--=REKLAMA=--

J2.5

Zaczynamy z Joomla/Wprowadzenie

Z Joomla!WikiPL

Wersja Zwiastun (dyskusja | edycje) z dnia 12:06, 16 wrz 2016

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Zaczynamy z Joomla! 2.5

Ten przewodnik jest wprowadzeniem do cyklu samouczków objętych wspólnym tytułem Zaczynamy z Joomla! 2.5. Celem całej serii jest pomóc Czytelnikom opanować podstawy obsługi Joomla! drogą praktycznych doświadczeń.

W tym wprowadzeniu omawiamy, jak zbudowany jest cały cykl, z jakich części się składa, czego one dotyczą i jakim celom służą. Na tej podstawie każdy może ustalić własną ścieżkę poznawania Joomla!, dostosowaną do swoich możliwości i potrzeb, by w rezultacie odnieść z przeglądania tych materiałów jak najwięcej korzyści.

Informacje wstępne

Joomla! to program ułatwiający projektowanie, budowę, aktualizację i utrzymanie dynamicznych stron internetowych wydany dotychczas w kliku znacznie różniących się wersjach: 1.0.x, 1.5.x, 2.5.x i 3.x.

Którym wersjom poświęcono to opracowanie?

Aktualnie w powszechnym użytku są dwie wersje Joomla!

  • Wersja Joomla! 2.5 wydana na początku 2011 roku (jako Joomla 1.6)
Rozwój tej wersji został już zakończony, ukazują się tylko wersje serwisowe, czyli takie, w których naprawiono wykryte od poprzedniego wydania usterki i luki w bezpieczeństwie. Wsparcie tej wersji zostanie zakończone w rok po wydaniu wersji Joomla 3.5.
  • Wersja Joomla! 3.x zapoczątkowana wydaniem w maju 2013 roku Joomla 3.0.0.
Kolejne wydania do momentu ukazania się wersji LTS, która zostanie oznaczona numerem 3.5.0, a zaplanowanej na kwiecień 2014, są wersjami przejściowymi, wspieranymi w krótkich, 6-miesięcznych okresach. Wsparcie ukończonego wydania będzie trwać co najmniej do końca 2017 roku.

Istnieje między nimi wiele podobieństw. Mimo to przedstawiamy je nowicjuszom w odrębnych przewodnikach, aby zapewnić jasność materiału.

Odpowiedź na pytanie, którą wersję zastosować do swojej witryny powinna zależeć od momentu, w którym podejmujemy decyzję. Im bliżej wydania wydania ukończonej wersji 3.5.0, tym mniej argumentów przemawia za zakładaniem nowych witryn na starszej wersji LTS (czyli na 2.5).

Przewodnik, który przeglądasz, jest wprowadzeniem do Joomla, której ukończona wersja oznaczana jest numerami 2.5.x. Jeśli będziesz korzystać ze starszej wersji LTS, oznaczonej numerami 1.5.x (bo np. przypadło Ci administrowanie taką witryną po Twoim poprzedniku), posłuż się przewodnikami przeznaczonymi dla tych wersji. Jeśli będziesz korzystać z najnowszej linii rozwojowej Joomla oznaczonej numerami 3.x.x, posłuż się przewodnikami przeznaczonymi docelowo dla wersji Joomla 3.5.

Kto jest adresatem tego przewodnika?

Cała seria przeznaczona jest dla każdego, kto chce korzystać z Joomla!. Przede wszystkim jednak skupiamy się:

  • na osobach o niewielkim doświadczeniem informatycznym,
  • na wykorzystaniu Joomla! dla małej witryny, np. klubu, stowarzyszenia, małej firmy,

ale

  • znajdują się w przewodniku również działy, które będą przydatne dla doświadczonych projektantów i programistów.

Na początku każdego artykułu przedstawiono jego cele oraz – sporadycznie – pułapki, z jakimi mogą się zetknąć osoby nieświadome lub niedoświadczone. Nieco więcej szczegółów o adresatach poradnika znajdziesz na stronie Czytelnicy

Budowa serii poradników Zaczynamy z Joomla! 2.5

Poradniki z serii Zaczynamy z Joomla 2.5 to zestaw szczegółowych instrukcji na temat dodawania, zmieniania i manipulowania zawartością witryny. Skupiamy się w niej na wskazówkach praktycznych, których celem jest ukierunkować samodzielne poznawanie Joomla drogą praktycznych ćwiczeń. Czasem, gdy proponowane zadania wymagają większej wiedzy, odsyłamy do opracowań dostępnych w dokumentacji.

Cała seria została podzielona na cztery działy:

  • Praktyki w tworzeniu witryny Joomla!
Jest to dział wprowadzający. Proponujemy Ci wejść w rolę praktykanta zdobywającego doświadczenia w istniejącej witrynie.
Celem tego działu jest pomóc w opanowaniu praktycznych umiejetności wykonywania zadań kluczowych dla istnienia witryny - dodawania, zmieniania i manipulowania zawartością witryny, a dokładniej - podstawową formą zawartości, czyli artykułami.
  • Konfigurowanie witryny Joomla!
W tym dziale przedstawiamy podstawy tworzenia nowej witryny Joomla! - pokazujemy podstawowe narzędzia i techniki projektowania i tworzenia nowej witryny internetowej za pomocą funkcji oferowanych w Joomla!
  • Opieka nad witryną Joomla!
W kolejnym dziale wprowadzimy Cię pokrótce do codziennego administrowania witryną Joomla!.
  • Wiedzieć więcej, by umieć więcej
W ostatniej części zestawimy bibliografię innej dokumentacji. Część ta posłuży wszystkim jako przewodnik na przyszłość, po opanowaniu podstaw Joomla!.

Praktyki w tworzeniu witryny Joomla!

Zanim rozpoczniesz - ustal miejsce Twojej praktyki

Obsługi Joomla! nie sposób opanować „teoretycznie”, czytając poradniki czy nawet oglądając filmy. Jedyną drogą nabycia niezbędnych umiejętności jest doświadczenie praktyczne. Potrzebny jest Ci zatem poligon doświadczalny - działająca witryna stworzona w Joomla!

Masz trzy możliwości:

  • możesz odbyć praktykę w istniejącej witrynie: Praktykując pod okiem doświadczonych administratorów, szybko opanujesz podstawowe umiejętności. To bardzo dobry wybór zwłaszcza, jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia w pracy z komputerem.
  • możesz zainstalować Joomla! do testów na swoim komputerze: Skuteczną, acz nieco trudniejszą, ale i bezpieczniejszą ścieżką jest samodzielne eksperymentowanie na witrynie zainstalowanej na swoim komputerze - stacjonarnym lub laptopie. Jeśli tylko masz nieco doświadczenia w pracy z komputerem, w tym z pobieraniem i instalacją oprogramowania, zainstaluj środowisko dla Joomla! i Joomla! z przykładową treścią w swoim komputerze.
  • możesz poćwiczyć w witrynie Demo: Jest to odpowiedni wybór dla osób, które posiadają już pewne doświadczenie w projektowaniu i prowadzeniu stron internetowych, ale nie mają doświadczeń z Joomla!.
Usługę taką oferuje Projekt Joomla na stronie Demo, Polskie Centrum Joomla również planuje udostępnić podobną usługę w subdomenie demo.joomla.pl - sprawdź, być może już została udostępniona.

Pierwsze doświadczenia - dodawanie i zmiany w artykułach

Bez względu na swoje wcześniejsze doświadczenia, rozpocznij od praktycznych ćwiczeń w tworzeniu i korygowaniu artykułów. Artykuły są budulcem każdej strony internetowej Joomla!, więc – aby nauczyć się obsługi Joomla! – musisz wiedzieć, jak je tworzyć i edytować. Opracowania te pomogą Ci zrozumieć funkcjonowanie Joomla!.

Prezentacja treści w artykułach

Gdy opanujesz umiejętności dodawania i nanoszenia zmian w artykułach, zechcesz zapewne stosować nie tylko podstawowe sposoby prezentacji treści, ale wykorzystać całą paletę możliwości. W tym zestawie opracowań zgromadziliśmy przewodniki dla osób, które chcą poznać i opanować pełny arsenał sposobów prezentacji treści w artykułach za pomocą narzędzi redakcyjnych, dostępnych w części frontowej witryny (zwanej czasem frontonem lub prosto - witryną):

Zarządzanie artykułami

Konfigurowanie witryny Joomla!

Konfigurowanie nowej witryny bywa często frustrującym procesem prób i błędów. Problem polega na tym, że nie można efektywnie projektować i konfigurować witryny bez znajomości i zrozumienia podstaw działania Joomla!. Trzeba zdawać sobie sprawę, że choć narzędzia i mechanizmy konfigurowania witryny służą do tworzenia witryny, to jednak są czymś innym niż techniki projektowania witryny. Tę serię przewodników podzieliliśmy na dwie części. W pierwszej skupiamy się na praktycznym poznaniu podstawowych narzędzi i mechanizmów projektowania witryn Joomla!. Ich poznanie przed przystąpieniem do projektowania i tworzenia nowej witryny zaoszczędzi Ci późniejszych kłopotów i zmartwień. W drugiej - zamieszczamy przewodniki poświęcone technikom projektowania i konfigurowania nowej witryny.

Podstawy, czyli co musisz znać

Poniższe pięć dokumentów opisuje podstawowe narzędzia i mechanizmy projektowania witryny internetowej w Joomla!. Celem tych wstępów jest pomóc Ci zrozumieć rolę poszczególnych mechanizmów i narzędzi w projektowaniu i konfigurowaniu nowej witryny oraz przećwiczyć praktycznie korzystanie z tych narzędzi. Treści kolejnych wstępów zostały dobrane tak, aby nie komplikować poznawania podstaw projektowania dygresjami na temat różnych niuansów.

Techniki tworzenia witryn Joomla!

Poniższe dokumenty opisują procedury tworzenia nowej witryny wykorzystującej rdzenne właściwości Joomla!

Opieka nad witryną Joomla!

Witryna jest zawsze in statu nascendii - w stanie powstawania, rodzenia się. Praca nad witryną nie jest zakończona nawet wtedy, gdy witryna jest skonfigurowana, a współpracownicy dodają i zmieniają treści. Dopóki witryna jest publikowana w Internecie, na administratorach czy opiekunie witryny spoczywa kilka obowiązków administracyjnych, którym trzeba poświęcić sporo uwagi. Są to czynności związane z aktualizowaniem treści witryny, utrzymaniem więzi z użytkownikami i zapewnieniem witrynie bezpieczeństwa. Przedstawiamy je w przewodniku:

Wiedzieć więcej, by umieć więcej

Gdy poznasz podstawy Joomla!, możesz potrzebować głębszych informacji, dotyczących różnych aspektów zarządzania witryną. W pogłębianiu znajomości Joomla! pomocne będą poniższe dokumenty:

© Ten materiał jest dokładnym albo swobodnym tłumaczeniem artykułu http://docs.joomla.org/Getting_Started_with_Joomla! udostępnionego na licencji JEDL na witrynie: Oficjalnej dokumentacji Joomla!.Pierwszy autor oryginału: LornaS.