--=REKLAMA=--

Narzędzia projektanta/Edytory kodu

Z Joomla!WikiPL

Jak edytować pliki szablonu?

Dokumenty PHP, CSS czy JavaScript wykorzystywane w szablonach są plikami tekstowymi - mogą więc być tworzone i korygowane w dowolnym edytorze tekstowym nawet w Windowsowym programie Notatnik czy Linuksowym Editor. Ale edytory te nie są wygodne, nie wspomagają projektantów w żaden sposób, a ponadto - jak np. Notatnik mogą czasem powodować problemy zaskakujące niedoświadczonych użytkowników (w niektórych wersjach Notatnik wykrywa kodowanie utf-8 i - podczas zapisywania pliku - dodaje znacznik wykrytego kodowania, powodujący nieprawidłową interpretację skryptów, np. PHP że niektóre skrypty przeczytaj o wskaźniku BOM).

Dlatego bezpieczniej, a przede wszystkim wygodniej jest posługiwać się edytorami opracowanymi specjalnie dla projektantów stron internetowych czy programistów. Może to być jeden z programów komercyjnych, takich jak Adobe Dreamweaver (dawniej Macromedia Dreamweaver) - http://www.adobe.com/products/dreamweaver/, czy też nie tak drogi, a bogaty w możliwości polski Pajączek - http://www.pajaczek.pl/index.php. Profesjonalne oprogramowanie jednak kosztuje. A nie jest to jedyny wybór. Istnieją wyśmienite programy wolnodostępne. Oto kilka propozycji:

Nvu.jpg
  • Nvu: kompletny choć nierozwijany już program do tworzenia stron WWW, dostępny w wersjach dla Windows, Mac OS X, Linux, FreeBSD. Oferuje graficzny podgląd projektowanych stron, graficzny tryb podglądu kodu i tryb pracy z kodem źródłowym. Ma wbudowany edytor kaskadowych arkuszy stylów CSS oraz moduł synchronizacji z serwerem internetowym. Współdziała z walidatorem W3C. Dostępny jest w polskiej wersji językowej (http://www.nvu.pl). Czyż można marzyć o doskonalszym narzędziu za darmo? Zwłaszcza, że dodatkowo możesz pobrać z repozytorium specjalne rozszerzenie, samodzielnie tworzące pliki templateDetails.xml, template_css.css oraz foldery images i css. Dodatki w wersji polskiej dostępne są na stronie http://www.nvu.pl, a w wersji angielskiej, ale za to najnowszej, na stronie producenta pod adresem www.open4g.com (Download -> Mambo Template Builder i Joomla Template Builder).
  • Kompozer icon.png
    Kompozer: nieoficjalny następca edytora nierozwijanego od 2006 roku Nvu. Doskonały do pracy z plikami HTML i CSS. Możliwa jest edycja wielu dokumentów. Wbudowana obsługa FTP umożliwia edytowanie stron "w locie". Program można pobrać na stronie projektu.
  • Notepad++ opracowany dla programistów. Pozwala w jednym oknie wczytać wiele dokumentów. Koloruje składnię. Wyświetla prowadnicę wcięć i numery wierszy. Dostępny jest również w polskiej wersji językowej. Jest w porównaniu z Nvu uboższy, ale również posiada wszystko, czego potrzebujesz. Skrypt pobierzesz ze strony projektu (http://notepad-plus.sourceforge.net/uk/site.htm).
  • PSPad: rozbudowany, bogaty w możliwości konfiguracji edytor autorstwa czeskiego programisty Jana Fiały, przeznaczony do programowania w różnych językach - HTML, PHP, Pascal, JScript, VBScript, SQL, Perl. Ułatwia pracę nad projektami (grupowanie plików kodu źródłowego, równoczesna praca z wieloma plikami dowolnych rozmiarów, zapisywanie całej sesji i automatyczne otwieranie wszystkich plików redagowanych w ostatniej sesji). Oferuje szereg użytecznych funkcji, m.in. rejestrowanie sekwencji operacji jako makropoleceń, porównywanie plików z kolorowanym raportem wyników, możliwość wywoływania programów zewnętrznych, wbudowana obsługa FTP, wbudowana przeglądarka internetowa, sprawdzanie poprawności kodu HTML, CSS, eksportowanie z podświetlaniem w formacie RTF, HTML, TeX do pliku lub schowka, wyszukiwanie i zastępowanie, automatyczne korygowanie błędów, konwersja między różnymi kodowaniami.
  • Amaya: jest równocześnie wizualnym edytorem stron internetowych i przeglądarką. Stworzona przez W3C w 1996 jest aktualnie rozwijana także przez projekt WAM (Web, Adaptation and Multimedia ) w INRIA. Obsługuje XML i różne apliakcje XML-a, takie jak XHTML, MathML oraz SVG. Pozwala ona na jednoczesne edytowanie ich wszystkich w dokumentach złożonych. Jest dostępna na platformy Unix, Windows i Mac OS X. Niestety, wśród kilkunastu wersji językowych nie ma polskiej. Tłumaczenie dokumentu W3C o Amaya znajdziesz tutaj, a pakiet instalacyjny można pobrać na stronie projektu.
  • PHP Designer 2006 to kompletne studio programisty. Prostotą i wygodą przekonać może do siebie każdego. Wspomaga tworzenie dokumentów PHP, HTML, XHTML, PERL, JavaScript. Obsługuje CSS (CSS1 i CSS2), a także bazę danych MySQL. Sporym atutem programu jest wbudowany klient FTP. Umożliwia wybór znaczników PHP, HTML i CSS z podręcznej listy. Koloruje składnię. Posiada funkcję autouzupełniania i wiele innych przydatnych narzędzi. Możesz go pobrać z witryny projektu MPSoftware (http://www.mpsoftware.dk).

I propozycja walidatora CSS:

  • CSE HTML Validator pomoże ci sprawdzić zgodność z HTML, xHTML, CSS, a także – np. odnośniki w działającym serwisie. Pełna profesjonalna wersja kosztuje ok. 130$, ale możesz skorzystać z bezpłatnej wersji CSE HTML Validator-Lite dostępnej na stronie projektu pod adresem http://htmlvalidator.com.

Osobom zasobniejszym czy profesjonalnym firmom warto polecić bardzo dobry edytor Style Master CSS Editor dostępny także w wersji demonstracyjnej na stronie http://westciv.com.

Zobacz też

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],