--=REKLAMA=--

Joomla 1.5. Szybki start/Szablony

Z Joomla!WikiPL

Szablony umożliwiają Ci określanie wyglądu i atmosfery Twojej witryny. Joomla! rozprowadzany jest z trzema standardowymi szablonami, ale na Joomla.org można znaleźć ich o wiele więcej.

  1. Najpierw przejdź do http://localhost/joomla15/administrator i zaloguj się na konto użytkownika admin oraz hasło podane podczas instalacji. Oczywiście, jeśli jesteś zalogowany, nie musisz się ponownie logować.
  2. Następnie wybierz z menu pozycję Rozszerzenia -> Szablony [Extensions -> Template Manager].
    Szablon oznaczony żółtą gwiazdką jest aktualnie szablonem domyślnym. Aby zmienić go na inny, zaznacz pole wyboru przy nazwie szablonu, który chcesz uczynić domyślnym i naciśnij w przyborniku przycisk Domyślny [Default]. Dla projektowanej witryny domyślny szablon rhuk_milkyway będzie odpowiedni:
    15 ss tmpl 01.png
  3. Naciśnij nazwę “rhuk_milkyway”, aby przejść do edytora własności szablonu i zmodyfikować jego ustawienia. Ponieważ jest to witryna o projektowaniu terenów zielonych, zmienimy kolorystykę na zieloną:
    15 ss tmpl 02.png
  4. Zobaczymy teraz, jak można zmieniać wygląd i atmosferę witryny:
    15 ss tmpl 03.png
  5. Następnie, w edytorze własności naciśnij przycisk Edytuj HTML [Edit HTML], aby dostosować szablon do swoich potrzeb. Nawet jeśli nie dysponujesz specjalistyczną wiedzą, możesz pokusić się o różne poprawki, korzystając z porad w Elektronicznej Bibliotece Joomla! czy podpowiedzi użytkowników forum. Oto prosty, a przydatny przykład. W szablonie rhuk_milkyway projektant założył, że stałym elementem stron będzie poziome menu, umieszczone tuż pod nagłówkiem. W naszej przykładowej witrynie nie mamy jednak poziomego menu. W efekcie na stronach wyświetlany jest niepotrzebny element graficzny, widoczny na ilustracji powyżej. Jak się go pozbyć? Najprostszym sposobem jest objęcie kodu generującego ten fragment znakami komentarza. Klikamy przycisk Edytuj HTML, odnajdujemy przedstawiony na ilustracji poniżej kod i obejmujemy go znakami: <!-- przed znacznikiem rozpoczynającym tabelkę oraz --> za znacznikiem zamykającym tabelkę. Jeśli zdecydujemy się na umieszczenie poziomego menu, bez problemu przywrócimy oryginalny kod szablonu. Zmieniony kod zapisujemy.
    15 ss tmpl 04.png

    Jeśli teraz odświeżymy stronę witryny, przekonamy się, że niepotrzebnego i psującego nam wygląd elementu graficznego już nie ma:

    15 ss tmpl 05.png

  6. Pamiętasz jak umieszczaliśmy moduły? Każdy moduł został umieszczony w określonej sekcji - pozycji. Te pozycje są zdefiniowane w szablonie. Na przykład pozycja top jest zdefiniowana przez następujący kod: <jdoc:include type="modules" name="top" />.


Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],