--=REKLAMA=--

Zaczynamy z Joomla! 1.5/Czytelnicy

Z Joomla!WikiPL

Wersja Zwiastun (dyskusja | edycje) z dnia 00:44, 28 lip 2013

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Czytelnicy przewodników Zaczynamy z Joomla!

Przewodnik został skonstruowany tak, aby mógł być przydatny dla wielu grup potencjalnych Czytelników, którzy chcą wykorzystać Joomla! do obsługi witryny internetowej – osobistej lub witryny firmy, instytucji, klubu, stowarzyszenia, wspólnoty religijnej, społeczności.

W każdym z opracowań składających się na ten zestaw przewodników określamy, dla kogo jest przeznaczone i komu je polecamy, a także, jakie warunki trzeba spełnić i jakie posiadać kompetencje, aby korzystanie z przewodnika zaowocowało jak najlepszymi wynikami.

Dzięki temu każdy Czytelnik może określić swoją własną ścieżkę rozwoju, zgodną z osobistym doświadczeniem i potrzebami.

Zebrane w przewodnikach materiały będą pomocne przede wszystkim dla osób, które stawiają pierwsze kroki w Joomla!, bez względu na ich dotychczasowe doświadczenie informatyczne czy webmasterskie, a więc zarówno nowicjuszy w świecie witryn internetowych, jak i projektantów czy programistów, którym znajomość Joomla! okazała się potrzebna. Osobom, które już Joomla! znają, są właścicielami czy administratorami witryn Joomla! albo trenerami czy organizatorami szkoleń, przewodniki nie dostarczą wprawdzie odkrywczych informacji, ale mogą pomóc w przygotowaniu osób współtworzących witryny do wykonania powierzanych im zadań.

  • Nowicjusz – poziom podstawowy: nie ma doświadczeń w dodawaniu treści witryny, ale posiada elementarne umiejętności korzystania z komputera i Internetu – posługuje się edytorem tekstów takim jak MS Word czy OO Writer, posiada elektroniczną skrzynkę pocztową (konto email), umie korzystać z poczty elektronicznej (wysłać i odebrać wiadomość). Początki nowicjusza z Joomla! wymagają jedynie takiego doświadczenia życiowego, by potrafił wykonać krok po kroku praktyczne wskazówki. Kluczową sprawą dla nowicjusza jest odpowiedź na pytanie, jak zacząć. A ponieważ sednem Joomla! jest zarządzanie treścią witryny, zdobycie w pierwszym etapie umiejętności tworzenia artykułów i ich edycji zdaje się być najlepszym wyborem.
  • Autor z doświadczeniami: osoba, która ma już doświadczenie w dodawaniu i edycji tekstów w witrynie internetowej, ale nie tworzyła artykułów w Joomla!. Zna ze swej dotychczasowej praktyki jakiś wizualny edytor kodu stron internetowych (RTE, TinyMCE, FCK, XStadard lub inny), ma wprawę w posługiwaniu się z narzędziami edytora, swobodnie dobiera odpowiednie formy prezentacji treści, wykorzystując dostępne w edytorze sposoby wyróżniania tekstu oraz odnośniki, listy, tabele, grafiki, animacje, filmy. Osoby takie – po zaznajomieniu się z narzędziami redakcyjnymi Joomla! – będą mieć wystarczające podstawy, by przejść do nabywania kwalifikacji potrzebnych do zarządzania strukturą witryny.
  • Początkujący: osoba obeznana z podstawami informatyki, ale nie znająca HTML, CSS, ani języków skryptowych. Potrafi korzystać z wszystkich możliwości kształtowania tekstów udostępnianych w edytorach kodu stron internetowych. Po przejrzeniu przewodników na temat edycji i tworzenia artykułów w Joomla! może przystąpić do zgłębiania mechanizmów zarządzania witryną w Joomla!, a nawet projektowania swojej witryny.
  • Niedoświadczeni z CMS: osoby posiadające doświadczenia w tworzeniu i prowadzeniu statycznych stron internetowych, używające HTML lub języka skryptowego, ale bez znajomości CMS. Potrzebują opanować umiejętności edycji, ale ich celem jest najprawdopodobniej zarządzanie witryną i zaprojektowanie witryny dla siebie.
  • Doświadczeni: osoby, które korzystały już wcześniej z jakiegoś systemu zarządzania witryną i podjęły się lub zamierzają się podjąć zbudowania witryny Joomla! i administrowania nią. Osobom takim potrzebna jest pogłębiona znajomość zasad działania Joomla!, jego mechanizmów i narzędzi jako podstawy do prac nad rozwojem witryny.
  • Doświadczeni projektant: osoba z doświadczeniem w programowaniu w PHP, która potrafi radzić sobie z tworzeniem modułów i szablonów Joomla!. Chce opanować umiejętności tworzenia kopii zapasowych, instalacji rozszerzeń i aktualizacji Joomla! i rozszerzeń.
  • Zaawansowany programista: ktoś z szerszym doświadczeniem programistycznym i świadomością techniczną, obeznany z systemami operacyjnymi, instalacją oprogramowania itd. Chce nauczyć się korzystać z Joomla!, aby projektować i realizować złożone witryny.

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],