--=REKLAMA=--

Jak dobrze wybrać serwer internetowy

Z Joomla!WikiPL

Wprowadzenie

Nie ma chyba ważniejszej decyzji dla wygodnego i spokojnego prowadzenia witryny niż wybór serwera i wybór dostawcy usług internetowych, w przypadku, gdy nie będzie to własny serwer firmowy czy domowy.

Własny serwer zapewnia pełną swobodę dostrojenia do własnych potrzeb, ale też niesie ze sobą dodatkowe obciążenie pracą oraz kosztami sprzętu i oprogramowania.

Serwer albo konto na serwerze u dostawcy usług internetowych jest rozwiązaniem wygodniejszym i mniej kosztownym, a ponadto zapewnia zwykle wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności. Wadą są ograniczone możliwości wpływu na konfigurację serwera. Decyzja, jak zwykle, należy do Ciebie.

Wybór usługi i dostawcy

Wybór planu usługowego i dostawcy może sprawić niedoświadczonym duży kłopot. Parametry serwerów są różnorodne, oferty pełne tajemniczych i atrakcyjnie brzmiących opcji, zalety przedstawiane krzykliwie, wady i niedogodności skrzętnie skrywane.

W jakiej firmie?

Konto u "dostawcy internetu"?

Prawie wszyscy dostawcy usług internetowych oferują swoim klientom przestrzeń na swoich serwerach przeznaczoną na utrzymanie prostej witryny i poczty internetowej. Niestety, oferty te mają raczej walor kożucha do kawy niż propozycji wartej uwagi. W przydzielonej przestrzeni dyskowej można wprawdzie umieścić pod z góry wyznaczonym adresem prostą witrynę - wizytówkę, złożoną z kilku stron, ale nie dynamiczny serwis oparty na CMS. Na dodatek, gdy przyjdzie Ci zrezygnować z usług takiego dostawcy, wraz z likwidacją konta stracisz bezpowrotnie i swoją stronę i swój "adres". Otrzymujesz taką ofertę z przymrużeniem oka i tak ja właśnie potraktuj.

Dobry darmowy hosting?

Na forum użytkowników dość często można się spotkać z prośbą, by polecić dobry darmowy hosting. I wedle niektórych istnieją "dobre darmowe hostingi". Wedle doświadczonych użytkowników jest to absurd: choć rzeczy darmowe bywają dobre (np. oprogramowanie), to rzeczywiście dobry darmowy hosting jest wyjątkiem potwierdzającym regułę, wedle której darmowy hosting oznacza jedynie "darmowe" problemy. Rzadko się zdarza, a raczej nie zdarza się, żeby taki hosting gwarantował ustawienia w pełni zgodne z wymaganiami Joomla!, a ponadto:

  • rozmiar przestrzeni dyskowej w ramach oferty darmowej jest zwykle ograniczony,
  • po przekroczeniu miesięcznego limitu transferu danych i limitu odwiedzających witryna jest "wyłączana" aż do rozpoczęcia następnego miesiąca,
  • w witrynie wyświetlane są banery lub wyskakujące okna z reklamami hostingodawcy, których nie można wyłączyć,
  • w przypadku problemów rzadko można liczyć na pomoc techniczną administracji serwera.

Główne typy ofert

Interesujące nas oferty dostawców usług internetowych możemy podzielić na cztery zasadnicze rodzaje:

  • konto na serwerze współdzielonym (ang. shared hosting),
  • serwer wirtualny (ang. Virtual Private Server).
  • serwer dedykowany (wydzielony),
  • własny serwer kolokowany u operatora (ang. hotelling).

Konto (miejsce) na serwerze współdzielonym to najpopularniejszy, ale i najprostszy zarazem rodzaj usługi. I zwykle najtańszy. Umożliwia umieszczenie na serwerze - zależnie od pojemności konta - jednej lub kilku witryn. Określenie "współdzielony" oznacza, że z serwera korzysta wielu użytkowników. Aby zapewnić obsługę wszystkich kont umieszczonych na serwerze współdzielonym, usługodawcy ustalają m.in. limity transferu czy limity mocy obliczeniowej procesora, których przekroczenie może pociągać za sobą nie tylko zwiększenie kosztów, ale też zawieszenie konta i rozwiązanie umowy.

Serwer wirtualny jest również dzielony z innymi, ale w przeciwieństwie do tanich kont www, ilość współużytkowników jest zawsze znacznie mniejsza i ograniczona, a parametry działania gwarantowane przez usługodawcę (moc procesora, limit pamięci). Oferta serwerów wirtualnych adresowana jest do wydawców większych witryn, witryn wymagających zachowania szczególnego bezpieczeństwa, np. sklepów internetowych, witryn o dużej oglądalności.

Serwer dedykowany, czyli wydzielony, to najbardziej "zaawansowane" rozwiązanie i najdroższe zarazem. Użytkownik ma do dyspozycji cały serwer, który może zarządzać samodzielnie za pomocą udostępnionych narzędzi. Dostawca usługi dba o oprogramowanie, bezpieczeństwo i bezawaryjne działanie.

Serwer kolokowany jest swego rodzaju odmianą poprzedniej opcji. Kolokacja polega na tym, że w serwerowni operatora internetowego lokowany jest sprzęt klienta. Ten wariant przeznaczony jest dla firm, którym nie wystarczają nawet najlepsze oferty serwerów wirtualnych.

Konto na płatnym serwerze

Płacisz - wymagasz. Komercyjne konto na serwerze jest niewątpliwie mądrym wyborem. Z całą pewnością na serwerach komercyjnych należy utrzymywać witryny firm, instytucji publicznych oraz organizacji społecznych. Serwery komercyjne to zwykle wysoka jakość usług i wsparcie techniczne, a przede wszystkim odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

W Sieci znajdziesz wiele atrakcyjnych ofert, niejednokrotnie z możliwością przetestowania usługi przez jeden-dwa tygodnie okresu próbnego. Przejrzyj:

  • listę największych dostawców usług internetowych - www.top100.pl
  • katalog polskihosting.pl - www.polskihosting.pl.

Decydując się na wybór oferty, weź pod uwagę:

  • zgodność z wymaganiami Joomla!,
  • pojemność konta (co najmniej 500 MB),
  • limit transferu (w granicach 10-30 GB miesięcznie),
  • dodatkowe usługi (ilość kont pocztowych, obsługa subdomen, bezpieczne połączenie),
  • dostęp do narzędzi administracyjnych (CPanel, program obsługi bazy danych).

Powierzchnia dyskowa

Powierzchnia dyskowa (ang. disk space) to podawana w gigabajtach (GB, czasem jeszcze w megabajtach - MB) ilość miejsca przeznaczona na Twoje potrzeby. Na serwerze potrzebujesz miejsce na:

  • instalację Joomla! i rozszerzeń,
  • różne dokumenty - pliki graficzne, dźwiękowe, filmy, pliki do ściągania,
  • bazę lub bazy danych,
  • konta pocztowe.

Ilość niezbędnego miejsca na serwerze zależy od Twoich zamierzeń - ilości i wielkości projektowanych serwisów, planowanych usług.

Instalacja pakietu głównego Joomla! wymaga około 30 MB dysku. Nawet duża ilość rozszerzeń nie zajmie więcej, niż kolejnych kilka MB. Potrzeby w tym zakresie łatwo więc przewidzieć. Na każdą następną instalację Joomla! potrzeba będzie podobnej ilości miejsca.

Trudniej oszacować miejsce potrzebne na bazę danych. Jej rozmiar zależy od wielu czynników, z których szczególnie istotnymi są umożliwienie użytkownikom rejestracji, udostępnienie systemów komentarzy i forów internetowych, włączenie statystyk. Świeża baza danych zajmuj około 0,5 MB, ale gdy na witrynie znajdzie się np. około 200 tekstów, jej wielkość zbliży się do 3 MB. Dla niewielkiej witryny trzeba więc zarezerwować co najmniej 5-10 MB. Ale jeśli w Joomla z serii 2.5 zechcemy skorzystać z wyszukiwarki indeksującej, rozmiar bazy bardzo szybko wzrośnie do kilkudzięsieciu albo nawet kilkuset MB. A Joomla 3.5 wyszukiwarka indeksująca ma zastąpić dotychczasowe proste mechanizmy wyszukiwania.

Każda przesłana na serwer ilustracja, każdy plik załączony do artykułu czy umieszczony w plikowni, każde zdjęcie w galerii będą zajmować od kilkunastu do kilkuset bajtów lub więcej. A jeśli zamierzasz umieszczać także pliki typu MP3 lub video, z których każdy zajmuje kilka megabajtów, to bardzo szybko może się okazać, że 100, 200 czy nawet 500 MB powierzchni dyskowej tylko na początku zdawało się obszarem nie do zagospodarowania.

A przecież potrzebujesz jeszcze miejsce na skrzynki pocztowe dla kont powiązanych z witryną, a także na kopie zapasowe, może na testową wersję witryny… A zatem - minimum na niewielką witrynę wynosi w granicach 50-100 MB. W miarę bezpiecznie będziemy się czuć z kontem w granicach 500 MB, ale gdy zamierzamy gromadzić i udostępniać dużą ilość materiałów, zwłaszcza plików do pobrania, nagrań dźwiękowych czy filmów, możemy potrzebować powierzchni liczonej w gigabajtach.

Limit transferu

Miesięczny lub roczny limit transferu, lub szerzej - limit ruchu - zdecyduje o faktycznie ponoszonych opłatach. Transfer (ang. traffic, bandwidth) obejmuje ilość danych przesyłanych między serwerem i klientami, łącznie ze wszystkich usług - www, poczty, ftp. Określany jest w gigabajtach (GB) i zwykle limitowany w oznaczonych okresach (miesięcznie, kwartalnie, rocznie).

Im częściej strona będzie odwiedzana, im więcej będzie na niej materiałów multimedialnych czy plików do pobrania, tym transfer będzie większy. Dla średniej wielkości serwisów transfer rzędu 10-30 GB miesięcznie jest zwykle wystarczający. Dla serwisów często odwiedzanych, oferujących duże ilości multimediów czy pobieranie plików programów warto poszukać oferty z sensownie limitowanym transferem danych. Zwróć uwagę na ceny dodatkowego transferu i porównaj je z opłatą za wynajmowane konto oraz sprawdź uważnie, jakie masz możliwości reakcji na wyczerpujący się limit transferu. Łatwo tutaj wpaść w pułapkę taniej oferty i jeszcze na dodatek po promocyjnej cenie.

Limit rozmiaru wczytywanych plików

Z limitem transferu wiąże się niedostrzegana czasem kwestia dopuszczalnego rozmiaru wczytywanych plików. Standardowo bywa to 8 MB. Dużo, ale w przypadku serwisów udostępniających pliki do pobrania czy nagrania multimedialne ten limit może być za mały. Zwróć więc na tę kwestię uwagę.

Limit mocy obliczeniowej

Informacji o limicie mocy rzadko znajduje się w ofertach tanich hostingów, ale konsekwencje jego przekroczenia mogą dać się dość szybko we znaki, stawiając administratorów-nieinformatyków w sytuacji nie do pozazdroszczenia: groźba zawieszenia konta i wypowiedzenia umowy o świadczenie usług o ile w trybie pilnym nie zostanie przeprowadzona optymalizacja witryny, czyli o ile nie nastąpi równie radykalne zmniejszenie obciążenia, spowodowane zwykle jakimś nie najlepiej, ale za to dość długo używanym skryptem, którego szybko naprawić nie sposób. Niewiele na to ryzyko można poradzić, poza ostrzeżeniem przed nazbyt tanimi ofertami. Tania oferta oznacza zwykle współdzielenie miejsca na serwerze wykorzystywanym ponad granice możliwości (tzw. overselling - suma parametrów wszystkich kont przewyższa dopuszczalne parametry serwera, bo zakłada się, że nikt nie wykorzystuje swojego konta w 100%). Stosowanie oversellingu w rozsądnym wymiarze jest na serwerach współdzielonych powszechną praktyką. Problemy pojawiają się w przypadku znacznie zawyżonego przekroczenia dozwolonych parametrów, a więc zbyt dużej ilości użytkowników jednego serwera.

Domeny, subdomeny i konta e-mail

Usługodawca może w ramach jednego konta udostępniać możliwość obsługi jednej lub wielu domen i subdomen, jednego lub wielu kont pocztowych, jednej lub wielu baz danych. Współczesnym standardem są rozwiązania gwarantujące obsługę większej ilości domen oraz nieograniczonej liczby subdomen. Podobnie jest z ilością skrzynek pocztowych. O ile jeszcze limit ilości subdomen (np. 5 w domenie) można uznać za nierestrykcyjny, to ograniczenie ilości kont pocztowych nie świadczy najlepiej o usługodawcy.

Bazy danych

Usługodawcy stosują różne rozwiązania.Lepszym jest niewątpliwie wybór oferenta udostępniającego możliwość tworzenia wielu baz danych. Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Podkreślmy jednak, że jedną bazę danych można wykorzystać do obsługi wielu domen czy subdomen, a więc wielu witryn - Joomla!, podobnie jak wiele innych programów, dysponuje mechanizmem identyfikacji tabel konkretnej witryny, tak że usługa hostingowa ograniczona do jednej bazy danych nie stanowi przeszkody w realizacji szerzej zakrojonych planów.

FTP lub SSH

Trochę trudno wyobrazić sobie korzystanie z serwera bez konta FTP lub SSH, choć zdarza się spotkać i takie oferty. Możliwość przesyłania plików na serwer i pobierania z serwera za pomocą FTP jest dla administrowania Joomla! nieodzowna. Możliwość założenie dodatkowych imiennych kont dla współzarządzających witrynami jest dodatkowym, ale niekoniecznym atutem. Nie potrzebujemy też - w przypadku Joomla! - możliwości tworzenia kont anonimowych. Udostępnienie bezpiecznego połączenia (SSH - od Secure Shell) zamiast FTP traktować można jako wzbudzający zaufanie sygnał dbałości o bezpieczeństwo serwera, choć - oczywiście - nie powinien nas w najmniejszym stopniu skłaniać nas do zaniechania swoich powinności w tej mierze.

Narzędzia i dodatkowe usługi

Doświadczenie poucza, że im bogatsza lista opcji w reklamie dostawcy usług hostingowych, z tym większą uwagą należy je rozważyć, sprawdzając, czy oferta jest rzeczowym wykazem potrzebnych opcji i narzędzi, czy też chwytliwym reklamowym zestawieniem atrakcyjnie brzmiących nazw. Autoresponder, antyspam i antywirus to opcje standardowe, a nie nadzwyczajne. Oczywiście, ważne, o ile nie odwracają uwagi od rzeczy ważniejszych:

  • jakimi narzędziami obsługi konta będziemy dysponować
  • z jakiej pomocy administracyjnej i w jakim trybie możemy skorzystać.

Panel administracyjny

Podstawą dobrej obsługi konta jest wielofunkcyjny panel administracyjny typu CPanel czy Plesk. Im więcej klient może zrobić na serwerze sam, bez zwracania się o pomoc do obsługi administracyjnej, tym lepiej. O wysokiej jakości usług świadczy nie tyle fakt, że obsługa serwera jest zawsze gotowa do pomocy i wykona za nas każde zadanie, o jakie poprosimy, ale przeciwnie - udostępnienie takich narzędzi i takiej pomocy podręcznej, aby można się obyć bez kontaktów z administratorami. Tak więc, bez zawracania głowy administratorom serwera powinniśmy mieć możliwość zarządzania domenami i subdomenami, zarządzania kontami pocztowymi, sporządzania kopii bezpieczeństwa, wykonywania operacji na plikach i katalogach (kopiowania, przemianowania, przenoszenia, ustawiania praw dostępu).

Serwis techniczny

Dobre firmy gwarantują wysoką bezawaryjność swoich serwerów (stabilność, niezawodność - reliability), potwierdzaną tzw. gwarantowanym efektywnym czasem pracy (guaranteed uptime), który powinien wynosić w granicach 99,5-99,9%. W praktyce wysoka bezawaryjność oznacza, że nie będziemy zmuszeni informować obsługi technicznej, iż nasza witryna nie działa. Warto jednak dowiedzieć się, czy serwis techniczny rzeczywiście czuwa przez 24 godziny na dobę, przy czym nie należy wyciągać pochopnych wniosków z uczciwej informacji, że w razie nocnych awarii technik jest dostępny pod telefonem. Istotniejsze jest, czy można się z nim rzeczywiście skontaktować, co przecież dość łatwo sprawdzić. Istotny jest również czas reakcji na zgłaszane problemy i zapytania, również łatwy do sprawdzenia - wystarczy wysłać list z prośbą o odpowiedź na jakieś pytanie związane z obsługą konta.

Dodatkowe usługi

Niektórzy usługodawcy udostępniają narzędzia typu Fantastico do automatycznej instalacji i aktualizacji Joomla! czy innych systemów. Obecność Joomla! wśród systemów oferowanych do automatycznej instalacji to dobry znak - można przypuszczać, że serwer został dobrze skonfigurowany do obsługi Joomla!. Zanim jednak z takich narzędzi skorzystamy, warto sprawdzić, czy oferowana wersja instalacyjna jest rzeczywiście najnowszym stabilnym wydaniem.

<< Wróć do portalu: Instalacja Joomla!

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],