--=REKLAMA=--

Yvcomment/Opis skrócony

Z Joomla!WikiPL

Wprowadzenie

yvComment jest pierwszym dedykowanym dla Joomla! 1.5 rozbudowanym rozwiązaniem do komentarzy, które jest darmowe.

Do prawidłowego działania wymaga się instalacji dwóch części rozszerzenia: komponentu i dodatku, - oraz kilku rozszerzeń opcjonalnych, takich jak modułu yvComment czy 29 wersji językowych yvComment, więc wynik Twoich działań może być bardzo prosty lub wręcz przeciwnie - stosownie do Twoich wymagań.

yvComment wykorzystuje następujące rozszerzenia:

 • CAPTCHA (ukryte słowa),
 • uśmieszki,
 • kody BB (ang. BBcodes),
 • awatary / grawatary,
 • edytor WYSIWYG

oraz inne dodatki i narzędzia przystosowane do pracy z artykułami środowiska Joomla! (por. GeSHi).

yvComment pozwala użytkownikom na dodawanie komentarzy do artykułów (jak również komentowanie komentarzy). Komentarze mogą być przechowywane w tej samej tablicy, co inne treści (i traktowane jak specjalny rodzaj artykułu) lub w osobnej tablicy przeznaczonej tylko do tego celu.

yvComment został napisany od podstaw z myślą o środowisku Joomla! 1.5 i nie jest zgodny z wcześniejszymi wersjami Joomla!/Mambo. Jest zintegrowany z jądrem Joomla!; służy do poszerzenia jego możliwości, a nie do jego powielania.

Warunki stosowania

Copyright (C) 2007-2008 Yuri Volkov, Moskwa, Rosja.

To oprogramowanie jest wolne (od wolności); możesz je rozpowszechniać i/lub zmieniać pod warunkiem, że spełnisz wymagania ogólnej publicznej licencji GNU, wersja 2, wg wydania Free Software Foundation. To oprogramowanie jest rozpowszechniane z nadzieją, że okaże się przydatne, ale BEZ JAKIEJKOLWIEK GWARANCJI; bez implied warranty of MERCHANTABILITY lub stosowalności do konkretnego celu. Szczegóły znajdziesz w Powszechnej Licencji Publicznej GNU.

Strony demo

Znalazłem kilka stron, które wykorzystują yvComment (niektóre odnośniki mogą nie działać...):

Dalsze przykłady możesz znaleźć posługując się wyszukiwarką, np. Wyszukaj w Google yvComment v.1.19.

Strony demo

Możesz być zainteresowany recenzjami yvComment wystawionymi przez innych użytkowników. By przeczytać recenzje zajrzyj na Joomla! Extensions Directory.

Potrzebujemy Twojego wsparcia!

 • Wesprzyj projekt dokonując drobnej wpłaty.
 • Napisz rozszerzenie do subskrypcji zawartości strony Joomla! (lub znajdź już istniejące...)
  Istnieje potrzeba uzupełnienia funkcjonalności; każdy użytkownik powinien mieć możliwość wyboru artykułów. Jeżeli do tych (wybranych) artykułów zostaną dodane nowe komentarze, to użytkownik zostanie o tym automatycznie powiadomiony.
  Myślę, że ta funkcjonalność nie powinna stać się częścią "yvComment", ale że raczej powinno powstać nowe rozszerzenie do subskrypcji treści (lub powinno zostać zaadoptowane już istniejące...), które pozwoliłoby użytkownikowi subskrypcję wybranych artykułów (oraz ich aktualizacji...) według: Sekcji, Kategorii, związków z wybranym artykułem (np. 'subskrypcja komentarzy do wybranego artykułu') itp. W tej chwili nie jest mi znane takie roszerzenie.
 • Stworzenie piaskownicy (strony demo...) dla yvComment.
  Ludzie proszą o przygotowanie strony Joomla! specjalnie dla yvComment, gdzie mogliby sprawdzić na żywo jak działa wprowadzanie komentarzy oraz gdzie istniałaby specjalna wydzielona część dla osób chcących sprawdzić w działaniu nowe wydania...
  Nie mam czasu by nadzorować taką stronę (musi ona być często i automatycznie resetowana...), więc potrzebujemy ochotników, którzy przygotowaliby taką piaskownicę dla yvComment.
 • Napisanie rozszerzenia blokującego spamerów, które analizuje (loguje, przeprowadza audyty...) adresy IP użytkowników, adresy email, ksywy itp.
  Otrzymałem kilka próśb podobnej treści, by rozszerzyć o tę funkcjonalność yvComment, por. np. here. Jestem przekonany, że te funkcje powinny dotyczyć całej strony (logowanie i audytowanie wszystkich / wybranych odwiedzin / zmian treści...) a nie tylko zawartości yvComment. Przy okazji pewna uwaga: komentarze mogą być edytowane nie tylko za pomocą yvComment, ale mogą być potraktowane jak każdy inny artykuł. Tak więc sprawa dotyczy bezpieczeństwa całej strony.
  Znalazłem roszerzenie o nazwie" Fly06 Spammer Blocker", które robi coś podobnego, ale niestety działa poprawnie tylko z Joomla! 1.0. Możesz rozpocząć pracę od zapoznania się z nim, skontaktowania się z autorem, lub stworzyć coś nowego...
 • Napisanie rozszerzenia " Złe słowa".
  Funkcjonalność "złe słowa" jest wykorzystywana do powstrzymywania wypowiedzi ludzi, którzy używają przekleństw itp.... "Złe słowa" powinny być osobnym rozszerzeniem, obejmującym całą stronę, które mogłoby być wykorzystane do "iltrowania" każdego spamu... Jeżeliby głębięj się nad tym zastanowić, takie rozszerzenie powinno być BARDZO inteligentne ORAZ świadome języka, w jakim tworzony jest komentarz...
  Podsumowując, zadanie polega na stworzeniu rozszerzenia "złe słowa". Integracja z yvComment byłaby już prosta.
  Istnieje prosty dodatek " JBehave - Content filtering", który zastępuje wcześniej określone słowa maską ('***') przed wyświetleniem strony, ale:
  • zastępuje te słowa tylko w polach 'tekstowych' (np. tylko w 'Tekście komentarza'),
  • i nie chroni twojej strony przed wysyłaniem (zapisywaniem) na niej takiej 'złej zawartości'.
 • Dowiedz się, jak stworzyć własne, dopasowane do wymagań konkretnego rozszerzenia (np. yvComment) parametry nadawane konkretnemu artykułowi. Zawsze zdarzają się sytuacje, gdy użytkownik potrzebuje, by jakieś zmiany objęły dokładnie jeden artykuł (np. zechce wyłączyć dodawanie nowych komentarzy dla dokładnie jednego artykułu). Niestety Joomla! pozwala na dokładnie jeden zestaw parametrów dla dodatku w obrębie całej strony. Do tej pory nie wymyśliłem wystarczająco sprytnej metody czy miejsca, jak i gdzie dokonać takiej zmiany dla tylko JEDNEGO artykułu...
  Być może potrzebujemy dla artykułu czegoś w rodzaju "meta tagu", który by przechowywał takie parametry "dla określonego artykułu"... Sprawdź, spróbuj się dowiedzieć, jak to powinno zostać zrobione przy uwzględnieniu architektury środowiska Joomla. (Jakie są "najlepsze metody" rozwiązania tego typu problemu?). Być może nawet zechcesz zmienić jądro Joomla! by wprowadzić powyższą możliwość...
  Przykładowo możemy połączyć parametry yvComment z Menedżerem Artykułów / Parametry zaawansowane. Mógłbyś zmodyfikować kilka globalnych parametrów dla każdego artykułu z osobna, na przykład wyłączyć komentarze (Np. na stronie z kontaktami), wyłączyć wiadomości przesłane przez gości, lub ustawić maksymalną liczbę dozwolonych znaków. W ten sposób zmienić działanie ustawień ogólnych.
  Jednym ze sposobów na uzyskanie możliwości ustawiania dodatkowych parametrów dla pojedynczych artykułów (ale wymagającym zmian w jądrze Joomla!) został opisany tutaj.
 • Jeżeli chciałbyś pomóc rozwijać kod rozszerzenia yvComment, jest to mile widziane. Zawsze znajdzie się coś do zrobienia: możesz rozpocząć od lektury listy DO ZROBIENIA, którą znajdziesz poniżej lub od przedstawienia swoich propozycji... W każdym razie proszę napisz do mnie!

Rozwiązywanie problemów oraz 'Zanim rozpoczniesz'

 • Jeżeli napotkałeś na jakiś problem proszę przeczytaj tę stronę od samego początku do samego końca - służy ona właśnie do tego celu: by zaoszczędzić twój czas, by odpowiedzieć na twoje pytania i rozwiązać twoje problemy. Smile
 • Jeżeli w trakcie instalacji yvComment wyświetlony zostanie następujący komunikat: 'Error! Could not find an XML setup file in the package.' - oznacza to, że nie przeczytałeś zamieszczonych poniżej instrukcji Smile (w takim wypadku, rozdział "1. Instalacja Joomla! oraz rozszerzeń"): yvComment.zip NIE jest plikiem instalacyjnym.
 • By zminimalizować możliwość wystąpienia problemów zalecam wykorzystanie PHP5 oraz MySQL5. I nie wykorzystujcie "trybu zgodności wstecznej" (ang. legacy mode) Joomla! o ile nie jest to absolutnie niezbędne.
 • Zaznaczam, że nie testowałem jak działa najnowsza wersja yvComment pod PHP4 i w "trybie zgodności wstecznej"...
Wydaje się, że yvComment nie jest kompatybilne z MySQL v.4, ponieważ wykorzystuje słowo kluczowe 'LIKE '. Z tego powodu wymaga się MySQL v.5! Jednakże w dokumentacji MySQL można znaleźć następujący zapis: "W MySQL 4.1 także można wykorzystywać LIKE do tworzenia pustych tablic opartych na budowie innych tablic, pod warunkiem że któryś z atrybutów kolumn i indeksów oryginalnej tablicy ma: CREATE TABLE nowa_tablica LIKE oryginalna_tablica;". Istnieją doniesienia, że to rozwiązanie działa. Tak więc, być może, MySQL v.4 ci zadziała.
 • Aktualna wersja yvComment wymaga Joomla! w wersji 1.5.6 lub nowszej (wyższy numer wersji). yvComment został pozytywnie przetestowany w "Joomla! 1.5.7". Co więcej, na pewno nie działa na starszych wersjach Joomla! 1.5.
Tak więc jeżeli napotkasz na jakieś problemy, zacznij od aktualizacji (na swojej stronie testowej, nie na stronie docelowej!) do najnowszej stabilnej wersji Joomla!.
 • Jeżeli zainstalowałeś paczkę językową yvComment, ale interfejs nie jest wyświetlany w twoim języku, proszę upewnij się, że zainstalowałeś 'pełną' paczkę językową Joomla! dla zaplecza administracyjnego PRZED instalacją paczki językowej yvComment.
 • Jeżeli napotkałeś na problem z jednym z rozszerzeń Joomla!, które współpracuje z yvComment, proszę przeczytaj wiadomości oraz wyślij swoje pytania na odpowiednim wątku forum, np.: yvBBCodeyvSmiley, Bigo Captcha.
 • Jeżeli wciąż masz jakiś problem związany z yvComment, proszę przeczytaj wiadomości w wątku yvComment na forum Joomla! lub możesz nawet przeszukać tylko ten dział forum. Jest tam już ponad 750 wiadomości, więc jest spora szansa, że na twoje pytanie już ktoś wcześniej odpowiedział (kilkakrotnie Smile). Forum posiada funkcję "Szukaj w dziale"(dostępne po zalogowaniu się na forum!), więc bardzo łatwo jest znaleźć to, czego szukasz.
 • Jeżeli jesteś przekonany, że znalazłeś błąd w yvComment i chcesz poprawić yvComment, proszę szczegółowo opisz problem, załączając następujące informacje:
  • dokładną wersję środowiska Joomla!,
  • dokładną wersję yvComment,
  • scenariusz (kroki), który pozwoli na powtórzenie wystąpienia problemu.
  i prześlij swój raport na JoomlaCode Tracker: możemy tam przedyskutować twój problem z zachowaniem pewności, że nie zostanie zapomniany.
 • Jeżeli masz jakiś inny problem i potrzebujesz pomocy (wsparcia), proszę opisz go ze szczegółami... i prześlij swój raport na wyżej wspomniane forum: to forum jest najwłaściwszym miejscem. Tu masz szansę na otrzymanie odpowiedzi na swoje pytanie (od całej społeczności Joomla!).
Ikona informacja.png
 Informacja

 Powinieneś postępować zgodnie z poniższą instrukcją zachowując przedstawioną kolejność czynności.


Powodzenia i zaczynajmy!


Aktualizacja yvComment

Jeżeli nie zamierzasz aktualizować yvComment, proszę przejdź do kolejnego rozdziału.

Jedynym pewnym sposobem na aktualizację yvComment jest odinstalowanie (odinstalowanie zarówno komponentu jak i dodatku) a następnie instalacja nowej wersji (w sposób opisany poniżej). By zaktualizować paczkę językową musisz ją odinstalować a następnie zainstalować nowszą.

Proszę zauważ, że yvComment w wyniku odinstalowania nie usuwa żadnych komentarzy, więc nie stracisz żadnych komentarzy. Podobnie yvComment oczywiście nie usunie żadnych plików z ustawieniami (dodanych przez użytkowników), np. twojego własnego szablonu (por. zmiana szablonu).

Podczas aktualizacji nie zostaną zapisane parametry "dodatku yvComment", więc po instalacji musisz ponownie je ustawić. Aby przyspieszyć proces konfiguracji parametrów (oraz aby mieć pewność, że czegoś nie przeoczysz...) zalecam przed odinstalowaniem otwarcie okna z parametrami dodatku yvComment w nowej zakładce przeglądarki internetowej i pozostawienie jej otwartej; wykorzystasz informacje z tego okna jako wzór, który pomoże ci ustawić parametry po zainstalowaniu nowej wersji. Po odinstalowaniu starej wersji, instalacji i konfiguracji nowej, proszę zamknij "zakładkę wzorcową". Nie naciskaj żadnego z jej przycisków!


Spis treści

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],

Źródło „http://wiki.joomla.pl/index.php?title=Yvcomment/Opis_skrócony&oldid=24260