--=REKLAMA=--

Joomla 1.6. Szybki start/Instalacja Joomla!

Z Joomla!WikiPL

Wersja Zwiastun (dyskusja | edycje) z dnia 18:31, 7 maj 2013

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Wprowadzenie

Przygotowanie do instalacji

Instalacja Joomla! jest bardzo łatwa. Wbudowany instalator sprawia, że uruchomienie nowej witryny trwa dosłownie kilka chwil. Aby pomyślnie zainstalować Joomla!, musimy spełnić kilka warunków wstępnych:

  • Hosting - bez względu na to, czy korzystasz z serwera dedykowanego, konta na serwerze współdzielonym, czy serwera testowego na swoim komputerze, muszą być na nim zainstalowane poniższe programy:
  • Baza danych MySQL - potrzebujesz następujące dane dostępowe:
    • Nazwa hosta bazy danych
    • Nazwa bazy danych
    • Nazwa użytkownika bazy danych
    • Hasło użytkownika bazy danych
  • Klient FTP - do przesyłania plików na serwer. Jeśli nie masz jeszcze zainstalowanego w swoim komputerze klienta FTP, skorzystaj np. z Filezilla (zalecany). Do skonfigurowania klienta FTP potrzebne są:
    • Nazwa (adres) serwera FTP
    • Nazwa konta FTP
    • Hasło użytkownika FTP
  • Najnowsza wersja Joomla 2.5 - pobierz ze strony projektu

Instalacja

Aby rozpocząć instalację, musimy najpierw przenieść pakiet instalacyjny Joomla! do katalogu witryny na serwerze. Można przesłać cały pakiet, a następnie rozpakować go. Albo najpierw rozpakować pakiet na swoim komputerze w pustym katalogu, a następnie przesłać zawartość tego katalogu do katalogu witryny na serwerze.

Instalację Joomla! przeprowadzamy w przeglądarce internetowej.

Ostrzeżenie! Do poprawnej instalacji środowiska Joomla! wymagana jest włączona obsługa JavaScript (sprawdź konfigurację przeglądarki internetowej)!

Uruchomienie instalatora

16 instalacja 00 adres.png

W pasku adresu wpisz adres http://localhost/[nzwa_katalogu]. Powinna się pojawić strona powitalna instalatora. Jeśli się nie pojawi, dopisz do adresu ukośnik i nazwę katalogu /installation, a gdy i to nie pomoże, dodatkowo jeszcze index.php. Adres może więc wyglądać ostatecznie i tak: http://localhost/joomla15/installation/index.php

Krok 1.

Wybór języka instalatora

Instalator rozpoznaje domyślny język przeglądarki użytkownika i zaznacza go na liście. Można go zmienić, zaznaczając inny spośród dostępnych. Dokonany tu wybór decyduje jedynie o języku, w jakim będą wyświetlane etykiety ekranowe i komunikaty instalatora. Aby przejść do następnego kroku, naciśnij w prawym górnym rogu ekranu odnośnik Dalej.

16 instalacja 01 jezyk.png

Krok 2.

Test środowiska

Instalator sprawdza, czy serwer jest skonfigurowany zgodnie z wymaganiami Joomla! i wyświetla wyniki testów w dwóch częściach. W części górnej wyszczególnione są wymagania niezbędne do poprawnej instalacji Joomla!. W części dolnej wyszczególnione są Zalecane ustawienia PHP - języka, w którym napisany jest Joomla!.

16 instalacja 02 test.png

  • Zanotuj każde ostrzeżenie - informacje zaznaczone na czerwono.
  • Jedynym ostrzeżeniem, które możesz w tej części zignorować, jest komunikat, że plik konfiguracyjny jest niezapisywalny, choć i ten przypadek nie powinien mieć miejsca.
  • Jeśli w którymkolwiek z pozostałych niezbędnych warunków znajdziesz ostrzeżenie, przerwij instalację i doprowadź do zmiany nieodpowiednich ustawień.W przeciwnym przypadku Joomla! nie da się dobrze zainstalować.
  • Jeśli zobaczysz ostrzeżenia w części Zalecane ustawienia, możesz kontynuować instalację. Joomla! będzie działać także w środowisku, w którym te wymagania nie są spełnione. Nie lekceważ jednak żadnego z ostrzeżeń. Po zainstalowaniu Joomla! interweniuj u administratora serwera, aby dostosował środowisko do wymagań Joomla! Niespełnianie zalecanych ustawień PHP może powodować uciążliwe sytuacje w obsłudze witryny - kłopoty z instalacją rozszerzeń, przesyłaniem plików na serwer, itp. Jeśli administrator serwera nie dokona korekty ustawień serwera albo nie wskaże, jak ich dokonać samodzielnie, rozsądnym posunięciem będzie poszukanie usługodawcy, który oferuje środowisko działania dostosowane do wymagań Joomla!.

Krok 3.

Akceptacja licencji

W kroku 3. - jeśli znasz angielski - zapoznaj się z warunkami licencji. Jeśli nie znasz języka angielskiego, koniecznie zapoznaj się później z nieoficjalnym polskim tłumaczeniem licencji. Naciskając przycisk Dalej, akceptujesz warunki Powszechnej Licencji Publicznej i zobowiązujesz się do ich przestrzegania.

16 instalacja 03 licencja.png


Krok 4.

Konfiguracja bazy danych

W czwartym kroku konfigurujemy połączenie z bazą danych. Gdy będziemy wynajmować miejsce na serwerze, podamy tu dane ustalone podczas zakładania konta (zwykle można je obejrzeć w panelu administracyjnym konta). Gdy instalujemy Joomla! na komputerze domowym, wpisujemy dane bazy zgodnie z ustawieniami poczynionymi podczas instalacji JAMP-a. Nie musimy też wcześniej zakładać bazy danych, a tutaj możemy wpisać dowolną nazwę, np. joomla25. Wypełnij pola formularza danymi i i naciśnij odnośnik Dalej.

16 instalacja 04 bd.png

Krok 5.

Konfiguracja FTP

Na większości serwerów można ten krok pominąć, ale na niektórych skonfigurowanie połączenia FTP przed zakończeniem instalacji może być niezbędne, np. gdy PHP na serwerze działa w trybie bezpiecznym (safe_mode=ON).

16 instalacja 05 ftp.png

Jeżeli w trakcie instalacji napotkasz trudności związane z brakiem uwierzytelnienia FTP, zapytaj swojego dostawcę usług internetowych, czy uwierzytelnienie jest rzeczywiście potrzebne i jak je w razie potrzeby prawidłowo skonfigurować. Ze względów bezpieczeństwa wskazane jest stworzenie dla Joomla! osobnego konta FTP, pozwalającego na dostęp wyłącznie do macierzystego katalogu Joomla!, a nie do wszystkich zasobów twojego konta. Uwaga: Jeżeli instalujesz środowisko Joomla! w systemie operacyjnym Windows, obsługa FTP na pewno nie jest wymagana.

Krok 6.

Konfiguracja witryny

Ponieważ będziemy budować witrynę od podstaw, to w kroku w kroku 6. wpisujemy jedynie nazwę witryny oraz dane konta administratora: adres email i hasło.

16 instalacja 06 konf.png

Jeśli chcesz, możesz jednak nacisnąć Wczytaj przykładowe dane!, aby poćwiczyć z Joomla! i gotowymi przykładami. Nam potrzebna będzie czysta instalacja.

Jeśli zdecydujesz się na wczytanie przykładowych danych, instalator potwierdzi ich załadowanie:

16 instalacja 061 konf1.png

Aby zakończyć instalację, naciśnij odnośnik “Dalej”.

Krok 7.

Zakończenie

Zgodnie z instrukcją na ekranie - usuń katalog instalacyjny, naciskając przycisk pod komunikatem. Katalog ten nie będzie ci już potrzebny.

16 instalacja 07 zakoncz.png

W przypadku instalacji na serwerze produkcyjnym można chwilowo zmienić jedynie nazwę katalogu (korzystając z klienta FTP), do momentu upewnienia się, że instalacja przebiegła pomyślnie i nie trzeba jej będzie powtarzać. Jeśli nie usuniesz katalogu instalacyjnego lub nie zmienisz jego nazwy (chodzi o katalog /installation w głównym katalogu Joomla!), instalator przypomni o tym stosownym komunikatem:

16 instalacja 08 komunik.png

Otwórz witrynę lub zaplecze

Po usunięciu katalogu instalacyjnego naciśnij odnośnik “Witryna”, aby przejść na stronę prezentacyjną albo odnośnik "Zaplecze", aby rozpocząć prace administracyjne.

Mamy witrynę gotową do wprowadzania treści. Ilustracja poniżej przedstawia stronę wejściową witryny bez zainstalowanych przykładów:
Plik:16 witryna bez prz-danych.png

<headertabs />



Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],