--=REKLAMA=--

Pomoc

Ujednoznacznianie

Z Joomla!WikiPL

Ikona tak.png Ta strona opisuje zasadę naszej Biblioteki. Chcemy, aby została uznana za standard, który wszyscy uczestnicy projektu powinni zachowywać. Śmiało edytuj tę stronę, ale najpierw upewnij się, że Twoje zmiany odzwierciedlają konsensus.


Tytuły stron powinny informować jednoznacznie, czego dotyczą. Zdarza się jednak coraz częściej, że dla jednego tytułu można podać kilka różnych znaczeń. Mogą pojawić się następujące przypadki:

  1. Jest już poradnik lub poradniki o takim tytule (np. w dwóch przestrzeniach nazw).
  2. W jednym artykule są opisane zagadnienia odnoszące się do kilku różnych wersji Joomla.

Aby pomóc czytelnikom szybko trafić na interesujące ich strony tworzymy tzw. stronę ujednoznaczniającą.

Jak to zrobić?

Tworzymy nową stronę, nadając jej niejednoznaczny tytuł, np. Tworzenie artykułu, który może się odnosić do różnych wersji Joomla.

Na początku takiej strony należy wpisać tekst {{Ujednoznacznienie}} (jest to wywołanie odpowiedniego szablonu), dzięki temu na stronie pojawi się tekst: Szukany tytuł odnosi się do więcej niż jednego artykułu. Ta strona ujednoznaczniająca wyświetla wykaz artykułów powiązanych takim samym lub podobnym tytułem. Jeśli wewnętrzny link doprowadził Cię tutaj, to może chcesz skierować się bezpośrednio do potrzebnego artykułu.

Następnie należy podać wszystkie tytuły haseł o różnych znaczeniach, dodając na końcu każdego w nawiasach dodatkowy krótki tekst precyzujący znaczenie takiego hasła. Np.: Szablon (wiki) – jest to tytuł artykułu na temat szablonu stosowanego w wiki, zaś szablon (Joomla) – odnosi się do szablonów Joomla. Stroną ujednoznaczniającą w tym przypadku będzie oczywiście Szablon.

Dodatkowe wyjaśnienia do różnych przypadków:

  1. Jeśli istnieje już strona ujednoznaczniająca, dopisujemy do niej kolejne znaczenie i tworzymy nowy artykuł pod wprowadzonym tytułem. Jeśli zaś nie ma strony ujednoznaczniającej, wówczas można przenieść treść dotychczasowego hasła pod inny tytuł, zawierający tekst precyzujący (jak przenieść – zobacz tutaj), a następnie stworzyć stronę ujednoznaczniającą.
  2. Z artykułu zawierającego treści o różnym znaczeniu można stworzyć odrębne artykuły, zaś stronę przetworzyć na stronę ujednoznaczniającą.