--=REKLAMA=--

J2.5

Zaczynamy z Joomla

Z Joomla!WikiPL

Seria poradników Zaczynamy z Joomla! przygotuje do stosowania Joomla! osoby, które wcześniej go nie używały. To wprowadzenie ma pomóc Czytelnikowi w jak najlepszym wykorzystaniu tej serii poradników.

Objaśnienia umieszczone w wprowadzeniu pomogą Czytelnikowi zorientować się w proponowanym toku poznawania Joomla! drogą praktycznych doświadczeń. Po zapoznaniu się z tym wprowadzeniem będziesz wiedzieć, jak jest zbudowany cały cykl, z jakich części się składa, czego one dotyczą i jakim celom służą. Dzięki temu możesz opracować własną ścieżkę poznawania Joomla!, dostosowaną do swoich możliwości i potrzeb, aby odnieść z przeglądania tych materiałów jak najwięcej korzyści.

Wprowadzenie

Joomla! jest to oprogramowanie ułatwiające projektowanie, budowę, aktualizację i utrzymanie stron internetowych. Joomla! jest programem bezpłatnym, wolnym, otwartoźródłowym. Oznacza to, że

  • możesz korzystać z Joomla! bez wnoszenia jakichkolwiek opłat za pobranie i używanie programu,
  • możesz przeglądać, analizować i modyfikować kod Joomla!, by dostosować go do swoich potrzeb.

Które wersje Joomla! objęto w opracowaniu?

Aktualnie powszechnie używane są trzy wersje Joomla!:

  • Wersja Joomla! 1.5 - nie jest już rozwijana, wsparcie tej wersji zakończono w grudniu 2012 roku
  • Wersja Joomla! 2.5 - wydana w styczniu 2012 roku wersja wspierana długoczasowo (LTS), która zastąpiła wersje 1.6 i 1.7.
  • Wersja 3.x - wydana w kwietniu 2013 roku przejściowa wersja rozwojowa, której kolejne wydania wspierane są przez krótkie kilkumiesięczne okresy (STS)

Miedzy tymi wersjami istnieje wiele podobieństw, ale przedstawiamy je nowicjuszom w odrębnych poradnikach, aby zapewnić jasność materiału.

Dla kogo został napisany ten poradnik?

Cała seria przeznaczona jest dla każdego, kto chce korzystać z Joomla!. Przede wszystkim jednak skupiamy się:

  • na osobach o niewielkim doświadczeniem informatycznym,
  • na wykorzystaniu Joomla! dla małej witryny, np. klubu, stowarzyszenia, małej firmy,

ale

  • znajdują się w przewodniku również działy, które będą przydatne dla doświadczonych projektantów i programistów.

Na początku każdego artykułu przedstawiono jego cele oraz – sporadycznie – pułapki, z jakimi mogą się zetknąć osoby nieświadome lub niedoświadczone.

Zaczynamy z Joomla!/Czytelnicy

Wprowadzenie do serii Zaczynamy z Joomla!

Wprowadzenie składa się z kilku szczegółowych praktycznych instrukcji na temat dodawania, zmieniania i manipulowania zawartością witryny. Zawiera też ogólne informacje o Joomla!, których celem jest ukierunkować samodzielne poznawanie i ćwiczenia z Joomla!. W poradnikach z tej serii skupiamy się na praktycznych wskazówkach, a gdy proponowane zadania wymagają czasem większej wiedzy - odsyłamy do opracowań dostępnych w dokumentacji. Cała seria została podzielona na cztery działy:

  • Praktyki w tworzeniu witryny Joomla!: Jest to dział wprowadzający. Pokazujemy w nim, jak współtworzyć istniejącą witrynę. Celem tego działu jest przedstawienie praktycznych instrukcji wykonywania zadań kluczowych dla istnienia witryny - dodawania, zmieniania i manipulowania zawartością witryny, a dokładniej - podstawową formą zawartości, czyli artykułami.
  • Konfigurowanie witryny Joomla!: W tym dziale zbieramy podstawowe informacje o tworzeniu nowej witryny Joomla!, pokazujemy projektowanie i techniki tworzenia nowej witryny internetowej za pomocą podstawowych funkcji oferowanych przez Joomla!
  • Opieka nad witryną Joomla!: To krótkie wprowadzenie do codziennego administrowania witryną Joomla!.
  • Wiedzieć więcej, by umieć więcej: W ostatniej części zestawimy bibliografię innej dokumentacji. Część ta posłuży wszystkim jako przewodnik na przyszłość, po opanowaniu podstaw Joomla!.

Praktyki w tworzeniu witryny Joomla!

Aby poznać Joomla! praktycznie, potrzebny jest Ci poligon doświadczalny - działająca witryna stworzona w Joomla!

Masz kilka możliwości:

  • odbyć praktykę w istniejącej witrynie: Praktykując pod okiem doświadczonych administratorów, szybko opanujesz podstawowe umiejętności. To bardzo dobry wybór zwłaszcza, jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia w pracy z komputerem.
  • zainstalować na swoim komputerze kopię witryny Joomla!: Skuteczną, acz nieco trudniejszą, ale i bezpieczniejszą ścieżką jest samodzielne eksperymentowanie na lokalnej kopii witryny. Jeśli masz nieco doświadczeń w pracy z komputerem, w tym pobieraniem i instalacją oprogramowania, zainstaluj środowisko dla Joomla! i Joomla! z przykładową treścią w swoim komputerze domowym - stacjonarnym lub laptopie.
  • zainstalować kopię Joomla! (z przykładowymi danymi) na wynajętym serwerze: Instalacja z przykładowymi danymi pozwala badać Joomla!, zanim stworzysz własne treści. To bardzo dobre rozwiązanie dla początkujących.
  • posłużyć się witryną demo: Przez 30 dni możesz testować Joomla! bezpłatnie na serwerze Projektu Joomla!. Znajdziesz tam poradnik wideo „Szybki start”. Jest to odpowiedni wybór dla osób, które posiadają już pewne doświadczenie w projektowaniu i prowadzeniu stron internetowych, ale nie mają doświadczeń z Joomla!.

Pierwsze doświadczenia - dodawanie i zmiany w artykułach

Bez względu na swoje wcześniejsze doświadczenia, rozpocznij od praktycznych ćwiczeń w tworzeniu i korygowaniu artykułów. Artykuły są budulcem każdej strony internetowej Joomla!, Aby więc nauczyć się obsługi Joomla! – musisz wiedzieć, jak je tworzyć i edytować. Opracowania te pomogą Ci zrozumieć funkcjonowanie Joomla!.

Więcej o edycji artykułów

W tym zestawie opracowań zgromadziliśmy przewodniki dla osób, które chcą poznać i opanować wszystkie umiejętności prezentacji treści w artykułach za pomocą narzędzi redakcyjnych, dostępnych w części frontowej witryny (zwanej czasem frontonem lub prosto - witryną):

Zarządzanie artykułami

Konfigurowanie witryny Joomla!

Istnieje różnica między technikami tworzenia nowej witryny a rzeczami, które musisz znać przed skonfigurowaniem witryny. Konfigurowanie nowej witryny bywa często frustrującym procesem prób i błędów. Problem polega na tym, że nie można efektywnie projektować i konfigurować witryny Joomla! bez znajomości i zrozumienia podstaw działania Joomla!. Trzeba zdawać sobie sprawę, że choć narzędzia i mechanizmy konfigurowania witryny służą do tworzenia witryny, to jednak są czymś innym niż techniki projektowania witryny.

Tę serię przewodników podzieliliśmy na dwie części. W pierwszej skupiamy się na praktycznym poznaniu podstawowych narzędzi i mechanizmów projektowania witryn Joomla!. Ich poznanie, zanim przystąpisz do projektowania i tworzenia nowej witryny, zaoszczędzi Ci późniejszych kłopotów i zmartwień. W drugiej - zamieszczamy przewodniki poświęcone technikom projektowania i konfigurowania nowej witryny.

Podstawy - wszystko, co musisz znać

Poniższe pięć opracowań opisuje podstawowe narzędzia i mechanizmy projektowania witryny internetowej w Joomla!. Treść kolejnych opracowań została ułożona w taki sposób, aby poznawania podstaw nie komplikować dygresjami na temat różnych niuansów. Celem tych opracowań jest pomóc Czytelnikowi zrozumieć rolę poszczególnych narzędzi w projektowaniu i konfigurowaniu witryny oraz przećwiczyć korzystanie z tych narzędzi.

Techniki tworzenia witryn Joomla!

Poniższe dokumenty opisują procedury tworzenia nowej witryny wykorzystującej rdzenne właściwości Joomla!

Opieka nad witryną Joomla!

Praca nad witryną nie kończy się z chwilą jej opublikowania, nawet jeśli są osoby odpowiedzialne za dodawanie i zmiany treści. Dopóki witryna jest w Internecie, na administratorach czy opiekunie witryny spoczywa kilka obowiązków administracyjnych, którym trzeba poświęcić nieco uwagi. Przedstawiamy je w poradniku:

Wiedzieć więcej, by umieć więcej

W pogłębianiu znajomości Joomla! pomocne będą poniższe dokumenty:

© Ten materiał jest dokładnym albo swobodnym tłumaczeniem artykułu http://docs.joomla.org/Getting_Started_with_Joomla! udostępnionego na licencji JEDL na witrynie: Oficjalnej dokumentacji Joomla!.Pierwszy autor oryginału: Topazgb.