--=REKLAMA=--

Dlaczego Joomla! używa szablonów?

Z Joomla!WikiPL

Dlaczego Joomla! używa szablonów?

Bez szablonu Joomla! nie pokaże żadnego materiału. Szablon jest nieodzownym składnikiem Joomla!.

Bez szablonów wszystkie witryny Joomla! wyglądałyby tak samo albo wydawcy witryn musieliby dokonywać kosztownych modyfikacji kodu Joomla! - żmudnych, czasochłonnych i wymagających sporych kompetencji programistycznych. Oczywiście, można by powierzać tę pracę specjalistom, ale trzeba by nie tylko przygotować ciężką sakiewkę przed opublikowaniem witryny, ale dokładać kolejne sumki przy każdej zmianie w wyglądzie czy całego wyglądu.

Zastosowanie szablonów nadaje Joomla! ogromną elastyczność:

  • każda witryna może mieć swój specyficzny, niepowtarzalny wygląd, tak różny od innych, że tylko kod źródłowy pozwala rozpoznać, że witrynę obsługuje Joomla!
  • każdy może dobrać dla swojej witryny taki szablon, jaki odpowiada celom witryny, oczekiwaniom użytkowników i własnym preferencjom,
  • w dowolnym momencie można wymienić szablon na inny, dostosowując wygląd witryny do trendów mody czy różnych okoliczności,
  • w jednej witrynie można stosować wiele szablonów, nadających specyficzny wygląd różnym działom witryny,
  • w każdym momencie możliwe są dowolne modyfikacje szaty graficznej bez ingerencji w treść witryny i w kod Joomla! (rozmieszczenia treści, kolorystyki, elementów dekoracyjnych, kroju i rozmiaru czcionki, itd.).

Szablony nie są w Joomla! czymś szczególnym. Projektując witrynę, zakładamy, że układ wielu elementów nie będzie ulegał zmianie (menu, reklam, bocznych pasków etc.). Na każdej stronie chcemy też zapewnić jednolity wygląd czcionek, nagłówków, wariantów - schematów kolorystycznych. Niektóre części witryny chcemy wyróżnić, aby zwrócić uwagę na ich cel (np. przegląd sekcji artykułów). Niewielkie modyfikacje mogą być konieczne, ale raz ustalony układ i cechy wyglądu służą dla każdej strony.

W tych zadaniach jest właśnie miejsce dla szablonu. Można pisać kod każdej strony oddzielnie albo użyć szablonu, w którym będzie się po prostu wypełniać puste miejsca, "luki" pozostawione na zmieniające się treści.

No dobrze, być może to nie jest proste. Może nawet trudne, ale celem tego poradnika jest nauczyć Cię efektywnego korzystania z szablonów, zaczynając od zastosowania jednego z istniejących, a kończąc na stworzeniu nowego szablonu od podstaw.

Aby dowiedzieć się więcej, co możesz osiągnąć dzięki szablonom, zapoznaj się z następną sekcją, “Co może robić szablon?”


Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],