--=REKLAMA=--

Jak nadpisywać szablony standardowych widoków: Różnice pomiędzy wersjami

Z Joomla!WikiPL

 
(Brak różnic)

Aktualna wersja na dzień 23:53, 21 lis 2013

W wielu przypadkach możesz stanąć wobec potrzeby zmiany sposobu prezentacji rozszerzeń Joomla! wyświetlanych na Twojej witrynie (takich jak komponenty lub moduły, zarówno rdzenne, jak i pochodzące od innych projektantów). Oczywiście, możesz ponownie zakodować rozszerzenie, ale to może być dla Ciebie zbyt trudnym czy ambitnym zadaniem. Na szczęście jest i inna droga!

Standardowe formatowanie układu treści dowolnego modułu lub komponentu można nadpisać dodając kod do katalogu html macierzystego szablonu. Możliwe jest również nadpisanie dwóch rdzennych rozwiązać Joomla!: szablonu modułu (ramki modułu, układu modułu) oraz paginacji.

Rozpoczynamy nadpisywanie

Jeśli jesteś początkującym projektantem, najlepiej zacząć od próby modyfikacji istniejącego widoku. W tym celu skopiuj plik istniejącego widoku do katalogu html stworzonego w folderze Twojego szablonu, a następnie modyfikuj kopie.

Potrzebujesz następującej struktury katalogów:

NAZWA_SZABLONU/html/NAZWA_ROZSZERZENIA/NAZWA_WIDOKU/NAZWA_PLIKU.php

Na przykład, jeśli chcesz zmodyfikować układ artykułu wyświetlany przez komponent com_content, musisz skopiować plik

SCIEZKA_DO_JOOMLA/components/com_content/views/article/tmpl/default.php
do
NAZWA_SZABLONU/html/com_content/article/default.php

(Zwróć uwagę na drobną różnicę w strukturze katalogów!)

Podobnie, jeśli chcesz zmienić sposób wyświetlania modułu mod_login, skopiuj

SCIEZKA_DO_JOOMLA/modules/mod_login/tmpl/default.php
do
NAZWA_SZABLONU/html/mod_login/default.php

W pakiecie instalacyjnym Joomla! znajduje się szablon witryny nazwany Beez. Beez wykorzystuje technikę nadpisywania szablonów, by wyeliminować stosowanie tabel do rozmieszczania treści oraz uzyskać doskonalszy, poprawny semantycznie kod. Aby zobaczyć, jak to jest zrobione, przejdź w swojej instalacji Joomla! do katalogu template i przejrzyj katalog szablonu Beez. Wewnątrz tego katalogu znajdziesz podkatalog nazwany html.

Katalog ma następującą strukturę:

/your_joomla/templates/Beez/html/

Jeśli chcesz się przekonać, na czym polega technika nadpisywania szablonów, możesz po prostu skopiować katalog /html do głównego katalogu z własnym szablonem witryny. Jeśli jednak chcesz zapewnić poprawne zainstalowanie w Twoim plików nadpisujących standardowe rozwiązania, dodaj następujący kod w pliku templateDetails.xml Twojego szablonu (między znacznikami <files> oraz </files>):

<folder>html</folder>

Powyższy kod informuje instalatora Joomla!, że w pakiecie umieszczono należący do szablonu folder html, który należy rozpakować.

Dalsze wskazówki

Możliwości techniki nadpisywania szablonów są niemal nieograniczone. Pozwalają dodawać, zmieniać i usuwać kod rdzennych komponentów Joomla!.

Ikona informacja.png
 Informacja

 Dla przeglądarki Firefox stworzono bardzo dobre narzędzie nazwane Firebug, niezwykle użyteczne, ponieważ umożliwia przeglądanie kodu wynikowego HTML i dopasowanie do swoich potrzeb. Darmowy samouczek dostępny jest tutaj. Aktualnie możliwe jest korzystanie z Firebuga także w innych przeglądarkach - IE, Safari, Operze: skorzystaj z Firebug Lite

Więcej informacji dostępnych jest w następujących źródłach:

  • Prezentacja Andrew Eddie (w formacie PDF, w j. angielskim) dostępna jest tutaj.
  • Tłumaczenie artykułu A. Eddie Zrozumieć koncepcję podmiany objaśnia założenia techniki nadpisywania szablonów.
© Ten materiał jest dokładnym albo swobodnym tłumaczeniem artykułu http://docs.joomla.org/How_to_override_the_output_from_the_Joomla!_core udostępnionego na licencji JEDL na witrynie: Joomla! Official Documentation Wiki