--=REKLAMA=--

VirtueMart/Instalacja - pakiety instalacyjne

Z Joomla!WikiPL

< Wymagania

Różne rodzaje pakietów

Pakiet instalacyjny najlepiej pobrać z witryny projektu: http://virtuemart.net. Masz gwarancję, że pobierasz najbardziej aktualną wersję. W dziale Downloads znajdziesz kilka pakietów:

 • pakiety dla Joomla 1.5:
  • Complete Package for Joomla 1.5 - kompletny pakiet do instalacji automatycznej
  • Manual Installation Package for Joomla! 1.5 - kompletny pakiet do instalacji ręcznej
  • VirtueMart Remote Installer for Joomla! 1.5 - pakiet do instalacji zdalnej
  • VirtueMart eCommerce Bundle (np. w. Joomla! 1.5.9) - pakiet Joomla z preinstalowanym Virtuemart (w nawiasie podana wersja Joomla!)
 • pakiety dla Joomla 1.0.x/Mambo :
  • Complete Package for Joomla! 1.0.x/Mambo - kompletny pakiet do instalacji automatycznej
  • Manual Installation Package for Joomla! 1.0.x/Mambo - kompletny pakiet do instalacji ręcznej
  • VirtueMart Remote Installer for Joomla! 1.0.x/Mambo - pakiet do instalacji zdalnej
 • łatki aktualizujące:
  • Patch Package (1.1.2->1.1.3) for Joomla! 1.5 - łatka aktualizująca (w nawiasie - z wersji... do wersji...)
  • Patch Package (1.1.2->1.1.3) for Joomla! 1.0.x/Mambo - łatka aktualizująca (w nawiasie - z wersji... do wersji...)

Pakiety instalacyjne Virtuemart na stronie projektu

Ponadto dostępne są pakiety językowe, różne dodatki, dokumentacja oraz pakiety starszych wydań.

Który pakiet wybrać?

Gdy możliwości wiele, trudniej się zdecydować na konkretną.

Wersja eCommerce Bundle przygotowana została z myślą o użytkownikach, którzy nie mają jeszcze nawet zainstalowanego Joomla! albo też chcą przetestować Virtuemart lokalnie na czystym Joomla! To bardzo praktyczne rozwiązanie w przypadku, gdy tworzysz nową witrynę. Bez dodatkowych czynności zainstalujesz od razu Joomla! z komponentem sklepu oraz modułami i dodatkami. Oprócz VirtueMart w wydaniu tym znajduje się zwykle kilka innych rozszerzeń Joomla!, przydatnych także w obsłudze VirtueMart, np. menedżer plików extplorer, edytor JCE, komponent obsługujący biuletyny informacyjne - Letterman.

Pakiety nazwane Complete Package zawierają pełny zestaw rozszerzeń obsługujących Virtuemart: komponent, moduły i dodatki wraz ze skryptem instalującym wszystkie te rozszerzenia w jednym procesie instalacji. To najwygodniejszy w zastosowaniu pakiet, który, niestety, w środowisku niezgodnym z wymaganiami Joomla! i Virtuemart, może się okazać nieużyteczny.

Pakiety nazwane Manual Installation Package również zawierają pełny zestaw rozszerzeń obsługujących Virtuemart, ale przygotowane zostały na wypadek, gdyby nie udało się zastosować pakietów do instalacji automatycznej.

Pakiety nazwane Remote Installer zawierają jedynie skrypty, które instalują Virtuemart zdalnie, z pakietów udostępnianych instalacyjnych na serwerach projektanta.

Metoda instalacji

Najlepiej spróbować instalacji automatycznej lub nawet instalacji zdalnej. Te metody na pewno nie powiodą się na serwerach z włączonym trybem bezpiecznym, na których w ogóle nie ma zbytniego sensu instalowanie Virtuemart. Mogą też zawieść na serwerach, na których ustawiono zbyt krótki czas wykonywania skryptów (standardowe 30s nie zawsze wystarcza). W takich i podobnych przypadkach nie ma się co martwić. Można skorzystać z metody instalacji ręcznej.

W kolejnych częściach omawiamy każdą z tych metod.


Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],