--=REKLAMA=--

Pomoc25

Dodatek Artykuły - Podziel stronę

Z Joomla!WikiPL

Dodatek Artykuły - Podziel stronę

Dodatek Artykuły - Podziel stronę [Content - Pagebreak] umożliwia podział długich artykułów na części oraz dodanie do podzielonego artykułu spisu treści i opatrzenie każdej wyodrębnionej części tytułem, co wzbogaca możliwości przeszukiwania witryny.

Dodatek należy do grupy content - dodatków wspomagających prezentację treści. W bazie danych dodatek zameldowany jest w tabeli #__extensions pod nazwą plg_content_pagebreak. Pliki dodatku - pagebreak.php i pagebreak.xml - winny być umieszczone w katalogu plugins/content/pagebreak.

Stronę edytora własności dodatku przedstawiono na ilustracji poniżej.

Strona edytora własności dodatku Podziel stronę

Stosowanie dodatku Podziel stronę

Dodatek Artykuły - Podziel stronę jest standardowo włączony i gotowy do działania natychmiast po zainstalowaniu Joomla. Jeśli nie zamierzasz korzystać z funkcji oferowanych przez dodatek, możesz go bez obaw wyłączyć.

Jak działa dodatek Podziel stronę

Dodatek działa w dwóch momentach: podczas tworzenia artykułów i ich wyświetlania. Podczas tworzenia artykułu dodatek przekształca w kod HTML parametry podziału strony na części wprowadzone za pomocą okna dialogowego wywołanego przyciskiem Podziel stronę. Podczas wyświetlania artykułu dodatek interpretuje kod określający parametry prezentacji wyodrębnionych części artykułu i umieszcza w artykule spis treści oraz tytuły poszczególnych części.

Teksty odnośników w spisie treści i tytuły poszczególnych części artykułu definiowane są w trakcie redagowania artykułu, po naciśnięciu przycisku Podziel stronę. Gdy artykuł redagowany jest w edytorze wizualnym, w miejscu podziału strony wyświetlana jest szara przerywana pozioma linia.

Przykład działania dodatku Podziel stronę. Kolejne części artykułu wyświetlane są na kartach

Znaczniki dodatku można umieścić w artykule "ręcznie", edytując artykuł w trybie HTML. W miejscu podziału artykułu na części należy wówczas wpisać kod według jednego z poniższych wzorów

<hr class="system-pagebreak" />
<hr class="system-pagebreak" title="Tytuł strony" /> 
<hr class="system-pagebreak" alt="Odnośnik do strony" /> 
<hr class="system-pagebreak" title="Tytuł strony" alt="Odnośnik do pierwszej strony" /> 
<hr class="system-pagebreak" alt="Odnośnik do pierwszej strony" title="Tytuł strony" />

Pierwsze polecenie spowoduje podział artykułu na części, ale wyodrębniona część nie zostanie zatytułowana, a odnośnikiem w spisie treści będzie wyraz Strona i numer strony. Drugie polecenie pozwala ustalić treść odnośników, a trzecie i czwarte także treść tytułów. Jeśli chcemy wyświetlać kolejne części artykułu na kartach lub rozwijalnej harmonijce, tytuły części powinny być ustalone. W przeciwnym razie nie będą widoczne na zakładkach:

Przykład działania dodatku Podziel stronę. Kolejne części wyświetlane są na stronach. Z boku generowany jest spis treści.

Ustawienia opcji podstawowych dodatku Podziel stronę

W dodatku Podziel stronę można skonfigurować poniższe opcje podstawowe:

  • Pokaż tytuł strony [Show Site Title]: decyduje o umieszczeniu tytułu strony w znaczniku TITLE, w wynikowym kodzie HTML strony. Zaznacz jedną z opcji: Pokaż lub Ukryj.
  • Tytuł spisu treści [Article Index Heading]: decyduje o wyświetlaniu w spisie treści tytułu. Zaznacz jedną z opcji: Pokaż lub Ukryj.
  • Własny tytuł spisu treści [Custom Article Index Heading]: umożliwia zdefiniowanie tytułu spisu treści. Jeśli nic nie zostanie wpisane, system użyje w razie potrzeby tłumaczenia z pliku językowego ("Spis treści")
  • Spis treści [Table of Contents]: decyduje o wyświetlaniu spisu treści w artykule. Spis treści wyświetlany jest tylko w przypadku, gdy jako styl prezentacji zostanie wybrana opcja Strony. Zaznacz jedną z opcji: Pokaż lub Ukryj.
  • Pokaż wszystkie [Show all]: decyduje o umieszczeniu w spisie treści odnośnika do strony zawierającej wszystkie części artykułu. Zaznacz jedną z opcji: Tak lub Nie.
  • Styl prezentacji [Presentation Style]: umożliwia wybór sposobu prezentacji:
    • Harmonijka [Slides]: poszczególne części artykułu będą rozwijane jak harmonijka po naciśnięciu tytułu - odnośnika,
    • Karty [Tabs]: poszczególne części artykułu zostaną umieszczone na odrębnych kartach, odsłanianych po naciśnięciu zakładki,
    • Strony [Pages]: poszczególne części artykułu zostaną umieszczone na kolejnych stronach, otwieranych po kliknięciu odnośnika w spisie treści lub odnośników w pasku nawigacji.

Konfigurowanie dodatku Podziel stronę

Aby skonfigurować dodatek Podziel stronę:

  1. Zaloguj się na zaplecze i wybierz z rozwijalnego menu pozycję Rozszerzenia/Dodatki, a następnie kliknij w przeglądzie nazwę dodatku Artykuły - Podziel stronę [Content - Pagebreak]. Aby łatwiej znaleźć dodatek, możesz posłużyć się filtrem typu i ograniczyć listę do dodatków z grupy content.
  2. W szczegółach dodatku:
    • Włączone [Enabled]: pozostaw ustawienie domyślne - dodatek powinien być zawsze włączony.
    • Dostęp [Access]: pozostaw ustawienie domyślne - dodatek powinien być dostępny dla wszystkich użytkowników (dostęp powszechny).
    • Porządek [Ordering]: zaznacz opcję 0 pierwszy lub X ostatni, aby umieścić element na początku lub na końcu listy dodatków z grupy content, zaznacz nazwę innego dodatku, aby umieścić dodatek Artykuły - Podziel stronę przed zaznaczonym.
  3. Skonfiguruj podstawowe opcje dodatku, w tym.
    • zdecyduj, czy i w jaki sposób wyświetlać spis treści,
    • wybierz odpowiadający Ci styl prezentacji - na odrębnych stronach, na odrębnych kartach, w rozwijalnej harmonijce.
  4. Kliknij w przyborniku w prawy górnym rogu ekranu ikonę Zapisz i zamknij.