--=REKLAMA=--

Kilka ważnych pojęć

Z Joomla!WikiPL

Wersja Zwiastun (dyskusja | edycje) z dnia 12:12, 8 lis 2009

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Spis treści

Joomla! jest systemem rozbudowanym, ale prostym w obsłudze. Na całym świecie osoby prywatne, firmy i instytucje stosują Joomla! do budowy witryn internetowych i przeróżnych aplikacji sieciowych. Poznanie i korzystanie z Joomla! wymaga zrozumienia kilku prostych kwestii i pojęć:

  1. W Joomla! nie tworzymy stron, ale zarządzamy treścią. Strony generuje Joomla!. Umieszcza na nich treść główną i treści towarzyszące. Generowaniem treści głównej sterujemy przy pomocy pozycji menu, a i treści towarzyszących przy pomocy pozycji modułów.
  2. Pozycjami treści w Joomla! są materiały dwojakiego typu: materiały statyczne - samodzielne, niepowiązane z innymi oraz materiały dynamiczne - z artykułów w kategoriach i w sekcjach, komponentów oraz modułów. Możliwości zarządzania treścią w Joomla! można rozszerzać.
  3. Komponentami nazywamy rozszerzenia generujące treść główną. Kilka włączonych do Joomla! odpowiada za typowe, często spotykane usługi: prowadzenie księgi adresowej, katalogu WWW, publikację kanałów informacyjnych RSS. Oferta komponentów liczy kilkaset pozycji.
  4. Modułami nazywamy rozszerzenia generujące treści towarzyszące: Nowości, Popularne pozycje, Statystyki, Migawki, formularz logowania. Moduły wyświetlają również menu. Programiści udostępnili już kilkaset modułów.
  5. Dodatkami nazywamy rozszerzenia do zadań specjalnych. Jedne odszukują zakodowane fragmenty i podstawiają w ich miejsce właściwą treść, np. Wstaw obrazek). Edytory ułatwiają formatowanie tekstów. Wyszukiwarki analizują treść i dostarczają zleceniodawcy wyniki.
  6. Szablonami nazywamy rozszerzenia pozwalające zmieniać szatę graficzną i układ treści. Szablon jak ubranie - można zmienić w dowolnym momencie. Jeden szablon można wykorzystać na wielu witrynach. Na jednej witrynie można stosować wiele szablonów.
  7. Adresy internetowe w Joomla! mają skomplikowaną postać. Ich format może być zmieniony na proste za pomocą włączonej funkcji Joomla! lub specjalnych komponentów.
  8. Każda pozycja w Joomla! może być opublikowana lub nieopublikowana. Pozycje nieopublikowane nie są widoczne na witrynie. Można je w każdym momencie opublikować. Publikację pozycji można w każdym momencie zakończyć.

Zobacz także

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],