--=REKLAMA=--

Migracja Joomla 1.5 do Joomla 2.5

Z Joomla!WikiPL

Wersja Zwiastun (dyskusja | edycje) z dnia 23:45, 24 paź 2014

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Ten przewodnik poprowadzi Cię krok po kroku przez procedury migracji z Joomla 1.5 do nowszych wersji, takich jak Joomla 2.5 lub 3.x. Aby uniknąć niepotrzebnych frustracji, prosimy przed przystąpieniem do migracji zapoznać się z całym poniższym poradnikiem, ponieważ migracja nie jest łatwym przedsięwzięciem.

Migracja Joomla 1.5 do Joomla 2.5 lub 3.x

Jeśli posiadasz witrynę utworzoną w Joomla 1.5, rozważ pilnie migrację do najnowszego wydania Joomla 2.5 albo Joomla 3.x.

Joomla 1.5 nie jest już wspierany od końca roku 2012. Oznacza to, że nie zostaną już wydane żadne łatki aktualizujące, nawet jeśli zostaną wykryte luki w bezpieczeństwe. Na forach użytkowników coraz częściej pojawiają się alarmujące posty o problemach z logowaniem się do witryn w wersji 1.5. Zwykle okazuje się, że witryny zostały uszkodzone przez internetowych napastników.

Przed migracją

Joomla 2.5 to wersja stabilna, oparta na wcześniejszych wersjach rozwojowych oznaczonych numerami 1.6 i 1.7. Bliskość numeracji wydań - 1.5 i 1.6 (czy nawet 2.5) - może wprowadzać w błąd. Prace nad tą nową wersją Joomla trwały 3 lata. Było to wielkie i poważne przedsięwzięcie. Wolontariusze z całego świata poświęcili niezliczone godziny pracy, by złożyć wszystko w spójną całość. Choć większość kodu pochodzi z Joomla! 1.5, to został on przepisany od podstaw, a zmiany można porównać do tych, jakie nastąpiły podczas przejścia z Joomla! 1.0 na Joomla! 1.5.

Ponieważ zmiany w Joomla! 2.5 w porównaniu z 1.5 są bardzo duże, nie istnieje prosty sposób automatycznej aktualizacji oprogramowania, konieczna jest migracja. W przyszłych wydaniach Joomla przejście do wyższej wersji będzie prostsze - planowany jest sposób aktualizacji oparty na rdzennym instalatorze Joomla!.

Migracja witryny z Joomla 1.5 do Joomla 2.5 lub 3.x nie należy do zadań łatwych, prostych i przyjemnych. Wręcz przeciwnie - często niesie za sobą różne problemy. Nie znaczy to bynajmniej, że potrzeba specjalnych kwalifikacji informatycznych, by sobie z nimi poradzić.

O uproszczenie procesu migracji zadbali programiści. W centralnym Katalogu Rozszerzeń Joomla znajdziemy kilka rozszerzeń, które mogą posłużyć do przeprowadzenia migracji, w tym zarówno bezpłatnych, jak i komercyjnych:

Dla zastosowań profesjonalnych warto rozważyć wykorzystanie rozwiązań komercyjnych. Każde z nich ma swoje walory. Jeśli jednak stajesz przed koniecznością migracji jednej czy kilku swoich witryn, Twoje potrzeby z powodzeniem zaspokoi jedno z dwu wyśmienitych rozszerzeń - jUpgrade albo jego nowsze i bogatsze wcielenie, również bezpłatne jUpgradePro - można je pobrać także tutaj.

jUpgrade czy JUpgradePro

Rozwój komponentu jUpgrade stworzonego przez Matiasa Aguirre został wsparty przez wielu programistów z całego świata. Od kilku już lat udoskonalony komponent bardzo dobrze sprawdza się w działaniu. A że wszystko może być doskonalsze, niż jest, projektant zdecydował się na nowe wcielenie rozszerzenia i wydali je pod zmienioną nazwą jUpgradePro.

Oba komponenty służą do migracji witryn zbudowanych w Joomla 1.5 do nowszych wersji. Ale różnią się dość istotnie.

jUpgrade

Komponent jUpgrade jest rozszerzeniem dla Joomla 1.5. Zapewnia nam:

  • migrację użytkowników i ich danych,
  • konwersję sekcji i kategorii oraz ich migrację do wielopoziomowej struktury kategorii,
  • migrację artykułów, w tym także grafik, autorów i szczegółów publikacji,
  • migrację reklam (banerów), kontaktów i doniesień oraz związanych z nimi danych,
  • migrację menu oraz modułów i związanych z nimi danych.
  • migrację ponad 30 rozszerzeń innych projektantów.

Wersja 2.5.2 komponentu jUpgrade obsługuje migrację następujących 37 rozszerzeń: AceSEF, Acymailing, AdminPraise, AdminTools, Adsmanager, AiContactSafe, AkeebaBackup, AllEvents, AmbraSubs, Akeeba Release System, AvReloaded, BreezingForms, Comment, CommunityBuilder, Contact Enhanced, CSV Improved, DocMan, FlexiContent, FlippingBook, HikaShop, Highslide JS Config, JCE, JComments, JEvents, JoomComment, JomSocial, JUMI, Kunena, K2, redForm, redMEMBER, redSHOP, redTextLibrary, RSGallery2, SobiPro, Virtuemart, Xmap.

jUpgradePro

Komponent jUpgradePro oprócz możliwości oferowanych przez jUpgrade, zapewnia dodatkowo;

  • migrację z Joomla 1.5 do Joomla 3.x,
  • dwie metody migracji,
  • zachowanie po migracji wszystkich ID pozycji,
  • pełną integrację z Platformą Joomla!
  • dodanie skryptów CLI (Command Line Interface, wiersz poleceń),
  • poprawioną obsługę uprawnień (usunięte problemy z tabela #__assets)

Komponent jUpgradePro wymaga do migracji innych rozszerzeń zainstalowania dodatków dostępnych tylko w subskrypcji. Ogółem dostępnych jest 27 rozszerzeń za 25 dolarów: Acesef, Acymailing, Adminpraise, Admintools, Aicontactsafe, Akeeba, Allevents, Ambrasubs, Breezingforms, Comment, Community, Comprofiler, Contact_enhanced Flexicontent, Hsconfig, Jce, Jcomments, Jevents, Jumi, K2, Kunena, Phocadownload, redFORM, redMEMBER, redSHOP, Rsgallery2, Sobipro, Virtuemart, Virtuemart to redSHOP).

Różnice między jUpgrade i jUpgradePro

jUpgrade jest rozszerzeniem dla Joomla 1.5. Po uruchomieniu komponent instaluje i konfiguruje w subdomienie jupgrade (nazwę można zmienić) Joomla 2.5 i migruje do niego dane. Komponent obsługuje tylko jedną metodę migracji. Nie jest łatwy w obsłudze dla początkujących.

jUpgradePro jest rozszerzeniem dla Joomla 2.5 i 3.x. Instalujemy go w świeżej instalacji Joomla 2.5 lub Joomla 3.0 (bez przykładowych danych - to bardzo ważne!), natomiast w Joomla 1.5 instalujemy i konfigurujemy dodatek (włączony do paczki instalacyjnej rozszerzenia), który umożliwia komponentowi zainstalowanemu w Joomla 2.5/3.x odczytanie danych i ich migrację.

jUpgradePro udostępnia dwie metody migracji. Jedną, stosowaną w jUpgrade, oznaczoną jako metodę bazy danych oraz nową nazwaną metodą RESTfull.

Metoda RESTfull jest usługą sieciową. Aby przeprowadzić migrację, nie musisz podawać informacji do połączenia z bazą danych - podajesz jedynie adres starej witryny oraz nazwę i hasło superużytkownika. JUpgradePro jest dla początkujących łatwiejszy w obsłudze, ponieważ nie wymaga żadnych dodatkowych operacji związanych z przemieszczaniem plików przeniesionej witryny i porządkowaniem bazy danych.

Zanim rozpoczniesz

Przegląd wymagań

Proszę, bardzo proszę, uchroń siebie (i prawdopodobnie swoich klientów) od bólu głowy i upewnij się, że Twój serwer (a w przypadku JUpgrade także Twoja przeglądarka) nadają się do wykonania tego zadania. Zapoznaj się z [wymaganiami Joomla! 2.5 - 3.x]. Zapoznaj się także z wymaganiami jUpgrade (PHP v5.2.4+, IIS/Windows: MySQL v5.1 - Linux/Apache: MySQL v5.0.4+, włączony w PHP moduł Curl, zainstalowany w Joomla wyższym niż 1.5.19, przeglądarka obsługująca Javascript/jQuery).

Przed rozpoczęciem sprawdź i przemyśl kilka kwestii:

  1. Czy Twój Joomla! 1.5 jest w najnowszej wersji? Najnowszą i ostatnią wersja Joomla 1.5 było wydanie oznaczone jako 1.5.26. Jeśli Twoja witryna jest zbudowana na wcześniejszej wersji niż Joomla 1.5.26, zaktualizuj ją do 1.5.26, szczególnie, jeśli korzystasz z Joomla! 1.5.19 lub starszego. Uwaga: jUpgrade starszych wersji Joomla! nie obsługuje!.
    Pobierz pakiet aktualizujący dowolną starszą wersję Joomla 1.5 do wersji 1.5.26 (Joomla_1.5.0_to_1.5.26-Stable-Patch_Package.zip) i najpierw uaktualnij swoją witrynę. Pomocną może być instrukcja aktualizacji
  2. Czy wszystkie rozszerzenia, jakich używasz, istnieją w wersji dla Joomla! 2.5 lub 3.x?. Możesz użyć opcji wyszukiwania rozszerzonego w Katalogu Rozszerzeń Joomla], aby sprawdzić, czy Joomla obsługuje Twoje rozszerzenia. Pamiętaj, że jUpgrade nie potrafi aktualizować wszystkich rozszerzeń innych projektantów.
  3. Czy poprawiałeś rdzenne pliki Joomla 1.5? Wszystkie zmiany dokonane w rdzennych plikach Joomla! podczas migracji zostaną utracone, trzeba więc wcześniej zachować kopie plików, by móc - w razie potrzeby - odtworzyć modyfikacje.
  4. Czy posiadany szablon jest kompatybilny (zgodny z wymaganiami) z Joomla! 2.5? Jeśli nie, czy czujesz się na siłach, by dokonać niezbędnych zmian? Istnieje kilka poradników, jak to zrobić:
    1. Chad Windnagle's Joomla Community blog.
    2. Chris Davenport's "Template Changes for Joomla 1.6" presentation.
    3. Aktualizacja_szablonów_Joomla_z_wersji_1.5_do_2.5. Niestety, jUpgrade nie potrafi dokonać zmian w szablonach uaktualniających je do wymagań Joomla 2.5. Zmian tych należy dokonać samodzielnie.
  5. Czy masz wystarczające uprawnienia do plików i katalogów Twojej instalacji Joomla! 1.5? Poradnik na temat uprawnień plików i katalogów..

Backup, Backup, Backup

Ominięcie tego kroku to największy błąd, jaki możesz popełnić. Jeśli masz odpowiednią kopię zapasową (lub kilka), zawsze możesz wrócić do poprzedniej wersji. Ale gdy nie masz kopii zapasowej, a coś pójdzie nie tak, stracisz dużo cennego czasu, a niekiedy i pieniędzy, by powrócić do poprzedniego stanu. Wykonaj zatem kopię swojej witryny.

Kopia zapasowa za pomocą Akeeba Backup

Zapasową kopię witryny bardzo łatwo można wykonać za pomocą komponentu AkeebaBackup.

Akeeba Backup tworzy pliki archiwum w formacie JPA, ale można go skonfigurować również tak, by tworzył archiwum w formacie ZIP (niezalecane).

Pliki archiwum stworzone przez Akeeba Backup zawierają kopię systemu plików witryny oraz bazy danych, a także swój własny instalator, działający podobnie, jak instalator Joomla. Dzięki temu instalatorowi łatwo odtworzymy witrynę w każdym środowisku spełniającym wymagania Joomla.

Aby rozpakować na serwerze plik JPA, potrzebny jest skrypt Kickstart.php, który również można pobrać ze strony projektanta AkeebaBackup. Szczegółową instrukcję posługiwania się AkeebaBackup znajdziesz w poradniku Kopia witryny w kilka minut.

Kopia zapasowa za pomocą XCloner

Za pomocą XCloner można wykonać kopię zapasową całej witryny - systemu plików i bazy danych. XCloner generuje archiwa TAR, które można otworzyć za pomocą większości programów rozpakowujących archiwa.

Po utworzeniu kopii zapasowej, witrynę można łatwo przywrócić za pomocą wchodzącego w skład XCloner specjalnego skryptu przywracania.

XCloner można pobrać za darmo z http://www.xcloner.com. Strona dokumentacji XCloner znajduje się pod adresem: http://www.xcloner.com/wiki/index.php/Main_Page. Rozszerzenie przetłumaczone zostało na język polski.

Kopię witryny można również wykonać niezawodną metodą "ręczną", o czym opowiada artykuł Jak wykonać kopię witryny.

Aktualizacja

Aktualizuj w środowisku testowym

Jeśli jesteś w tym momencie poddenerwowany i Twoje serce bije szybciej, prawdopodobnie powinieneś stworzyć sobie lokalne środowisko testowe, w którym odtworzysz swoją witrynę z kopii i przeprowadzisz migrację.

Oczywiście, można przeprowadzać migrację bezpośrednio na działającym serwerze internetowym. Poza instalacją JUpgrade i umieszczeniem w systemie plików nowej instalacji Joomla, proces migracji nie powoduje żadnych zmian w dotychczasowej witrynie Joomla 1.5. Jest to zatem zabieg bezpieczny.

Po co zatem instalować lokalne środowisko testowe i w nim przeprowadzać migrację?

Co najmniej z dwóch powodów.

Po pierwsze, instalując środowisko lokalne, mogę sobie zapewnić optymalne warunki działania, nie jestem ograniczony ustawieniami serwera i uzależniony od ewentualnej pomocy technicznej, gdy coś pójdzie nie po myśli.

Po drugie, jeśli pojawią się problemy, łatwiej, a przede wszystkim szybciej będzie można sobie z nimi poradzić na lokalnym serwerze testowym, np. gdy konieczne okaże się ręczne pobranie pakietu instalacyjnego najnowszego Joomla.

Podpowiedzi, jak zainstalować lokalne środowisko testowe w swoim komputerze znajdziesz w artykule Lokalny_serwer_testowy.

Jeśli już masz lokalny serwer testowy, odtwórz na nim swoją witrynę zbudowaną na Joomla 1.5. Zależnie od sposobu wykonania kopii możesz wykorzystać w tym celu np. Kickstart, gdy kopia została sporządzona za pomocą Akeeba Backup albo narzędzi XCloner.

O odtworzeniu witryny z kopii wykonanej metodą tradycyjną przeczytaj w artykule Jak wykonać kopię witryny.

Pobierz jUpgrade

Pobierz najnowszą wersję jUpgrade z witryny www.matware.com.ar.

Zainstaluj jUpgrade

Przejdź na zaplecze swojej witryny Joomla! 1.5, np. localhost/twoja_witryna/administrator albo www.twoja_domena.com/administrator. Z rozwijalnego menu wybierz pozycję Rozszerzenia    Instalator.

Zainstaluj jUpgrade

Przejdź do sekcji Instaluj z pakietu, kliknij przycisk Przeglądaj i wskaż pobrany wcześniej pakiet instalacyjny com_jupgrade, a następnie kliknij przycisk Wczytaj plik i zainstaluj

Zainstaluj jUpgrade

Skonfiguruj jUpgrade

Włącz dodatek Mootools Upgrade

  1. Przejdź na stronę Rozszerzenia    Dodatki.
  2. Odszukaj dodatek System - Mootools Upgrade
  3. Włącz dodatek

To bardzo ważne, aby po zainstalowaniu jUpgrade sprawdzić, czy ten dodatek jest włączony. Jeśli go nie włączymy, komponent nie będzie działać poprawnie, o czym zostaniem uprzedzeni stosownym komunikatem. Włącz dodatek Aktualizacja Mootools

Skonfiguruj opcje komponentu

Przed rozpoczęciem migracji należy skonfigurować komponent, choć zdarza się, że z domyślnymi ustawieniami opcji migracja przebiega pomyślnie. Otwórz kartę Komponenty  jUpgrade  Parametry chociażby po to, by zmienić na bezpieczniejszy domyślny przedrostek nazw tabel (j25_) dla nowej witryny. Parametry komponentu zestawiono w 5 grupach:

Ustawienia Skonfiguruj jUpgrade

W grupie pierwszej zestawiono kilka opcji ogólnych (Global):

  • Dystrybucja - aktualnie jUpgrade obsługuje tylko migrację do Joomla 2.5; wcześniej umożliwiał również migrację do wersji poprzedzających wydanie 2.5, czyli 1.6 i 1.7.
  • Typ MySQL - ustawiamy sterownik obsługi bazy danych: domyślny, mysql lub mysqli
  • Katalog docelowy - możemy zmienić nazwę katalogu, w którym zostanie zainstalowana nowa witryna, standardowo jest to katalog /jupgrade
  • Przedrostek starej bazy danych - korygujemy, jeśli potrzeba przedrostek nazw tabel starej witryny, zwykle jest to jos_
  • Przedrostek nowej bazy danych - ustalamy przedrostek odróżniający nazwy tabel z danymi nowej witryny, ze względów bezpieczeństwa powinniśmy zmienić proponowany standardowo przedrostek j25_ na inny z losowym zestawem znaków
  • Wyłącz set_time_limit() - możemy wyłączyć ustawienie dyrektywy PHP ograniczającej czas wykonania skryptów, co często umożliwia sfinalizowanie migracji
  • Wyłącz raportowanie błędów - włączamy jedynie wówczas, gdy próby migracji kończą się niepowodzeniem.

Druga grupa opcji (Skip), czyli Pomiń umożliwia pominięcie niektórych czynności, które mogą powodować przerwanie lub zawieszenie procesu migracji. Wybieramy jedną z opcji w każdym przypadku - Tak lub Nie:

  • Pomiń sprawdzanie - można pominąć sprawdzenie, czy po wcześniejszych próbach migracji nie ma pozostałości i ich usunięcie, jeśli istnieją
  • Pomiń pobieranie - można pominąć pobieranie pakietu instalacyjnego Joomla 2.5 w przypadku, gdy mamy problem z łączem internetowym albo z ustawieniami serwera nie pozwalającymi na pobieranie zdalnych plików; należy wówczas pobrany wcześniej najnowszy pakiet instalacyjny Joomla umieścić w katalogu /glowny_katalog_witryny/tmp
  • Pomiń rozpakowywanie - jeśli rozpakowywanie powoduje problemy, można włączyć tę opcję, ale trzeba w takim przypadku wyodrębnić katalogi i pliki z pakietu instalacyjnego do katalogu /jupgrade (lub innego, którego nazwa została podana w ustawieniach ogólnych)
  • Pomiń kopiowanie szablonów - można pominąć tę opcję, aby migrator nie kopiował plików szablonu; do prezentacji witryny zostanie wówczas użyty domyślny szablon rhuk_milkyway
  • Pomiń rozszerzenia innych programistów - można pominąć te opcję, jeśli przenoszenie treści obsługiwanych przez komponenty niezależnych producentów powoduje problemy.

Trzecia grupa opcji (Core skips) umożliwia pominięcie migracji zawartości rdzennych składników Joomla. Także i w tym zestawie w każdym przypadku zaznaczamy jedną z opcji - Tak lub Nie:

  • Pomiń użytkowników - można pominąć kopiowanie do nowej bazy danych i uprawnień użytkowników
  • Pomiń kategorie - można pominąć kopiowanie do nowej bazy listy kategorii
  • Pomiń artykuły - można pominąć kopiowanie do nowej witryny artykułów
  • Pomiń menu - można pominąć kopiowanie do nowej witryny menu i pozycji menu
  • Pomiń moduły - można pominąć kopiowanie do nowej witryny danych modułów
  • Pomiń Reklamy - można pominąć kopiowanie do nowej witryny danych komponentu Reklamy (reklam, kategorii i klientów)
  • Pomiń Kontakty - można pominąć kopiowanie do nowej witryny danych komponentu Kontakty (kategorii i wizytówek)
  • Pomiń Doniesienia - można pominąć kopiowanie do nowej witryny danych komponentu Doniesienia (dawniej Spinacz RSS; kategorii i kanałów informacyjnych)
  • Pomiń Zakładki - można pominąć kopiowanie do nowej witryny danych komponentu Zakładki (kategorii i adresów)
  • Zachowaj oryginalne pozycje? - jeśli Tak, zostaną zachowane oryginalne pozycje modułów, jeśli Nie, oryginalne nazwy pozycji modułów zostaną zmapowane ze standardowymi pozycjami modułów w szablonach Joomla 2.5 ('search' => 'position-0', 'top' => 'position-1', 'breadcrumbs' => 'position-2', 'left' => 'position-6', 'right' => 'position-7', 'search' => 'position-8', 'footer' => 'position-9', 'header' => 'position-15').

W grupie czwartej (Cleanup) pojawia się tylko jedna opcja:

  • Usuń poprzednie migracje - zaznaczenie Tak spowoduje usunięcie pozostałości po poprzednich udanych lub nieudanych próbach migracji

W ostatniej grupie (Debug, czyli Diagnostyka) można ustawić dwa parametry:

  • Włącz diagnostykę migracji - zwykle pozostawiamy domyślną opcję Tak
  • Włącz diagnostykę wersji Mootools - warto pozostawić domyślną opcję Tak.

Migracja

Komponenty >> jUpgrade

Dostep do jUpgrade

Rozpocznij aktualizację

Start jUpgrade

Uruchom jUpgrade

Nie opuszczaj tego ekranu dopóki wszystkie operacje nie zostaną wykonane. Przewiń ekran w dół, by sprawdzić, czy komponent zakończył działanie.

Zakończ działanie jUpgrade

Powodzenie!!!

Za kulisami

Jak objaśnialiśmy wcześniej, zmiany w Joomla! 2.5 w stosunku do 1.5 są znaczące. Ze względu na ten fakt tworzenie przez jUpgrade nowej instalacji Joomla! 2.5 jest, moim zdaniem, genialne. Jeśli proces migracji przebiegł w 100% pomyślnie, to Twój Joomla! 1.5 jest nadal w stanie nienaruszonym. Możesz się sam przekonać, przeglądając zaplecze i witrynę, że nic się nie zmieniło, wszystko jest, jak było. Więc co właściwie się stało? JUpgrade pobrał najnowszą wersję Joomla! 2.5 do twojego katalogu aktualizacji (który tworzy) w głównym folderze instalacyjnym Joomla! 1.5. Następnie wyodrębnia pliki z pobranego archiwum. Gdy zakończy się rozpakowywanie pakietu, jUpgrade instaluje Joomla! 2.5 i przeprowadza procedurę migracji bazy danych do nowej bazy, którą stworzył dla Joomla! 2.5. Twój Joomla! 2.5 zostanie zainstalowany w katalogu localhost/twoja_witryna/jupgrade albo www.twoja_domena.com/jupgrade, przy założeniu, że Joomla! 1.5 jest zainstalowany w głównym katalogu domeny.

Sprawdź swego Joomla! 2.5

Dokonaj dokładnego przeglądu swojej instalacji Joomla! 2.5 i upewnij się, że wszystko zostało poprawnie skonfigurowane.

Twój Joomla! 2.5 został zainstalowany w katalogu localhost/twoja_witryna/jupgrade albo www.twoja_domena.com/jupgrade, przy założeniu, że Joomla! 1.5 jest zainstalowany w głównym katalogu domeny.

Oto ogólna lista zmian:

  • Reklama (Banners) - treści powinny być przeniesione
  • Kategorie (Categories) - treści powinny być przeniesione
  • Kontakty (Contacts) - treści powinny być przeniesione
  • Artykuły (Content) - treści powinny być przeniesione
  • Menu (Menus) - treści powinny być przeniesione
  • Moduły (Modules) - treści powinny być przeniesione
  • Doniesienia (Spinacz RSS, kanały informacyjne, Newsfeeds) - treści powinny być przeniesione
  • Użytkownicy (Users) - treści powinny być przeniesione
  • Zakładki (Weblinks) - treści powinny być przeniesione
  • Szablony (Templates) - prace nad wyposażeniem jUpgrade w zdolność unowocześniania szablonów nie zostały dokończone. Koniecznych zmian trzeba będzie dokonać ręcznie albo zainstalować nowy szablon. Pozycje modułów dostosujesz za pomocą menedżera modułów.


Backup Joomla! 2.5

Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, sporządź kopię zapasową swojej nowej instalacji Joomla! 2.5. Najlepiej zainstaluj Akeeba Backup i posłuż się jego narzędziami.

Krótki przegląd dokończenia procesu

Wszystko, co musisz zrobić, to umieścić nową witrynę w głównym katalogu swojej domeny, w miejscu dotychczasowej witryny Joomla 1.5. Tę zaś (czyli starą witrynę) musisz albo zarchiwizować, przemieszczając do jakiegoś podkatalogu, albo po prostu usunąć, jeśli wcześniej sporządziłeś jej kopię zapasową.

Kolejne kroki zależą od tego, gdzie dokonywałeś migracji. Opiszemy tutaj wariant trudniejszy - gdy migracja była przeprowadzana bezpośrednio na serwerze wdrożeniowym.

Wiemy, że w wyniku migracji mamy:

  • starą wersję witryny w głównym katalogu swojej domeny, skąd musimy ją usunąć, aby zrobić miejsce dla nowej wersji witryny.
  • nową wersję witryny w podkatalogu jupgrade, skąd musimy ją przenieść do głównego katalogu swojej domeny w miejsce starej witryny,
  • w bazie danych tabele starej i nowej wersji witryny.

Oto krótki przegląd zadań, które teraz stoją przed nami:

  1. Przemieszczenie starej instalacji Joomla! 1.5 "na wszelki wypadek" do jakiegoś podkatalogu, np. starawitryna.
  2. Przemieszczenie nowej instalacji Joomla! 2.5 z podkatalogu jupgrade do głównego katalogu domeny.

Trzeba to zrobić w takiej właśnie kolejności. W przeciwnym przypadku będziesz mieć wielki bałagan, pliki zostaną przemieszane, a niektóre nadpisane. Twój Joomla! będzie prawdopodobnie nadal działać, ale to raczej będzie bomba zegarowa czekająca na sygnał.

Przeniesienie witryny do katalogu domeny

Zaloguj się na swój serwer do panelu klienta (np. cPanel, Plesk, itp.) lub klienta FTP, aby skorzystać z preferowanego menedżera plików. Ogólna procedura jest następująca (powinna zająć około 30 sekund, jeśli przed rozpoczęciem przejrzysz jeszcze raz informacje o kolejnych krokach):

  1. Stwórz podkatalog (np. starawitryna), przeznaczony na instalację Joomla! 1.5, w swoim głównym katalogu, np. public_html/starawitryna.
  2. Zaznacz wszystkie foldery (z wyjątkiem katalogu jupgrade) i pliki w głównym katalogu i przenieś je do podkatalogu stworzonego dla Joomla! 1.5 (czyli np. katalogu /starawitryna).
  3. Zaznacz wszystkie foldery i pliki w katalogu /jupgrade i przenieś je do głównego katalogu.
  4. Sprawdź dokładnie dwukrotnie witrynę i zaplecze.

Czyszczenie bazy danych

Ta procedura ta jest opcjonalna. W wyniku migracji przy użyciu jUpgrade Twoja baza danych bardzo się rozrosła. Po zakończeniu migracji stare tabele i niektóre z nowo założonych nie są już potrzebne.

Sprawdź przedrostek bazy danych

Otwórz w nowej witrynie stronę Konfiguracja globalna. Następnie wybierz kartę Serwer i zobacz w Ustawieniach bazy danych, jaki przedrostek nazw posiadają tabele nowej witryny. Wszelkie inne tabele z innym przedrostkiem można usunąć podczas kolejnych czynności czyszczących.

Usuwanie niepotrzebnych tabel za pomocą programu phpMyAdmin

Nowe tabele łatwo usuniesz za pomocą popularnego programu phpMyAdmin

  1. Najpierw utwórz zapasową kopię bazy danych, eksportując je. Jeśli stracisz istotne tabele, witryna padnie. Przygotuj się na konieczność importowania starej bazy i powtórzenie migracji.
  2. W oknie Struktura bazy danych przejrzyj, a następnie usuń wszystkie tabele z przedrostkiem "jupgrade_"
  3. Sprawdź swoją witrynę. Jeśli działa, kontynuuj. Jeśli nie, przywróć bazę danych, importując ją.
  4. Sprawdź i usuń tabele związane ze starą witryną Joomla 1.5. Mają one zwykle przedrostek "jos_" (jeśli nie dokonywano jego zmiany)
  5. Ponownie sprawdź swoją witrynę. Jeśli działa, kontynuuj.
  6. Sprawdź, czy pozostałe tabele mają przedrostek, jaki był widoczny na wspomnianej wcześniej stronie Konfiguracji globalnej nowej witryny. Usuń wszelkie dodatkowe tabele, które nie mają takiego przedrostka.

Strona nadal działa?

Jeśli tak, to powyższa procedura dobiegła końca.

Jeśli nie, to znaczy, że w którymś z kolejnych kroków został popełniony jakiś błąd - jakaś tabela albo nawet kilka została usunięta przypadkowo. Przywróć bazę danych i powtórz kolejne kroki.

Rozwiązywanie problemów

  • Sprawdź, czy masz wersję PHP 5 lub nowszej. (Użyj phpinfo() lub sprawdź /usr/bin/php - version)
  • jUpgrade nie może pobrać pakietu Joomla! 2.5? - jeśli pobieranie pakietu się nie powiedzie (z powodu przekroczenia czasu wykonywania albo problemów z javascript, etc), możesz pobrać pakiet ręcznie z: http://joomlacode.org/gf/project/joomla/frs/ i umieścić go w katalogu glowny_katalog_witryny/tmp. Następnie w preferencjach jUpgrade musisz ustawić opcję Pomiń pobieranie [Skip Download] na 'Tak'. Po wykonaniu tych czynności powtórz migrację.
  • Otrzymujesz komunikaty błędów na pasku postępu w Internet Explorer (Windows XP)? - Użyj Firefox: http://www.mozilla.com/en-US/firefox/
  • Wróć do części Wymagania oraz Zanim rozpoczniesz i jeszcze raz dwukrotnie sprawdź, czy dochowane są wszystkie wymagania!

Problemy związane z szablonem

  1. Włącz funkcję diagnostyki systemu: zaplecze witryny Konfiguracja globalna  System  Diagnstyka  System Tak.
  2. Załaduj stronę witryny. Nie ma żadnych błędów? Jeśli pojawią się jakieś błędy lub jeśli zawartość nie jest widoczna, należy pamiętać, że nadpisane widoki muszą być poprawione podczas migracji z Joomla 1.5 do nowszych wersji.
Czy w Twoim szablonie jest katalog /html? Jeśli tak, to oznacza, że zastosowano nadpisane widoki. Łatwo można sprawdzić, czy nie jest to przyczyną błędów. Wystarczy tymczasowo zmienić nazwę katalogu /html w katalogu szablonu na inną.
Innym sposobem sprawdzenia, czy przyczyną błędów nie jest szablon, jest przełączenie szablonu na jeden ze standardowych, dostarczonych w dystrybucji Joomla np. Beez.

Jak możesz współpracować i pomóc

Tworzenie takich rozszerzeń jak jUpgrade wymaga sporo czasu i wysiłku ze względu na istotne zmiany strukturalne między Joomla 1.5 i 2.5. Dodaj do tego jeszcze fakt, że dla każdej wersji Joomla 1.6beta rozszerzenie musiało być poprawiane, aby działało po wprowadzeniu kolejnych zmian. To zbyt trudne zadanie do wykonania przez jedną osobę w krótkim czasie (zwłaszcza, gdy rozszerzenie jest bezpłatne). W tym kontekście wypada powiedzieć, że nadszedł czas na kolejny krok i rozróżnienie między "mało" i "dużo". Czy korzystałeś z Joomla w ubiegłym roku? Czy jesteś podekscytowany przyszłością Joomla? Czy chcesz się przyczynić do rozwoju i okazać swą wdzięczność? Możesz włączyć się w ten projekt! Jako część społeczności Joomla! zostaliśmy wezwani do pomocy społeczności w każdy możliwy sposób. Nie musisz być mistrzem programistą, wystarczy przetestować rady z tego poradnika na stronie testowej i jeśli napotkasz jakieś błędy czy usterki, zgłoś je. Jeśli wiesz, jak je naprawić, stwórz łatkę. Jeśli jesteś mistrzem programowania, to krok na miarę Twoich możliwości.

Zobacz też

© Ten materiał jest dokładnym albo swobodnym tłumaczeniem artykułu http://docs.joomla.org/J2.5:Migrating_from_Joomla_1.5_to_Joomla_2.5 udostępnionego na licencji JEDL na witrynie: Joomla! Official Documentation Wiki
© Opracowanie: Zwiastun. Dokument opublikowano na warunkach licencji JEDL.

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],