--=REKLAMA=--

Joomla!WikiPL

Narzędzia Wiki

Z Joomla!WikiPL

Wersja Zwiastun (dyskusja | edycje) z dnia 16:52, 16 lis 2013

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Strona ta ma za zadanie zbierać skrypty, które rozszerzają funkcjonalność tego wiki. Poniżej znajdą się linki do instrukcji instalacji oraz obsługi poszczególnych skryptów. Bardziej szczegółowe objaśnienia dotyczące dostosowywania wyglądu i funkcje Wikipedii znajdują się na stronie Pomoc:Personalizacja, a w szczególności w sekcji "Parę pytań i odpowiedzi".

Aby móc zainstalować sobie narzędzia ułatwiające działanie w wiki, trzeba najpierw utworzyć sobie konto.

Dostępne narzędzia

Nazwa (link) Autor Przeglądarki[1] Skrótowy opis i uwagi
Anti-Vandal Tool Lupin, parę dodatków ChP94 FF, Opera Odświeżana automatycznie lista ostatnich zmian bazująca na RSS. Przydatna także dla osób nie będących adminami.
HotCat TheDJ, Leafnode FF, Safari, IE Szybka edycja kategorii - dodawanie, usuwanie, modyfikacja. Podpowiadanie nazw kategorii przy szybkiej edycji.
LiveRC Educa33e, TiChou, Leafnode FF Narzędzie do patrolowania ostatnich zmian w czasie rzeczywistym. Podgląd zmian, reverty, monitorowanie revertowanych użytkowników i dużo więcej.
Navigation popups Lupin FF, Safari, IE, Opera Po najechaniu na link pojawia się menu z dodatkowymi opcjami i podglądem artykułu. Pełna funkcjonalność jest dostępna jedynie dla Firefoksa.
Odpowiedzi z linkami Nux FF, IE, Opera, Safari Dodaje linki do edycji strony dyskusji przy ksywce wikipedysty (szczególnie przydatne, jeśli ktoś nie ma takiego linka). Po kliknięciu w takiego linka automatycznie wstawiany jest tytuł nowej sekcji, a pod spodem link do strony, na której się było (wraz z odniesieniem do konkretnej sekcji). Ponadto nazwy uniwersalnych botów są tłumaczone na nazwy ich operatorów, dzięki czemu odpowiada się od razu operatorowi bota. Dodawany jest też link umożliwiający sprawdzenie IP w bazie whois.
Pokaż zakładki pod artykułem Nux FF, IE, Opera, Safari Kopiuje zakładki akcji (dyskusja, edycja, historia itd.) z nad okna artykułu (i innej otwartej strony) pod to okno.
refTools Mr.Z-man, Holek FF, IE, Opera, Safari Dodaje przycisk "cytuj" do paska edycji pozwalający na szybkie wypełnienie i dodanie najczęściej wykorzystywanych szablonów cytowania.
QuickEdit ASM, poprawki Leafnode FF, IE, Opera Umożliwia edycję poszczególnych sekcji artykułu bez konieczności przeładowywania strony. Po kliknięciu linku "QuickEdit" znajdującego się obok "zwykłego edit", zamiast treści sekcji pojawia się okienko edycji.
QuickEditCounter ChP94 FF, Opera Wyświetla pod tytułem na userpage'u i usertalku informację o ilości edycji tego usera.
Schowaj menu boczne Nux FF, IE, Opera, Safari Prosty skrypt, które dodaje link, który umożliwia schowanie całego menu bocznego. Co to daje? Jakieś 150px więcej na edytowanie i czytanie artykułów.
wikEd Cacycle, opieka na pl: Leafnode FF Modyfikacja okna edycji artykułów - kolorowanie składni, wklejanie tekstu z Worda i Excela, paski narzędzi do edycji.
WikiMiniAtlas Dschwen FF, IE, Opera Przeglądarka mapowa Wikipedii - umożliwia odszukiwanie artykułów Wikipedii, o ile mają podane współrzędne geograficzne, podobnie jak przegląda się atlas geograficzny.
Wstawianie tagów XML (HTML, MediaWiki) Nux FF, IE, Opera, Safari Ułatwia wstawianie tagów HTML oraz MediaWiki (np. przypisy "ref") do tekstu artykułu. Pełną funkcjonalność posiada w Firefoksie gdzie wstawienie dowolnego krótkiego tagu sprowadza się do 3 szybkich kliknięć na klawiaturze.
Wyszukiwanie i zamiana Zocky
poprawki
Nux
FF, Safari, IE, Opera Ułatwia masowe poprawianie artykułu oraz znalezienie określonego miejsca do edycji w długim tekście. Istniejące błędy dla IE, sprawiają, że wyszukiwanie jest niewygodne. Opera nie potrafi przewijać tekstu do określonego miejsca.

Ogólna instrukcja instalacji

Do instalacji większości narzędzi możemy użyć jednej z dwóch metod. Narzędzia mogą zostać włączone na zakładce Gadżety w preferencjach. Jest to metoda nowa i łatwiejsza, jednak nie wszystkie narzędzia możemy zainstalować w ten sposób. Metoda druga, edycja stron zawierających skrypty i style użytkownika, jest starsza i trudniejsza, ale dzięki niej możemy wprowadzić dowolne modyfikacje, wybrać dowolne skrypty i ustawić opcje konfiguracyjne narzędzi. Obie metody można łączyć, część narzędzi włączać poprzez preferencje, część poprzez edycję stron.

nazwa
skórki
podstrony
javascript
(.js)
arkusz stylów
(.css)
MonoBook
(domyślna)
monobook.js monobook.css
Simple simple.js simple.css
Standard standard.js standard.css
Joomlapl joomlapl.js joomlapl.css
Modern modern.js modern.css
MySkin myskin.js myskin.css
Cologne Blue cologneblue.js cologneblue.css
Nostalgia nostalgia.js nostalgia.css
Chick chick.js chick.css


Zmiany w pliku JavaScript

W większości przypadków powinny wystarczyć poniższe trzy kroki:

  • KROK 1. Otwórz swoją podstronę o nazwie monobook.js.
  • KROK 2. Przejdź do jej edycji (klikając na zakładkę "edytuj") i wklej treść skryptu (całą lub podany przez autora fragment).
  • KROK 3. Odśwież pamięć przeglądarki (zobacz jak to zrobić).

Jeśli zmieniłeś(-aś) skórkę w swoich preferencjach, to musisz po prostu wybrać odpowiednią podstronę z tabelki zamieszczonej obok i wstawić tam wspomnianą treść skryptu.

Zmiany w CSS

Czasem mogą być konieczne dodatkowe zmiany w swoim arkuszu stylów (CSS). Należy wówczas wykonać kroki podobne do poprzednich:

  • KROK 1. Otwórz swoją podstronę o nazwie monobook.css.
  • KROK 2. Przejdź do jej edycji (klikając na zakładkę "edytuj") i wklej treść podanego przez autora fragmentu arkusza stylów.
  • KROK 3. Odśwież pamięć przeglądarki (zobacz jak to zrobić).

I podobnie - jeśli zmieniłeś(-aś) skórkę w swoich preferencjach, to musisz po prostu wybrać odpowiednią podstronę z tabelki zamieszczonej obok i wstawić tam wspomnianą treść skryptu.

Dostępne skrypty i narzędzia zewnętrzne

W tej sekcji znajdziesz skrypty i programy zewnętrzne (oraz porady dotyczące korzystania z nich), które mogą pomóc ci w edytowaniu Wikipedii.

Programy i wtyczki do programów

Tworzenie Szablonów

Skrypty autorstwa Kpjasa, napisane w Ruby. Uwaga: Generowanie szablonów poniżej roku 50 n.e. jest niezalecane.

Tworzenie Grafik

Inne

Przestarzałe narzędzia

Poniżej znajduje się lista narzędzi, które wyszły z użycia:

  • los vandalOZ - rozszerzona wersja OZ, aplikacja WWW (autor: lcamtuf)
  • Auto Complete - podczas wpisywania w polu Szukaj dodaje rozwijaną listę istniejących artykułów zaczynających się od wpisanych już liter. Ze strony należy skopiować zawartość ramki do monobook.js

Przypisy


  1. Jeśli nazwa przeglądarki podana jest kursywą, to skrypt nie jest w niej w pełni funkcjonalny (więcej informacji można znaleźć na podstronie skryptu).

Zobacz też


Źródło