--=REKLAMA=--

Układ treści typu: artykuł

Z Joomla!WikiPL

Wersja Zwiastun (dyskusja | edycje) z dnia 20:41, 5 kwi 2010

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Artykuły są w Joomla! bez wątpienia podstawowym sposobem prezentacji treści. Definicja, jaką można znaleźć w naszym słowniku terminów, zwraca uwagę na cztery własności artykułów:

  • artykuł może zawierać treści odnoszące się do rzeczywistości lub świata fikcyjnego,
  • struktura artykułów jest swobodnie kształtowana przez autorów,
  • podstawowym tworzywem artykułu jest tekst,
  • w artykule mogą być osadzone odnośniki do innych zasobów oraz inne media - obrazy, dźwięki, filmy.

W Joomla! wyróżniamy dwa odmienne typy artykułów - dynamiczne i statyczne.

Szablon artykułu

Już w wcześniejszych wydaniach projektanci Joomla! zadbali o łatwy do skonfigurowania sposób prezentacji artykułów, a rozwiązania zastosowane w Joomla! 1.5 zapewniły administratorom i projektantom pełną swobodę decydowania o doborze, rozmieszczeniu i sposobie formatowania elementów artykułu.

W Joomla! na stronie z pełnym tekstem artykułu może się znaleźć aż kilkanaście elementów tworzących artykuł, rozmieszczonych standardowo jak na poniższej ilustracji:

Standardowy szablon artykułu

Administratorzy i projektanci Joomla! mogą konfigurować i stylizować każdy z tych elementów.

Konfiguracja

W trzech miejscach administratorzy Joomla! mogą konfigurować sposób prezentacji artykułów:

  • globalnie, klikając na stronie Artykuły - wszystkie przycisk Preferencje,
  • lokalnie, ustalając parametry prezentacji pozycji menu w sekcji Parametry - komponent,
  • indywidualnie, ustalając parametry prezentacji każdego artykułu.

Ustawienia parametrów artykułu inne niż globalnie mają najwyższy priorytet. Ustawienia parametrów w konfiguracji pozycji menu inne niż globalnie mają wyższy priorytet niż ustawienia globalne. Dzięki temu administratorzy mogą ustalić reguły prezentacji obowiązujące globalnie w całej witrynie, a w razie potrzeby zmieniać je lokalnie w działach witryny, konfigurując pozycje menu, a nawet indywidualnie, konfigurując konkretny artykuł.

Stylizacja

W Joomla! 1.0 możliwa jest jedynie stylizacja wyglądu niektórych elementów składających się na artykuł. Natomiast w przypadku Joomla! 1.5 projektanci mogą zdecydować o rozmieszczeniu i o wyglądzie każdego elementu, korzystając z techniki nadpisywania standardowych szablonów Joomla!. Najogólniej rzecz biorąc, technika ta polega na umieszczeniu w katalogu domyślnego szablonu witryny skryptu definiującego własny sposób prezentacji artykułów.

Elementy artykułu

Każdy szczegół prezentowany na stronie artykułu ma swoje znaczenie. Każdemu administrator i redaktorzy witryny powinni poświęcić na tyle uwagi, by zapewnić jednolite, spójne w całej witrynie reguły postępowania. Istotniejsze kwestie sygnalizujemy poniżej.

Tytuł artykułu i śródtytuły

Gdy internauta otwiera stronę, przebiega oczami po nagłówkach i obrazkach, po czym… klika następną. Dlaczego?

  • bo nie zdążył przeczytać całych, zbyt długich, tytułów,
  • nie znalazł w nagłówkach swoich pytań,
  • nie znalazł w nagłówkach sygnałów moich problemów,
  • nic go nie zaskoczyło, nie zaintrygowało.

I tytuł, i śródtytuły są ważnymi sygnałami treści artykułu. To w pierwszym rzędzie ilustracje, a zaraz potem tytuły i śródtytuły skupiają uwagę odwiedzających strony internetowe, „rzucają się w oczy”. Dobrze, jeśli dadzą się ogarnąć jednym spojrzeniem, a więc - przeważnie - im krótsze, tym lepsze. Każdy powinien jasno nazywać oznaczane treści. Warto stosować dwa-trzy poziomy śródtytułów, aby podkreślić strukturę tekstu. Stylizując nagłówki, warto zadbać o czytelny dla odwiedzających wygląd (rozmiar czcionki, kolorystyka, waga).

Łącza do sekcji i kategorii

Poniżej tytułu (lub w innym miejscu) mogą być wyświetlane łącza do macierzystej kategorii i sekcji artykułów. Parametry prezentacji artykułów pozwalają zdecydować, nie tylko czy wyświetlać nazwy macierzystej kategorii i sekcji, ale także, czy mają one być odnośnikami do listy kategorii kategorii w sekcji i listy artykułów w kategorii.

Autor

Joomla! przypisuje autorstwo automatycznie użytkownikowi, który umieścił artykuł. Nie zawsze osoba wprowadzająca artykuł jest jego autorem. W ustawieniach możesz zdecydować, czy zostanie pokazana nazwa autora czy osoby publikującej. Dysponujesz bowiem polem Zmień autora [ang. Author Alias]. Nazwa wpisana w tym polu (np. imię i nazwisko) będzie wyświetlana z etykietą Autor. Nazwa autora umieszczana jest zwykle pod tytułem artykułu i poprzedzana etykietą „Wpisany przez”. Tekst etykiety można zmienić w pliku językowym pl-PL.com_content.ini, a korzystając z techniki nadpisywania szablonów, można w ogóle zrezygnować z etykiety i umieścić nazwę autora nad tytułem artykułu.

Data i czas utworzenia, data i czas modyfikacji

Datowanie artykułów publikowanych w Internecie to dobry, wręcz pożądany zwyczaj. Treści napisane i opublikowane przed laty niekoniecznie muszą być wciąż aktualne.

Masz kilka możliwości:

  • Możesz zdecydować, że data utworzenia i modyfikacji nie będą publikowane. Uczyń tak jedynie w przypadkach tych artykułów, w których rzeczywiście czas ich napisania czy publikacji nie ma znaczenia.
  • Możesz zmienić datę dawniej napisanego artykułu na aktualniejszą. Pamiętaj, że wypada wówczas zmienić także i datę ostatniej modyfikacji. Już widziałem w sieci artykuły, których zawartość została zmieniona na dwa lata przed datą napisania.
  • Możesz ukryć datę utworzenia, ale pozostawić datę ostatniej zmiany. To również rozwiązanie warte polecenia.

O wyświetlaniu bądź ukryciu dat i czasu utworzenia oraz modyfikacji można zdecydować globalnie w ustawieniach konfiguracyjnych, lokalnie w parametrach pozycji menu oraz osobno dla każdego artykułu bądź materiału na karcie Publikacja.

Zmiany terminów dokonujemy na karcie Publikacja w edytorze artykułu lub materiału statycznego.

Jeśli w przypadku artykułu ustalimy datę zakończenia publikacji, to po jej upływie artykuł przenoszony jest automatycznie do Archiwum.


Drukuj, PDF, Email

Przycisk Drukuj [Print] zapewnia użytkownikom możliwość drukowania jedynie treści artykułu, bez innych elementów strony. W przypadku artykułów wieloczęściowych drukowany jest cały artykuł.

Przycisk Utwórz PDF [PDF] pozwala użytkownikom generować dokumenty PDF. Niestety, nie zawsze oddają one wiernie wygląd artykułów, zwłaszcza, artykułów z ilustracjami i tabelami. Warto więc przemyśleć korzystanie z tej opcji.

Przycisk Email przenosi użytkowników do formularza - Poleć znajomemu. Na pewno warto go włączyć globalnie dla całej witryny.


Moduł oceniania

Jeśli w konfiguracji globalnej albo w parametrach pozycji menu ustawisz opcję Ocenianie na Pokaż pod tytułem artykułów będzie wyświetlana statystyka ocen. Jeśli chcesz by internauci oceniali artykuł, musisz w parametrach artykułu ustawić w Ocenianie na Pokaż.

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],