--=REKLAMA=--

Joomla 1.5. Szybki start/Instalacja Joomla!

Z Joomla!WikiPL

Wersja Zwiastun (dyskusja | edycje) z dnia 18:11, 9 gru 2013

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Aby rozpocząć pracę na domowym komputerze musisz posiadać odpowiednie oprogramowanie. Najszybszym sposobem na uruchomienie Joomla! na komputerze domowym jest pobranie pakietu JAMP, dzięki niemu uruchomisz Joomla! na swoim domowym komputerze w kilka minut.

Instalację Joomla! przeprowadzamy w przeglądarce internetowej.

1. W pasku adresu wpisz adres http://localhost/joomla15. Powinna się pojawić strona powitalna instalatora. Jeśli się nie pojawi, dopisz do adresu ukośnik i nazwę katalogu installation, a gdy i to nie pomoże, dodatkowo jeszcze index.php. Adres może więc wyglądać ostatecznie i tak: http://localhost/joomla15/installation/index.php

2. Wybierz swój język instalacji i w prawym górnym rogu ekranu naciśnij "Dalej".

15 install 01 sel lang.png

3. Instalator sprawdzi, czy serwer jest skonfigurowany zgodnie z wymaganiami Joomla! i wyświetli wyniki testów na stronie przeglądu ustawień. Zanotuj każde ostrzeżenie - informacje zaznaczone na czerwono. Jeśli w którymkolwiek z ustawień podstawowych znajdziesz ostrzeżenie, doprowadź do zmiany ustawień. Możesz zignorować jedynie komunikat , że plik konfiguracyjny jest niezapisywalny, choć i ten przypadek nie powinien mieć miejsca. W przeciwnym przypadku Joomla! nie da się dobrze zainstalować.

15 install 02 set overview.png

Uwaga: Na własnym testowym serwerze nieprawidłowe ustawienia nie sprawią nam kłopotów - naprawimy je po zakończeniu instalacji. Natomiast w przypadku miejsca na serwerze pod witrynę, którą będziemy publikować w Internecie, niespełnienie zalecanych ustawień będzie na pewno źródłem problemów, których rozwiązać się nie da! i w konsekwencji nie będą działały wszystkie funkcje Joomla!.

4. W kroku 3. - jeśli znasz angielski - zapoznaj się z warunkami licencji i naciśnij “Dalej”. Jeśli nie znasz, zapoznaj się później z nieoficjalnym polskim tłumaczeniem licencji.

15 install 03 license.png

5. W czwartym kroku konfigurujemy połączenie z bazą danych. Gdy będziemy wynajmować miejsce na serwerze, podamy tu dane ustalone podczas zakładania konta (zwykle można je obejrzeć w panelu administracyjnym konta).

Gdy instalujemy Joomla! na komputerze domowym, wpisujemy dane bazy zgodnie z opisami, które znajdziemy w programie JAMP lub XAMPP. Nie musimy też wcześniej zakładać bazy danych, po wpisaniu poprawnej nazwy użytkownika oraz hasła do bazy danych - Joomla! sam utworzy nam bazę danych o nazwie identycznej jaką podamy w polu [nazwa bazy danych] - w polu tym, możemy wpisać dowolną nazwę.

Na stronie “Konfiguracja bazy danych” podaj szczegóły i naciśnij “Dalej”.

15 install 04 database set.png

6. Krok 5 - Konfiguracji połączenia FTP do operacji związanych z dodawaniem i usuwaniem plików dokonujemy wówczas, gdy PHP na serwerze działa w trybie bezpiecznym (safe_mode=ON). Ale obsługę FTP możemy też włączyć już po zainstalowaniu Joomla!, tak że teraz opuszczamy ten krok bez obaw o niespodziewane skutki. Naciśnij “Dalej”, aby przejść do 6. kroku.

7. Będziemy budować witrynę od podstaw, toteż w kroku w kroku 6. wpisujemy jedynie nazwę witryny oraz dane konta administratora: adres email i hasło. Jeśli chcesz, możesz jednak nacisnąć “Wczytaj przykładowe dane!”, aby poćwiczyć z Joomla i gotowymi przykładami. Nam potrzebna będzie czysta instalacja.

15 install 07 conf main ent.png

8. Naciśnij “Dalej”, aby zakończyć instalację.

9. Opuść na chwilę przeglądarkę, przywołaj menedżera plików i - zgodnie z instrukcją na ekranie - usuń katalog /installation - raczej nie będzie już potrzebny (ja zawsze najpierw zmieniam jego nazwę, a gdy mam pewność, że instalacja przebiegła pomyślnie, usuwam go.

Usun installation.png

10. Wróć na stronę instalatora i naciśnij “Witryna”, aby przejść na stronę prezentacyjną albo "Zaplecze", aby rozpocząć prace administracyjne. Mamy witrynę gotową do wprowadzania treści. Ilustracja poniżej przedstawia stronę wejściową witryny bez zainstalowanych przykładów:
15 instal after front.png


Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],