--=REKLAMA=--

Rhuk milkyway/Dostosowanie szablonu

Z Joomla!WikiPL

Szablon rhuk milkyway można dostosować do wymagań ustalonych dla własnej witryny w różny sposób. Możemy:

 • zmienić na własne domyślne ustawienia konfigurujących szablon parametrów,
 • zastąpić stałe elementy graficzne własnymi (logo, ikonę witryny),
 • zmienić na własną lub usunąć zupełnie standardową treść stopki,
 • zmienić niektóre cechy stylu (dobór czcionek, kolor tekstu, odnośników, nagłówków,
 • wzbogacić szablon o nowe funkcje, konfigurowane za pomocą parametrów (np. zmiana podstawowego rozmiaru czcionki, ustawienia nagłówków.

Konfiguracja szablonu

Dostosowanie szablonu

Szablon Rhuk milkyway został wydany na warunkach licencji GNU GPL, która zapewnia dostęp do kodu źródłowego i pełną swobodę modyfikacji kodu.

Dodanie nowych parametrów

 • Dostosuj kolorystykę i inne atrybuty różnych części strony, takich jak:
  1. Kolor nagłówka strony.
  2. Kolor odnośników w menu oraz ich zachowania się, gdy wskaźnik myszki znajduje się nad, gdy są aktywne oraz gdy były odwiedzone.
  3. Pól tekstowych.
  4. Pola wyszukiwarki oraz koloru tekstu.
 • Zmodyfikuj treść stopki. Dodaj lub usuń części. Przenieś stopkę poza główny obszar (dostosuj tło, odróżniając je od obszaru głównej treści).
 • Poniżej rzeczy, których jeszcze nie rozumiem
  - Jak przenieść lub zmodyfikować notę o prawach własności (Copyright), by nie sprawiała wrażenia, że stanowi treść strony. Wyświetla się tak, jakby to była część treści głównej, a przecież nie jest. Wolałbym przenieść do stopki albo przynajmniej oddzielić pozioma linią ponad. Jakieś pomysły?
 • Jak stworzyć nowe atrybuty stylów i uczynić je dostępnymi w edytorze wizualnym na zapleczu strony. Chodzi o reguły (style), które byłyby stosowane do wyróżniania części tekstu - zastosowania różnej czcionki/pogrubienie/podkreślenie/kolor, zmiana rozmiarów, coś co nie jest dostępne w menu edytora (Uwaga: spróbowałem różnych sposobów stylizacji nagłówków - h3, h4, h5 - z wyjątkiem ???? , except they each forced the associated text to a new line. Maybe, an "inline" parameter will resolve this.  Still need to give this a try.)

Inną przydatną dyskusją - w oddzielnym albo zewnętrznym artykule - jest temat przenoszenia lub przywracania pewnych pozycji treści. Może to być dokonane w szablonie albo wewnątrz Joomla przez wybranie różnych pozycji modułów. Rozwiązania byłyby pomocne dla nowicjuszy.

Kolejny temat to kwestia obrazków, wykorzystywanych przez różne komponenty, jak np. zaokrąglone naroża. Być może ktoś chce prostokątne narożniki albo bardzo wąskie linie wokół (albo po prostu linie) z lewej, prawej i na dole, a szerszą na górze. Omówienie sposobu tworzenia obrazów i tworzenia otoczki byłoby interesujące.

(Uwaga: W "Jak poprawić" sugeruję umieszczenie jedynie polecenia, że wielkość każdego obrazka winna być zachowana, a jeżeli zostanie zmieniona - należy umieścić informację, co powinno być zmienione w szablonie, by z nowymi wielkościami działał poprawnie. This may appear to be outside the direct scope of Joomla, but can be helpful for those wanting a different look and feel, especially where the CSS and template updates are necessary.


Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],