--=REKLAMA=--

Pomoc

Edycja artykułów/Stosowanie HTML

Z Joomla!WikiPL

Mechanizm wiki

Jeśli nie znasz języka HTML, nie martw się. Ideą oprogramowania wiki jest to, aby można było swobodnie edytować tekst i wstawiać go na strony internetowe bez konieczności znajomości języka znaczników XHTML. Zamiast tego, oprogramowanie wiki umożliwia wstawianie linków, grafiki, i formatowania tekstu za pomocą prostych znaków, łatwych do użycia dla każdego.

Mechanizm wiki jest oparty na oprogramowaniu MediaWiki napisanym w języku skryptowym PHP. W dużym uproszczeniu skrypty te generują XHTML na podstawie zbioru danych zwartych w specjalnej bazie danych i wysyłają go do przeglądarek użytkowników. Wszystkie znaki specjalne wiki są więc automatycznie konwertowane na odpowiednie znaczniki XHTML i w zasadzie zazwyczaj nie ma powodu ich używania bezpośrednio w tekstach artykułów.

Powody, dla których lepiej nie używać XHTML w artykułach Joomla!WikiPL

  • Kod XHTML wstawiany do tekstów artykułów może się z różnych względów "gryźć" z kodem generowanym przez skrypt PHP odpowiedzialny za całą Joomla!WikiPL. Czym dłuższy i bardziej złożony kod wstawiony "ręcznie" do tekstu artykułu tym ryzyko takich konfliktów rośnie.
  • Większość edytorów Joomla!WikiPL nie zna (i wcale nie musi znać) XHTML. Artykuły w których ten kod występuje są dla nich trudne do edycji, lub wręcz niemożliwe, a przecież ideą wikipedii jest to, aby każdy mógł w każdej chwili zmieniać treść artykułów.
  • Raz wstawiony kod XHTML - nawet jeśli jest poprawny - może ulec uszkodzeniu przez edytora, któremu „zdaje się”, że potrafi to „zrobić lepiej”.
  • Ze względu na to, że Wikipedia może kiedyś zostać przeniesiona do innych mediów niż WWW, kod XHTML w tekście artykułów może w przyszłości bardzo utrudniać ten transfer, a jego usuwanie będzie wymagać dużo żmudnej pracy.

Kiedy warto korzystać z XHTML

Mimo wszystko, czasami zdarzają się sytuacje, kiedy warto użyć znaczników XHTML. Dotyczy to przede wszystkim tworzenia złożonych tabel ułatwiających zebranie dużych ilości danych w zgrabną formę. Za każdym razem, przed wstawieniem XHTML warto się jednak zastanowić czy nie da się tego samego zrobić za pomocą zwykłych metod wiki.

Kiedy absolutnie nie należy korzystać z XHTML

Przy edycji prostego tekstu 
Mechanizm wiki daje tu absolutnie wystarczające środki, aby tego nie czynić. Patrz: Joomla!WikiPL:Jak edytować artykuły. Szczególnie niemile widziane jest „siłowe” formatowanie tekstu przy pomocy znacznika „font” lub lokalnie stosowanych opcji CSS, zmieniających czcionkę, jej kolor, rozmiar i adiustowanie - bo to wszystko załatwia zewnętrzny arkusz CSS, który gwarantuje jednolitość wyglądu Joomla!WikiPL.
Przy tworzeniu prostych tabel 
Mechanizm wiki daje duże możliwości kształtowania tabel. Patrz Pomoc:Edycja artykułów/Tabele oraz Więcej o tabelach. Bardziej złożone tabele mogą się jednak wciąż okazać łatwiejsze do zrobienia w XHTML.
Przy wstawianiu pojedynczych obrazków 
Opcje linku „grafika” wystarczają w zupełności, aby w dość dowolny sposób wstawić pojedyncze obrazki w tekst. Patrz: Osadzanie ilustracji
Przy tworzeniu wyliczanych list 
mechanizm wiki oferuje wystarczające sposoby zastępujące znaczniki list XHTML (UL, OL, LI, DEF). Podobnie jak przy tekście prostym - niemile widziane jest zmieniane standardowego formatu takich list przy pomocy lokalnego CSS czy szczególnych opcji formatujących dostępnych w XHTML.

Dobre zasady wstawiania kodu XHTML

Normy XHTML-a

Skrypt wiki generuje w miarę poprawny XHTML, zgodny ze standardem 1.0 uzgodnionym przez W3C. Taki kod wyświetla się poprawnie w większości nowych przeglądarek WWW.

Kod wstawiany do tekstów artykułów powinien przeto również trzymać się tego standardu. Patrz: http://www.w3.org/TR/xhtml1/

Zgodność własnego kodu z tym standardem można sprawdzić „przepuszczając go” przez parser kodu o nazwie „tidy”, który jest dostępny bezpłatnie na stronie -> http://tidy.sourceforge.net/#binaries.
Można do tego celu wykorzystać także Validator na stronie http://validator.w3.org/

Czystość i elegancja kodu

Ze względu na to, że kod XHTML wstawiany do tekstów artykułów może być kiedyś w przyszłości edytowany przez kogoś innego, warto jest poświęcić odrobinę czasu aby był on elegancki i czysto napisany. Warto więc stosować „programistyczne wcięcia”, nie tworzyć zbyt długich linii kodu, aby nie zawijał się on w oknie edycyjnym itd. Kod ten warto jest opatrzyć jasnymi komentarzami, które ułatwią zrozumienie jego struktury, oraz wyraźnie oddzielić go od właściwego tekstu, tak aby łatwo było w tekście odnaleźć jego początek i koniec.

Poprawność kodu

Kod powinien być przed wstawieniem dokładnie sprawdzony. Poprawny kod jest właściwie wyświetlany w ogromnej większości przeglądarek.

Kod z błędami jest wyświetlany w nieprzewidywalny sposób. Często zdarza się, że błędny kod daje oczekiwane przez autora wyniki, w jego ulubionej przeglądarce i przy jego ulubionej rozdzielczości ekranu. Jednak jest bardzo prawdopodobne, że w innej przeglądarce, lub nawet tej samej, ale używanej w innym systemie operacyjnym lub przy innej rozdzielczości, kod ten da fatalne rezultaty.

Stąd należy sprawdzić, czy wszystkie znaczniki w kodzie, które wymagają zamknięcia, zostały zamknięte, czy nie ma w nim błędów w osadzaniu znaczników, czy są one użyte adekwatnie i czy składnia wszystkich znaczników jest poprawna.

Bardzo użyteczny w tym może być już wcześniej wspomniany parser „tidy”.

Linki zewnętrzne

Kursy (X)HTML