--=REKLAMA=--

Joomla dla operatorów

Z Joomla!WikiPL

Wersja Zwiastun (dyskusja | edycje) z dnia 14:34, 20 maj 2013

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Ikona przetlumacz.png
 Uwaga o zawartości

Ta strona wymaga przetłumaczenia lub jest w trakcie tłumaczenia! Pomoc jest mile widziana. Ostatnio edytowane przez Zwiastun (dyskusja. Data edycji: Mon, 20 May 2013 14:34:13 +0000


Witaj w świecie Joomla!

Skoro czytasz ten poradnik, to zapewne dlatego, że administrator Twojej witryny nadał Ci prawa i powierzył zadania operatora Joomla!.

Co to jest Joomla?

Joomla jest wielokrotnie nagradzanym systemem publikacji treści w internecie, obsługi witryn internetowych, znanych jako CMS albo systemy zarządzania treścią. Korzystając z Joomla, można łatwo uaktualniać, zarządzać i udoskonalać swoją witrynę internetową. Co możesz zrobić z Joomla? Dowiedz się poniżej.

Jak przebiega praca z Joomla?

Joomla! daje witrynie potężny system publikacji. Istnieje siedem podstawowych grup, które mogą mieć wpływ na publikowane w witrynie materiały.

1. Internauci - goście

Goście czy też internauci są tymi, dla których istnieją witryny internetowe. Goście odwiedzają witryny internetowe, aby przeglądać publikowane w nich treści. Cała aktywność twórców witryn skupia się na zapewnieniu odwiedzającym jak najlepszych wrażeń.

2. Użytkownicy

Użytkownicy to osoby, które zarejestrowały się na witrynie. Najprawdopodobniej mają w związku z tym pewne przywileje, np. dostęp do treści przeznaczonych tylko dla zalogowanych czy też otrzymują pocztą elektroniczną powiadomienia o nowościach.

3. Autorzy

Jedyna różnica, jaka jest między użytkownikami a autorami polega na tym, że autorzy mogą dodawać treści do witryny. Ale teksty dodane przez autorów nie są od razu publikowane w witrynie, musza być zatwierdzone przez wydawców lub innych uprawnionych operatorów.

4. Redaktorzy

Redaktorzy, podobnie jak autorzy, mogą redagować artykuły. Ich zadaniem jest sprawdzić poprawność rzeczową oaz ortograficzną, gramatyczną i stylistyczną.

5. Wydawcy

Prawem i rolą wydawców jest decydować, które z artykułów napisanych przez autorów i skorygowanych przez redaktorów będą widoczne na witrynie, czyli opublikowane. Wydawcy odpowiadają więc za poziom publikowanych w witrynie treści.

6. Operatorzy

Jesteś operatorem [ang. manager]. Możesz zarządzać witryną. Masz wszystkie uprawnienia wydawców, ale możesz zalogować się do specjalnej strefy przeznaczonej tylko dla administratorów. Masz wpływ na dużą część witryny, dostęp do projektanta menu oraz menedżera artykułów. Twoją powinnością jest zapewnić, że wszystko działa poprawnie oraz że autorzy, redaktorzy i wydawcy mają wszystko, czego potrzebują do wykonania swoich zadań.

7. Administratorzy

Administratorzy mają pełną kontrolę nad wszystkimi aspektami witryny. Jeśli cokolwiek źle działa, to odpowiadają za to administratorzy.

Przedstawiona powyżej struktura organizacyjna wykorzystywana jest w dużych witrynach. Jeśli współpracujesz w zarządzaniu mniejszą witryną, skontaktuj się z administratorem, aby dowiedzieć się, kto i za jakie zadania odpowiada.

Gdzie zacząć?

Gdy logujesz się w zwykły sposób na swoją witrynę Joomla, korzystasz z formularza logowania umieszczonego we frontowej części witryny. Ale od kiedy jesteś operatorem, masz specjalne przywileje. Aby zalogować się do części administracyjnej, kliknij w menu witryny odnośnik Administrator. Możliwe wszakże, że Twój webmajster usunął ten odnośnik z manu. W takim przypadku musisz się dostać do podkatalogu /administrator Twojej witryny. To proste - wystarczy dopisać po głównym adresie witryny "/administrator". Przykładowo, jeśli Twoja witryna znajduje się pod adresem "www.przyklad.pl", wpisujesz "www.przyklad.pl/administraor". W oknie logowania wpisujesz nazwę i hasło ustalone przez administratora albo podczas rejestracji w witrynie.

Co to jest menedżer artykułów?

Zarządzanie wszystkimi artykułami w Joomla 1.5 odbywa się na jednej stronie zwanej menedżerem artykułów. Dostęp do tej strony uzyskujesz naciskając na stronie startowej ikonę skrótu Artykuły albo z rozwijanego menu zaplecza pozycję Artykuły → Artykuły - wszystkie. Strona menedżera artykułów pojawia się również zawsze po zapisaniu redagowanego artykułu. Menedżer artykułów umożliwia:

  • tworzenie nowych artykułów,
  • redakcję i korekcję istniejących artykułów
  • konfigurację parametrów prezentacji artykułów,
  • kopiowanie i przenoszenie artykułów,
  • usuwanie artykułów,
  • publikację artykułów.

Strona menedżera artykułów jest jedną z najczęściej odwiedzanych stron zaplecza, a w przypadku operatorów jest głównym miejscem ich działania.

1. Lista artykułów

Obszar roboczy strony wypełnia tabela z listą wszystkich umieszczonych w systemie artykułów. Artykuły napisane przez osoby z uprawnieniami autorów i redaktorów oznaczane są jako nieopublikowane. Twoim zadaniem operatora może być przejrzenie nieopublikowanych artykułów i podjęcie decyzji o ich publikacji.

2. Stan publikacji

Ikony umieszczone w kolumnie Opublikowane [Published] wskazują stan publikacji każdego artykułu, a więc to, czy artykuł będzie widoczny na witrynie.

Do artykułu opublikowanego można dodać łącze. Jeśli artykuł nie jest opublikowany, żaden gość czy zwykły użytkownik nie uzyska do niego dostępu. Natomiast artykuł nieopublikowany mogą zobaczyć jedynie użytkownicy z prawami redaktora i wyższymi po zalogowaniu się w witrynie.

Czerwona ikona z białym krzyżykiem wskazuje na artykuł nieopublikowany, ikony z zieloną fiszką sygnalizują artykuły opublikowane. Kliknięcie ikony powoduje zmianę stanu - z nieopublikowanego na opublikowany i odwrotnie. Jeśli jednak ktoś ustali późniejszy czas publikacji, niż aktualna data, artykuł oznaczony zostanie ikoną Oczekuje (dodatkowy w pomarańczowym kółeczku wykrzyknik). Ponadto sygnalizowane są jeszcze dwa stany: publikacja zakończona, gdy nastanie ustalony w opcjach artykułu termin zakończenia publikacji, orazw archiwum.

3. Na Startowej

Wskazuje, czy artykuł został umieszczony w specjalnym przeglądzie Strona startowa, zaprojektowanym do publikacji na stronie otwierającej witrynę, choć w praktyce przegląd ten może być umieszczony w witrynie gdziekolwiek. Kliknięci niezaznaczonego przełącznika umieści artykuł w przeglądzie, kliknięcie zaznaczonego przełącznika usunie artykuł z listy umieszczonych w przeglądzie Strona startowa. Listę wszystkich artykułów umieszczonych w tym przeglądzie można zobaczyć na stronie Artykuły → Strona startowa.

4. Kolejność

Określa porządek artykułów w kategorii. Więcej na ten temat później.

5. Przyciski Archiwum

Tych dwu przycisków używasz aby zarchiwizować artykuł lub przywrócić go z archiwum. Archiwizowanie artykułów jest w pewnym sensie podobne do ich publikacji. Różnica jest taka, że artykułów zarchiwizowanych nikt nie może modyfikować. Artykuły zarchiwizowane rozpoznasz po wyszarzonym tytule oraz oznaczającej je ikonie.

6. Poziom dostępu

Określa, którzy użytkownicy mogą uzyskać dostęp do artykułów. Dostęp publiczny (albo powszechny) oznacza, że prawo dostępu mają wszyscy. Dostęp rejestrowany (albo zastrzeżony lub ograniczony) oznacza, że prawo dostępu posiadają tylko osoby zarejestrowane i zalogowane. Dostęp specjalny oznacza, że upoważnieni użytkownicy mają specjalne uprawnienia, inne niż tylko przeglądanie. Należą tutaj np. osoby, które mogą dodawać artykuły. Zajrzyj do Aneksu, aby uzyskać więcej informacji o tym, jakie prawa dostępu posiadają określone grupy użytkowników.

7. Sekcje i kategorie

Każdy artykuł, jaki stworzysz, należy do sekcji i kategorii. Artykuły należą do kategorii, a kategorie do sekcji. Wewnątrz sekcji można umieszczać różne kategorie. Popatrz na poniższa tabelę przedstawiającą sekcje i kategorie witryny przedstawiciela handlowego samochodów:

  • Witryna Joomla!
    • Sekcja – Nowe samochody
      • Kategoria – Chevrolet
        • Artykuł – HHR
        • Artykuł – Corvette
      • Kategoria – Saturn
        • Artykuł – VUE
        • Artykuł – Sky
        • Artykuł – ION
    • Sekcja – Używane samochody
      • Kategoria – Ford
        • Artykuł – Focus
      • Kategoria – Dodge
        • Artykuł – Ram
        • Artykuł – Grand Caravan

Artykuły mają swoją kolejność w kategorii. Przykładowo spójrz na poniższe zdjęcie ekranu. Zauważysz, że są dwa artykuły, których kolejność oznaczona jest liczbą 1 i dwa artykuły oznaczone liczbą sześć. Dzieje się tak, ponieważ są one w różnych kategoriach. Aby zmienić kolejność artykułów, wystarczy wpisać w polu tekstowym nową kolejność, a następnie nacisnąć w wierszu nagłówkowym tabeli przycisk Zapisz nową kolejność. Kolejność można tez mieniać naciskając ikony W dół lub W górę.

8. Przyciski zarządzania artykułami

Skorzystaj z przycisków Skopiuj, Edytuj i Kosz, aby zarządzać artykułami. Użyj pól wyboru po lewej stronie tytułów artykułów, aby zaznaczyć artykuły, które chcesz poddać jakiemuś działaniu.

9. Nowy artykuł

Aby stworzyć nowy artykuł, kliknij w przyborniku w prawym górnym rogu ekranu przycisk Utwórz

Jak utworzyć nowy artykuł?

1. Tytuł

To jest tytuł artykułu.

2. Nazwa zastępcza

To nazwa artykułu używana przez Joomla! do identyfikacji (obok ID), wykorzystywana w adresie internetowym artykułu.

3. Statystyka artykułu

Ta sekcja wyświetla statystykę twojego artykułu. Są one użyteczne, gdy edytujesz artykuł, a nie w momencie, gdy go dopiero tworzysz.

4. Sekcja i kategoria

Tu można przypisać artykuł do wybranej sekcji i kategorii.

5. Obszar edycji

Miejsce, w którym redagujemy artykuł. Obszar tekstowy może być wzbogacony wizualnym edytorem tekstu z zestawem narzędzi podobnych jak w procesorach tekstu typu MS Word czy OO Writer.

6. Wstawianie ilustracji

Najpierw przejrzyj wszystkie dostępne zdjęcia, aby zobaczyć, czy chcesz wykorzystać któreś z nich. Jeśli tak, kliknij zdjęcie. Jeśli chcesz wykorzystać obraz, który masz na swoim komputerze, kliknij przycisk Znajdź pliki na dole ekranu, wskaż plik na swoim komputerze, a następnie kliknij przycisk Wyślij. Po załadowaniu pliku obraz będzie dostępny wśród innych na liście. Jeśli potrzebny Ci obraz jest już gdzieś w Internecie, nie trzeba go nawet ładować na serwer. Można go włączyć bezpośrednio. Wystarczy skopiować i wkleić adres URL obrazu w polu Adres URL. Koniecznie trzeba również umieścić tekst opisujący obraz na wypadek, gdyby załadowanie obrazu nie było możliwe. Tytuł obrazu to tekst, który będzie wyświetlany po ustawieniu wskaźnika myszki nad obrazem. Jeżeli zaznaczysz pole Pokaż podpis, tytuł zostanie wyświetlony pod obrazem. Gdy ustalisz wszystkie ustawienia, po prostu naciśnij przycisk Wstaw znajdujący się w prawym górnym roku okna nakładki.

7. Podział na strony

Długi artykuł można umieścić na jednej stronie albo podzielić na części i rozmieścić na wielu stronach. Podziału artykułu na części dokonujemy za pomocą przycisku Podziel na strony. Wstaw kursor w miejscu, w którym chcesz podzielić artykuł i kliknij przycisk Podziel stronę. Zostanie wyświetlone okno, jak na ilustracji.

Tytuł strony to nagłówek, jaki zostanie wyświetlony w górnej części artykułu. Odnośnik w spisie treści to zwięzły tekst, który pojawi się w spisie treści. Jeśli go nie wpiszesz, w spisie pojawi się tekst Strona #. Po wypełnieniu formularza naciśnij przycisk Wstaw podział strony. Okno dialogowe zostanie zamknięte, a w miejscu podziału artykułu ukaże się linia pozioma.

8. Odnośnik Więcej

Odnośnik Czytaj więcej dzieli artykuł na krótkie wprowadzenie i część zasadniczą. Tekst wprowadzający będzie widoczny na stronach skrótów (przeglądów) artykułów. Cały artykuł widoczny będzie dopiero po kliknięciu odnośnika. Cały artykuł można wyświetlać albo z tekstem wprowadzającym, albo bez niego, zależnie od ustawień. Umieszczenie podziału Czytaj więcej sygnalizowane jest czerwoną przerywaną linią.

9. Data rozpoczęcia/zakończenia publikacji

W ustawieniach po prawej stronie ekranu można ustalić dzień rozpoczęcia i zakończenia publikacji artykułu. Na przykład, jeśli chcesz umieścić artykuł „Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku„, możesz go napisać wcześniej, a następnie ustawić datę rozpoczęcia publikacji na 1 stycznia. Dzięki temu nie trzeba się martwić, czy będziesz mieć dostęp do sieci, gdy potrzebne będzie rozpoczęcie lub zakończenie publikacji jakiegoś materiału.

Jak stworzyć sondę

Umieszczenie sondażu na stronie w Joomla jest bardzo łatwe. Przejdź w rozwijalnym menu do Komponenty i wybierz pozycję Sondy. Zobaczysz listę wszystkich dodanych wcześniej sond. Aby stworzyć nową sondę, kliknij przycisk Utwórz w przyborniku w prawym górnym rogu ekranu. Pojawi się następny ekran.

Po lewej stronie ustalamy nazwę sondy (Tytuł), zamiennik tytułu w adresach (Alias) i czy sonda będzie opublikowana. Nie przejmuj się Opóźnieniem - ustawienie domyślne powinno być odpowiednie. Po prawej stronie możesz dodać tyle opcji odpowiedzi, ile chcesz. Nie musisz wypełniać tutaj wszystkich pól tekstowych. W Ankiecie widoczne będą tylko te, które wypełnisz. Gdy skończysz, naciśnij w przyborniku przycisk Zapisz. Twoja sonda będzie gotowa. Skontaktuj się z administratorem, aby ją opublikował w witrynie.

Jak dodać kontakt?

To dobry pomysł, aby na swojej stronie internetowej zamieścić informacje kontaktowe. W Joomla jest to bardzo proste. Aby zacząć, wybierz z menu Komponenty, a następnie Kontakty. Zobaczysz ekran podobny do innych stron, na których zarządzamy pozycjami treści. Utwórz nowy kontakt, korzystając z przycisku Utwórz w prawym górnym rogu w przyborniku. W sekcji Szczegóły po lewej stronie istnieje kilka opcji, które trzeba ustawić. Widzieliśmy większość z nich wcześniej, gdy tworzyliśmy artykuł.

Kontakty, podobne jak artykuły, przypisujemy do kategorii. Opiszę za chwilę, jak to zrobić. Połączenie z użytkownikiem jest również przydatne - pozwala skojarzyć dane kontaktowe z kimś, kto jest zarejestrowany w witrynie. Jeśli poziom dostępu do kontaktu będzie Publiczny, większość odwiedzających nie będzie w stanie zobaczyć tych informacji. A to oznacza, ze są chronione przed spamem.

Następnie przejdź do sekcji Informacje pod sekcją Szczegóły. Możesz zostawić tyle pól niewypełnionych, ile chcesz. Po prawej stronie, w sekcji Parametry można zdecydować, czy wyświetlać konkretne informacje. Jest to szczególnie przydatne w przypadku, gdy chcemy przechowywać dla swoich potrzeb duży zestaw danych osobowych, ale nie chcemy ich udostępniać odwiedzającym.

Można utworzyć różne kategorie kontaktów. Kliknij łącze Kategorie w menu lokalnym tuż pod tytułem strony. Kategorie kontaktów tworzymy podobnie jak kategorie artykułów. Jeśli trzeba, zmieniamy prawa dostępu do kategorii. Można dodać opis kategorii. Opis ten pojawi się na stronie z listą kontaktów w kategorii. Aby zintegrować te strony z witryną, skontaktuj się z administratorem.

Jak dodawać odnośniki?

Odnośniki są ważnym elementem każdej strony internetowej. W Joomla! odnośniki (Zakładki) maja wiele wspólnego z artykułami:

  • i zakładki, i artykuły mogą być wysyłane przez autorów,
  • i zakładki, i artykuły mogą być publikowane bądź nie,
  • i zakladki, i artykuły mogą być uporządkowane i
  • mogą być przypisane do kategoria.

Aby zarządzać odnośnikami, kliknij w menu pozycje Komponenty, potem Zakładki, a na końcu Adresy. Ta strona podobna jest do wielu innych, na których zarządzamy treściami witryny, na przykład do strony Kontakty. Aby rozpocząć, kliknij w przyborniku przycisk Utwórz. Zobaczysz kilka nowych, nieznanych wcześniej opcji. Po lewej stronie - Adres. Tu wpisujemy adres internetowy strony, z którą chcemy połączyć zakładkę. Po prawej stronie znajduje się opcja Otwórz Jeśli chcesz, możesz ustawić np. W nowym oknie z paskiem nawigacji. Można również pozostawić domyślną opcję w głównym oknie przeglądarki. Prawie nigdy nie będziesz korzystać z innych opcji. Poniżej znajduje się pole opisu. Wpisz tutaj jedno-dwa zdania o witrynie, z która ustanawiasz połączenie. Na przykład, jeśli łączysz do strony Google może to być coś w tym kształcie: "Google to potężna wyszukiwarka, która pomoże Ci znaleźć potrzebne strony internetowe, zdjęcia, pliki wideo i inne".

Co jeszcze można zrobić z Joomla?

Przedstawiłem jedynie bardzo powierzchownie, co można zrobić w Joomla. Joomla! zawiera w sobie ogromną moc "ściśniętą" na kilku centymetrach kwadratowych. Mam na myśli narzędzia edytora. Niektóre funkcje są oczywiste, ale z wieloma musisz się dopiero zapoznać.

  • Ikona przedstawiająca kalendarz: kliknięcie umieszcza w artykule bieżącą datę - rok, miesiąc, dzień.
  • Ikona przedstawiająca zegar: wstawia aktualny czas w formacie: godziny:minuty:sekundy
  • Ikona przedstawiająca buźkę: kliknięcie tej ikony umożliwia wstawienie jednej z szesnastu popularnych ikon emocji
  • ikona przedstawiająca film: umożliwia osadzenie w artykule dokumentu wideo w formacie Flash, QuickTime czy Windows Media. Najpierw musisz je załadować na serwer. Administrator Twojej witryny podpowie Ci, jak to zrobić. Teraz skopiuj i wklej w polu Plik/URL adres pliku oraz wybierz z rozwijalnej listy rodzaj medium. Gdy bedziesz gotowy, kliknij przycisk Wstaw umieszczony na dole okna dialogowego.
  • ikona HTML: przełącza edytor z trybu wizualnego do trybu HTML, w którym można redagować kod. Zwykle jest to konieczne jedynie wówczas, gdy chcesz zrobić coś, czego edytor nie obsługuje.


Gratulacje! Teraz jesteś gotowy, aby rozpocząć zarządzanie witryną Joomla!.

Dodatek 1

Uprawnienia użytkowników

W skrócony sposób listę kontroli dostępu w Joomla! przedstawiono w tabeli poniżej:

Lista kontroli uprawnień w Joomla!
Uprawnienie Niezarejestrowani Zarejestrowani Autorzy Redaktorzy Wydawcy Operatorzy Administratorzy Główny administrator
Przeglądanie stron
dostępnych powszechnie
Yes check.png Yes check.png Yes check.png Yes check.png Yes check.png Yes check.png Yes check.png Yes check.png
Przeglądanie stron
dostępnych dla zarejestrowanych
X mark.png
Yes check.png Yes check.png Yes check.png Yes check.png Yes check.png Yes check.png Yes check.png
Przeglądanie stron
z dostępem specjalnym
X mark.png
X mark.png
Yes check.png Yes check.png Yes check.png Yes check.png Yes check.png Yes check.png
Tworzenie nowych artykułów
X mark.png
X mark.png
Yes check.png Yes check.png Yes check.png Yes check.png Yes check.png Yes check.png
Poprawianie artykułów
innych autorów
X mark.png
X mark.png
X mark.png
Yes check.png Yes check.png Yes check.png Yes check.png Yes check.png
Publikowanie i wstrzymywanie publikacji artykułów
X mark.png
X mark.png
X mark.png
X mark.png
Yes check.png Yes check.png Yes check.png Yes check.png
Zakładanie kont użytkowników
X mark.png
X mark.png
X mark.png
X mark.png
X mark.png
X mark.png
Yes check.png Yes check.png
Instalacja i zarządzanie szablonami
X mark.png
X mark.png
X mark.png
X mark.png
X mark.png
X mark.png
X mark.png
Yes check.png
Zmiany konfiguracji witryny
X mark.png
X mark.png
X mark.png
X mark.png
X mark.png
X mark.png
X mark.png
Yes check.png


Więcej informacji zobacz: http://forum.joomla.org/index.php?topic=26169.0;wap2 .

Licencja
Logo Licencji JEDL
Ten utwór został udostępniony na warunkach JEDL - Licencji Elektronicznej Dokumentacji Joomla!. Możesz go swobodnie propagować w wersji elektronicznej na tych samych warunkach. Na stronie JEDL Często zadawane pytania można sprawdzić, czy planowane przez Ciebie użycie tego materiału jest zgodne z licencją. Jeśli masz jakieś pytania odnośnie warunków licencji, skontaktuj się z fundacja@joomla.pl. Jeśli chcesz zgłosić podejrzenie o możliwe naruszenie warunków licencji, skontaktuj się z fundacja@joomla.pl..

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],