--=REKLAMA=--

Profile

Z Joomla!WikiPL

Aby szybciej dotrzeć do potrzebnych Ci informacji, przeczytaj poniższe profile użytkowników Joomla! i wybierz ten, który najpełniej opisuje Twoją aktualną rolę. Odnośnik przeniesie Cię na stronę zestawiającą dokumentację według adresatów. Jest wielce prawdopodobne, że znajdziesz tam potrzebne materiały.

Nowicjusz
Jeśli jeszcze nigdy nie zdarzyło Ci się korzystać z Joomla!, kluczową sprawą jest odpowiedź na pytanie: jak zacząć?.

Być może masz kogoś znajomego albo sąsiada, który używa Joomla! i chcesz mieć podobną witrynę. Być może prowadzisz niewielki biznes, albo parafię, albo społeczność, która potrzebuje prezentacji w Internecie i chcesz użyć do tego celu Joomla!. Być może jesteś wytrawnym profesjonalistą technologii informacyjnej, ale nie masz pojęcia, jak rozpocząć pracę z Joomla!.

W każdym przypadku rozpoczynasz przyjemną podróż, witamy Cię razem z Joomla!, obiecując, że choć początki mogą być trudne, to na pewno wkrótce osiągniesz z Joomla! efekty niezwyczajne.

Twórca treści
Jako twórca i „dostawca” treści odpowiadasz za umieszczanie w witrynie różnych materiałów – przede wszystkim tekstów, ale także obrazów, filmów, nagrań dźwiękowych, dokumentów – zależnie od profilu witryny. Na początku, jako autor, będziesz potrzebować informacji, jak wykonać najprostsze zadania – rozpocząć pisanie artykułu, korzystać z wizualnego edytora kodu, wysłać ilustrację czy plik z dokumentem. Z czasem, gdy nabędziesz doświadczenia, zechcesz zapewne skorzystać z różnych rozwiązań i rozszerzeń, usprawniających te zadania oraz zmierzyć się z zadaniami redaktora bądź wydawcy.
Redaktor
Jako redaktor [editor] odpowiadasz za dokonywanie przeglądu prac autorów i ich korektę. Zapewne masz doświadczenia przynajmniej w przygotowaniu materiałów dla Internetu pod względem ortograficznym, interpunkcyjnym, stylistycznym oraz graficznym. Chętnie poznasz narzędzia, które usprawnią wykonywanie Twoich zadań edytorskich.
Wydawca
Jako wydawca [publisher] odpowiadasz za publikowanie materiałów dostarczanych przez autorów i opracowanych przez redaktorów. Twoim zadaniem jest zapewnić aktualność informacji publikowanych w witrynie oraz rzeczywistą przydatność i użyteczność dla grupy docelowej. Możesz zlecać przygotowanie materiałów autorom. Współpracujesz z redaktorami w celu zapewnienia spójności, poprawności, i czytelnej organizacji treści publikowanych w witrynie.
Administrator
Jako opiekun witryny internetowej lub członek zespołu zarządzającego możesz zajmować się całokształtem spraw związanych z funkcjonowaniem witryny lub tylko wybranym jej aspektem. Do Twoich powinności może należeć projektowanie informacji i zarządzanie ich tworzeniem, gromadzeniem, adiustacją oraz umieszczaniem w witrynie i zapewnieniem czytelnej i łatwej nawigacji. W tym zakresie możesz współpracować z osobami pełniącymi role autorów, redaktorów i wydawców. Możesz odpowiadać za przygotowanie i dostosowywanie do aktualnych potrzeb i tendencji marketingowych szaty graficznej witryny. W dużych zespołach wesprze Cię w tej mierze grafik czy nawet projektant szablonów, a małej witrynie może to być tylko Twoja kompetencja. Zasadniczo jednak – jako administrator – odpowiadasz za codzienne, nieustanne funkcjonowanie witryny, za jej utrzymanie, konserwację, zarządzanie prawami dostępu użytkowników, instalowanie rozszerzeń, zapewnienie bezpieczeństwa i promocję w Internecie.
Projektant witryn
Jako projektanta witryn interesują Cię kwestie wizualizacji treści internetowych oraz użyteczności witryny, zgodnie z zasadą „użytkownik w centrum projektu”. Na przykład chcesz wiedzieć, jak zmienić sposób wyświetlania artykułów, ale nie jesteś zbytnio zainteresowany sposobem tworzenia i przechowywania artykułów. Ośrodkiem Twoich zainteresowań jest użytkownik i jego doświadczenia. Jesteś zapewne obeznany z HTML i CSS, ale możesz mieć niewielkie doświadczenia w programowaniu i w związku z tym potrzebować wsparcia w korzystaniu z JavaScript i PHP. Twoja znajomość Joomla! nie musi sięgać zbyt głęboko, ponieważ musisz zajmować się szerokim zestawem systemów zarządzania treścią, z których chcą lub mogą korzystać Twoi klienci. Może się zdarzyć, że zostaniesz poproszony jedynie o przygotowanie szablonu albo konfigurację czy dostosowanie szablonu albo też o przygotowanie kompletnej działającej witryny. Prawdopodobnie w większym stopniu koncentrujesz się na zagadnieniach dostępności i zachowania standardów sieciowych ...
Producent witryn
Twoje zadania jako producenta witryn obejmują wszystkie aspekty ich funkcjonalności. Organizujesz prace nad witryną, odpowiadasz za budżet i harmonogram prac. Prawdopodobnie znasz dobrze HTML i CSS, a także jesteś biegły w JavaScipt i PHP oraz innych językach. Jeśli jesteś nowicjuszem, będziesz potrzebować wsparcia (pomocy) w rozwijaniu i dostosowaniu rozszerzeń Joomla! (komponentów, modułów, dodatków, szablonów, języków). Będziesz potrzebować informacji o platformie projektowej (frameworku) oraz API Joomla! i o tym jak z nich korzystać, a także praktycznych przykładów kodu. Ważne jest również dla Ciebie dobre zrozumienie zagadnień bezpieczeństwa Joomla!.
Programista
Twoim zadaniem jako programisty jest modyfikowanie i wzbogacanie funkcjonalności Joomla! oraz jego rozszerzeń. Jesteś zapewne biegły w wielu językach programowania, w tym w PHP, ale możesz być mniej obeznany w takich kwestiach, jak stosowanie JavaScript czy CSS. Jeśli jesteś nowy w świecie Joomla! będziesz potrzebować informacji o platformie projektowej (frameworku) oraz API Joomla! i o tym jak z nich korzystać, ale prawdopodobnie najbardziej pomocne okażą się przykładowe partie kodu.
Tester
Zadaniem testera jest korzystanie z witryny na wszelkie możliwe sposoby i wykonywanie z góry zaplanowanych operacji oraz uważne obserwowanie ich przebiegu i rejestrowanie wyników, szczególnie tych, które odbiegają od oczekiwanych. Celem testera jest wychwycić wszelkie usterki w funkcjonowaniu witryny i dostarczyć współpracownikom informacji umożliwiających rozwiązanie problemów, jakie mogą napotkać użytkownicy w korzystaniu z witryny. Niekoniecznie musisz być programistą, ale prawdopodobnie jesteś nieźle obeznany z Joomla!.
Tłumacz
Twoim zadaniem jako tłumacza jest przetłumaczenie wszystkich wyodrębnionych ciągów znalezionych w Joomla! zarówno frontowych i zaplecza oraz tworzenie niezbędnych plików językowych (tłumaczeń). Nie musisz być szczególnie obeznany z Joomla! samym w sobie i mieć nieprawdopodobnych doświadczeń programistycznych. Musisz wiedzieć, jak korzystać z tłumaczenia w trybie debugowania i jak zbierać przetłumaczone ciągi do pliku językowego. Powinieneś także wiedzieć, jak scalić pliki z tłumaczeniami w paczkę instalacyjną.
Trenerzy
Jako trener (instruktor/nauczyciel) przygotowujesz i prowadzisz szkolenia. W tym celu będziesz tworzyć materiały szkoleniowe dla swoich uczniów. Posiadasz ogólną znajomość Joomla! oraz dokładną wiedzę o tych aspektach pracy z Joomla!, które są przedmiotem Twoich kursów szkoleniowych, ale od czasu do czasu będziesz zmuszony do odświeżania Twojej wiedzy wraz z rozwojem Joomla! Będziesz chciał mieć dostęp do gotowych materiałów szkoleniowych, które można stosować do Twoich szczególnych sytuacji.
Dokumentalista
Jako dokumentalista masz zadanie nie do pozazdroszczenia - tworzenie materiałów dla szerokiego kręgu czytelników od kompletnych nowicjuszy po profesjonalistów zaawansowanych w programowaniu. Co jakiś czas będziesz też zapewne aktualizować te materiały. Będziesz potrzebować wiedzy o korzystaniu z różnych narzędzi (takich, jak wiki), potrzebujesz znać podręcznik (wskazówki) dla dokumentalistów i inne dokumenty o dokumentacji (meta dokumenty).

Dziękujemy za wkład

» Stefan Wajda [zwiastun],