary, Rozmiar, Usuń.

Tworzenie katalogów

Aby w bieżącym katalogu założyć nowy podkatalog, wystarczy wpisać jego nazwę (najlepiej krótką i zwięzłą) oraz nacisnąć przycisk Utwórz katalog.

Wczytywanie obrazów

Aby wczytać zdjęcie (lub grupę zdjęć, na co pozwala Media manager) do bieżącego katalogu, na dole okna wybieramy przycisk Wczytaj plik (z domyślną wartością Maks upload = 10M, którą możemy zmienić w Ustawieniach globalnych, lub, niezależnie od ustalonego maksymalnego rozmiaru rozmiaru plików, jeżeli mamy dostęp do serwera FTP, możemy przesyłać bezpośrednio pliki dowolnej wielkości do katalogów z grafiką). Aby wczytać kilka zdjęć, wciskamy klawisz Shift i w otwartym oknie klikamy na pliki, które chcemy wybrać (lub klawisz Ctrl, jeżeli wybieramy pliki, które nie sąsiadują ze sobą). Następnie klikamy na Rozpocznij wczytywanie i pliki zostają wgrane do bieżącego katalogu. Jeżeli, będąc w którymś z podkatalogów katalogu /images chcemy wyjść do katalogu nadrzędnego, klikamy ikonę "do góry" (Rys. 5).

Niezależnie od wybranego widoku, kliknięcie na miniaturę zdjęcia powoduje otwarcie go w oknie light box.

Konfiguracja mediów w systemie Joomla!

W panelu administratora wybieramy kolejno: Konfiguracja globalna → System → Media. Znajdują się tam następujące opcje:

  • dozwolone rozszerzenia, czyli standardowo dozwolone rozszerzenia plików, które mogą zostać wczytane do biblioteki eediów. Domyślnie są to: bmp, csv, doc, epg, gif, ico, jpg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, swf, txt, xcf, xls, BMP, CSV, DOC, EPG, GIF, ICO, JPG, ODG, ODP, ODS, ODT, PDF, PNG, PPT, SWF, TXT, XCF, XLS,
  • maksymalny rozmiar (w bajtach),
  • katalog z mediami (standardowo jest to katalog images),
  • katalog z grafikami (domyślnie jest nim katalog images/stories),
  • ogranicz wczytywanie,
  • prawo korzystania z media menedżera (ustawienie uprawnień do korzystania z menedżera z poziomu witryny),
  • sprawdzaj typy MIME (jeśli włączona uaktywnia weryfikację wczytywanych plików za pomocą funkcji MIME np. MAGIC lub Fileinfo, jeśli ustawienia są w porządku a wyskakują komunikaty o błędach należy wyłączyć tą opcję),
  • dozwolone rozszerzenia: bmp,gif,jpg,png,
  • ignorowane rozszerzenia,
  • dozwolone typy MIME: image/jpeg,image/gif,image/png,image/bmp,application/x-shockwave-flash,application/msword,application/excel,application/pdf,application/powerpoint,text/plain,application/x-zip,
  • niedozwolone typy MIME: text/html,
  • włączony flash uploader (opcja Tak lub Nie).


Zobacz także

Dziękujemy za wkład

» Piotr Kwiatkowski [ Bazyl ],