--=REKLAMA=--

Prosta galeria obrazów w Joomla 1.5

Z Joomla!WikiPL

Ten samouczek objaśnia krok po kroku, jak w Joomla! 1.5 stworzyć galerię grafiki bez instalowania dodatkowych komponentów.

Wymagania: Standardowa instalacja Joomla! 1.5 oraz grafiki przeznaczone do prezentacji w galerii. W ćwiczeniu można skorzystać z grafik istniejących w Bibliotece mediów.

 1. W Bibliotece mediów [‘’Media Manager’’] wczytaj obrazki, które chcesz umieścić w swojej galerii.
  15 media manager.png
 2. Stwórz nowy artykuł – na stronie startowej zaplecza naciśnij ikonę skrótu Dodaj artykuł [‘’Add New Content’’] albo wybierz z menu zaplecza opcję Artykuły -> Artykuły wszystkie a następnie kliknij w przyborniku przycisk Utwórz [‘’New’’]. Zatytułuj artykuł, wpisz potrzebny tekst i ustaw kursor w miejscu, w którym chcesz umieścić galerię obrazów.
  15 cp add article.png
 3. Kliknij przycisk Grafika [Image] znajdujący się przy dolnej krawędzi edytora tekstu – połączy Cię z Biblioteką mediów
  15 front insert pics descr.png
  • Kliknij obraz, który chcesz umieścić w galerii.
  • W polu Adres [Image URL] ukaże się adres dodany automatycznie przez Joomla!.
  • W polu Tytuł [Image Title] wpisz tekst, jaki będzie wyświetlany, gdy odwiedzający ustawi kursor myszki nad obrazkiem.
  • W polu Opis [Image Description] wpisz tekst, który zostanie wyświetlony zamiast obrazka, w przypadku, gdy użytkownik wyłączy w swojej przeglądarce wyświetlanie obrazków lub obrazek nie zostanie znaleziony.
  • Nie zaznaczaj pola Podpis [Caption]. Jeśli zaznaczysz, niemożliwe będzie umieszczenie w jednej linii kilku obrazków!
  • Naciśnij przycisk Wstaw [Insert], aby sfinalizować umieszczanie obrazka
   15 front insert pics button.png
 4. Gdy obraz znajduje się w artykule, możesz zmienić jego rozmiar, „chwytając” kwadracik w narożniku i rozciągając. Aby zachować proporcje, przytrzymaj wciśnięty klawisz SHIFT.
  15 image gallery.jpg
 5. Powtarzaj czynności wymienione w punkcie 3, aż umieścisz wszystkie obrazki. Rozmieść obrazki aż uzyskasz pożądany układ, dodaj formatowanie, jeśli jest potrzebne. Zapisz artykuł.
 6. (Opcjonalne) Możesz spowodować, że obrazki będą odnośnikami do podglądu ich oryginałów w pełnych rozmiarach. W tym celu zaznacz obrazek, następnie naciśnij w przyborniku edytora ikonę Wstaw odnośnik [Link] i wypełnij wymagane szczegóły. A najlepiej wykorzystaj porady z samouczka: Slimbox na swoją stronę Joomla!!
 7. Przejdź na stronę główną, otwórz artykuł z galerią i zobacz efekt:
  15 image gallery front.jpg

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],