--=REKLAMA=--

Tworzenie prostego modułu

Z Joomla!WikiPL

Co to jest jest moduł?

Moduł [ang. module]
Niewielkie, wbudowane lub instalowane dodatkowo rozszerzenie Joomla!, służące udostępnianiu na stronach dodatkowych treści lub użytecznych funkcji i procedur.
Często rozmieszczone są w blokach wokół głównej treści strony. Dobrze znanym przykładem jest moduł logowania. W skład podstawowej dystrybucji Joomla wchodzi ponad 20 modułów witryny (m.in. Menu, Popularne, Tematy pokrewne, Migawki, Nowości, Ścieżka powrotu) oraz kilkanaście modułów zaplecza.
Moduły wyświetlamy na wybranych stronach, w powiązaniu z pozycjami menu, w miejscach zdefiniowanych w szablonie witryny, które nazywamy pozycjami modułów. Można np. umieścić moduł w pozycji "lewa" lub "prawa" czy jakiejkolwiek innej. Moduł można pokazać na wszystkich stronach lub na wybranych. Moduły można również osadzać w artykułach, a nawet w innych komponentach (za pomocą specjalnego rozszerzenia).
Od komponentów moduły odróżnia brak interfejsu umożliwiającego gromadzenie i edycję udostępnianych treści czy funkcji.
Zbiór modułów dla Joomla! stale się powiększa. Oferta modułów katalogowana jest systematycznie na stronie Joomla! Extensions Directory - centralnego katalogu rozszerzeń Joomla. Bezpłatne rozszerzenia dostępne są w składnicy projektów Joomla! i innych serwisach.

Materiały dla programistów

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],