--=REKLAMA=--

J3.5

Pierwsze kroki z Joomla!

Z Joomla!WikiPL

Wprowadzenie

Ta seria dokumentów jest wprowadzeniem dla osób, które wcześniej nie korzystały z Joomla! i chcą opanować jego obsługę.

Które wersje Joomla! są aktualnie zalecane?

Aktualnie istnieją dwie powszechnie używane i zalecane wersje Joomla:

 • Joomla 2.5 Wersja 2.5 (wersja wspierana długotrwale (LTS), zastąpiła wcześniejsze wersje 1.6 i 1.7) wydana w styczniu 2012. Aktualne wydanie: Joomla 3.8.2
 • Joomla 3.1 Wersja 3.8.6 (wersja wspierana krótkotrwale (STS))

Między tymi wersjami istnieje wiele podobieństw, ale są też różnice. Ten poradnik jest poświęcony wersjom Joomla! wyprzedzającym wydanie LTS (wspierane długoterminowo): Joomla 3.5

Dla kogo jest ta seria samouczków

Ta seria samouczków przeznaczona jest dla osób, które chcą korzystać z Joomla! Skupiamy się w niej na:

 • użytkownikach z niewielkim doświadczeniem komputerowym
 • użytkownikach, którzy wykorzystują Joomla do obsługi niewielkiej strony internetowej (np. klubu, stowarzyszenia, małej firmy, parafii, itp.)

Zobacz także


Zrozumieć Joomla!

Aby zrozumieć, jak Joomla działa, pomyśl o Joomla jak o systemie operacyjnym swojego komputera (OS), np. Microsoft Windows, Apple Mac OS czy Linux.

Podstawowe podobieństwo polega na tym, że ani system operacyjny, ani Joomla! nie są przeznaczone do bezpośredniego używania. Aby coś pożytecznego zrobić na swoim komputerze, musisz posiadać aplikacje osadzone w systemie operacyjnym. W Joomla! musisz posiadać rozszerzenia. Podobnie, jak system operacyjny posiada kilka wbudowanych aplikacji, tak i Joomla posiada kilka wbudowanych rozszerzeń, które wykonują najważniejsze zadania.

Dalsze różnice i podobieństwa można znaleźć w tabeli poniżej.

Tabela porównawcza

Joomla! w porównaniu z systemami operacyjnymi (np. Microsoft Windows, Apple Mac OS lub Linux)
Koncepcja Joomla! Koncepcja systemów operacyjnych
Rozszerzenia Dodane aplikacje (np. Word, Chrome, Music Player, Photoshop)
Rdzenne rozszerzenia Wbudowane aplikacje (np. Przycisk Start, Wygaszacz Ekranu, Wyszukiwarka plików)
Baza danych System plików (jeden typ plików)
System plików System plików (inny system plików)
Przeglądanie stron Korzystanie z aplikacji (dodanych lub wbudowanych)
Aktualizacja Joomla! Instalacja aktualizacji twojego systemu operacyjnego (poprawiających bezpieczeństwo i usuwających usterki)
Migracja między wersjami Joomla! Instalacja nowej wersji systemu operacyjnego
(np. przejście z MS Windows XP do MS Windows 7)


Co będzie potrzebne

Zainstalowana kopia Joomla!

W wielu partiach tego kursu potrzebna Ci będzie witryna Joomla. Możesz wprawdzie uczyć się, czytając kolejne materiały, ale nie ma lepszego sposobu uczenia się, niż praktyczne doświadczenia. Oto możliwości:

 • Zainstaluj kopię Joomla! (z przykładowymi danymi) na swoim komputerze. Taką instalację nazywa się często lokalną. Zainstalowanie Joomla! z przykładowymi danymi pozwala poznać i zrozumieć działanie Joomla, zanim stworzysz swoje pierwsze treści. To dobre rozwiązanie dla nowicjuszy.
 • Zainstaluj kopię Joomla (z przykładowymi danymi) na serwerze internetowym. Taka instalacje określa się czasem jako zdalną. Zainstalowanie przykładowych danych pozwala poznać i zrozumieć działanie Joomla, zanim stworzysz swoje pierwsze treści. To dobre rozwiązanie dla nowicjuszy.
 • Skorzystaj z istniejącej witryny. Jeśli zamierzasz dodawać treści do istniejącej witryny, a nie masz zbytniego doświadczenia komputerowego, to nie jest dobry pomysł. Ale - praktykując pod okiem doświadczonego administratora - szybciej opanujesz podstawowe umiejętności.

Alternatywnie

 • Skorzystaj z instalacji demo. Niektóre hostingi lub skrypty instalacyjne oferują demonstracyjne wersje instalacji Joomla. Możesz w nich dokonywać zmian, ale nie będą one trwałe, bo w regularnych odstępach czasu instalacja jest "odświeżana" - przywracana jest jej oryginalna zawartość.
 • Instalacja jednym kliknięciem. Niektóre hostingi oferują instalowanie popularnych programów obsługi witryn (Joomla, WordPress, i inne) "jednym kliknięciem".

Pierwsze kroki

Czego można się spodziewać

Kurs wprowadzający opiera się na szczegółowych praktycznych instrukcjach dodawania, zmieniania i manipulowania zawartością witryny. Zawiera też ogólne informacje o Joomla!, których celem jest ukierunkować samodzielne poznawanie i ćwiczenia z Joomla!. W przewodnikach z tej serii skupiamy się na praktycznych wskazówkach, a gdy proponowane zadania wymagają czasem większej wiedzy - odsyłamy do opracowań dostępnych w dokumentacji.

Tematy

Kurs podzielony jest na kilka części, jak widać w menu nawigacyjnym na górze strony. Sugerujemy zachowanie proponowanej kolejności poznawania Joomla (tematy od lewej do prawej), ponieważ każda część będzie kontynuacją poprzedniej. Alternatywnie można przejść w prawo do części zawierającej poszukiwane informacje..

Zapamiętaj

Jak przejść z jednego tematu kursu do następnego, możesz sobie zawsze przypomnieć znaczenie terminu w naszym słowniku, jeśli je zapomnisz.

Tematy

Poniższe tematy odpowiadają kluczowym składnikom witryny Joomla. Stanowią one fundament, na którym można budować swoją witrynę Joomla i wiedzę o Joomla.

Szablony

Szablony kontrolują wygląd witryny Joomla! Są sposobem integracji treści (artykułów) i aplikacji (modułów) z konkretnym widokiem. Szablony decydują o tym, jak witryna Joomla prezentuje się użytkownikom.

Kategorie

Każda część witryny tworzonej za pomocą Joomla czy innego typu CMS potrzebuje sposobu logicznego prezentowania i przechowywania zawartości. Najczęściej stosowaną metodą jest porządkowanie treści według kategorii i podkategorii. Joomla! udostępnia wiele rożnych sposobów wyświetlani i korzystania z klasyfikowanych w kategoriach treści. Ta część kursu będzie wprowadzeniem do korzystania z kategorii Joomla.

Artykuły

Artykuły są najbardziej podstawowym rodzajem treści w każdej witrynie zarządzanej przy pomocy Joomla. Każdy musi znać podstawy ich tworzenia i edycji. Ta część kursu pomoże ci zrozumieć wewnętrzne mechanizmy artykułów Joomla oraz ich integrację z witryną internetową

Menu

Każda strona internetowa ma jakiś rodzaj systemu nawigacyjnego czy menu. Mogą one występować w różnych formach, ale wszystkie spełniają tę samą funkcję. Kurs wyjaśni, jak za pomocą menu można zarządzać treściami witryny.

Moduły

Jak się już dowiedzieliśmy, rozszerzenia i i wbudowane rozszerzenia są jak programy komputerowe (np. Word, Excel, Photoshop, Wygaszacz Ekranu, Wyszukiwarka plików). Moduły są niewielkimi rozszerzeniami Joomla. Wyświetlanie modułów zależy od szablonu oraz pozycji menu.

Podsumowanie

Po przerobieniu wszystkich tematów samouczka będziesz w stanie stworzyć prostą witrynę internetową.

Podsumowując wszystko

 • Szablony kontrolują wygląd witryny opartej na Joomla!
 • Kategorie tworzą hierarchię organizacyjną porządkującą zawartość witryny internetowej.
 • Artykuły są głównym typem zawartości witryny internetowej.
 • Menu zapewnia metody przeglądania i korzystania z witryny internetowej.
 • Moduły stanowią narzędzie łączące treści witryny internetowej (artykuły) z rozszerzeniami (Aplikacje), niezależnie od tego, czy są wbudowane, czy zainstalowane dodatkowo.
Przejdź do Szablony →

Następny krok

Tutaj znajdziesz więcej informacji o Joomla

<headertabs/>